Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yorgunluğa İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

0 718

nem dönem ya da devamlı olarak herkes yorgunluktan şikayet eder. Genellikle çok fazla stres, çok yoğun bir iş temposu, hayat içerisinde özellikle gün içinde bitmek bilmeyen koşuşturmaca gibi nedenlerden dolayı kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Bazen bütün bunları yapmasanız bile yorgun hissettiğiniz olur. Mevsimsel yorgunluklar da birçok insanın şikayet ettiği durumlardandır. Örneğin bahar aylarında bazı insanlar sabah yorgun uyandıklarından, hiçbir yorucu faaliyet yapmamalarına rağmen kendilerini yorgun hissettiklerinden bahsederler. Bu yorgunluk nedeniyle insanın enerjisi düşer ve hiçbir iş yapmak istemez. Bu durum insanın bütün hayatını, günlük rutin işlerini olumsuz etkilediği için uzmanlar yorgunluktan kurtulma yollarının bitkilerde olduğu ifade etmişlerdir. Peki yorgunluğa iyi gelen bitkiler nelerdir? Bazı bitki çayları yorgunluğa iyi gelmektedir.

Yorgunluğa İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?Yeşil çay: Sağlıklı bitki çayları arasında en çok bilinenlerden olan yeşil çay metabolizmanızı hızlandırır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Özellikle bahar yorgunluğu durumuna çok iyi geldiği bilinmektedir. En iyi ve en etkili sağlık içeceği diyebileceğimiz yeşil çay bahar yorgunluğu hissedenler için günde iki kahve kupası kadar tüketilmelidir.
Melisa çayı: Melisa çayı özellikle baharda bozulan uyku düzenleri için birebir fayda sağlayan bir çaydır. Antiseptik özelliği vardır ve mideyi rahatlatıp hazmı basitleştirir. Melisa çayı günde iki kupa tüketildiği zaman oldukça etkilidir.
Papatya: Genellikle sakinleştirici özelliği ile bilinen papatya çayı aynı zamanda sindirim sıkıntılarına da iyi gelmektedir. Günde bir kupa tüketildiği zaman bahar yorgunluğuna da iyi gelmektedir.
Ihlamur: Günde bir ya da iki kupa tüketeceğiniz ıhlamur bitkisi bağ ağrısına ve hazımsızlığa iyi gelmektedir.

Bitki çaylarının dışında insana pozitif enerji yükleyen bazı bitkiler de vardır. Bunların arasında arı poleni, meyan kökü, ginseng, üzüm çekirdeği, keten tohumu ve ceviz en çok bilinenleridir. Bu bitkilerin yanı sıra yorgunluğa iyi gelen besinler de bulunmaktadır. Enerji verecek ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak olan bu besinler ise fasulye, elma, muz, gün kurusu, kuru siyah üzüm, bezelye ve bakladır. Yorgunluğa iyi gelen bitkiler nelerdir? Sorusunun görüldüğü gibi çok zengin bir cevabı bulunmakta. Bunların arasından bir ya da birkaçını seçip tüketebilirsiniz.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku