Bu Yıl 12 Ayda Keşfedilecek 12 Turistik Yer

Bir tatil için kötü bir zaman dilimi olmasa da, farklı yerleri gezmek için o bölgeye uygun bir vakit bulmak daha güzel bir tatil geçirmeniz açısından önemlidir. İster inanın ister inanmayın, bir turistik yer için tam sezonunda gitmek en iyi seçim olmayabilir. Bazı bölgeleri turizm sezonu haricinde ziyaret etmek veya bir festival veya şenlik zamanında gitmek diğer aylarda yaşayamayacağınız güzellikleri yaşamanıza izin verebilir. Peki, bu yıl için hangi ay için neresi en uygun yerler olacak. Bu yıl, 12 ay boyunca 12 farklı turizm noktasını sizler için listeledik.

1. Goa, Ocak Ayında İlginç GOAT Festivaline Katılın

Muhteşem GOAT festivali, Kuzey Goa’nın muhteşem kıyılarında kutlanan bir festivaldir. Canlı müzik, görsel sanatlar, dans, DJ’ler, tiyatro, son derece lezzetli yemekler, yoga oturumları ve diğer zihinsel ve fiziksel terapiler gibi birçok etkinliği içeren oldukça zengin bir festivaldir. Goa, her mevsim gezilebilecek bir turizm noktasıdır, ancak Goa’da özel ve eşsiz bir deneyim istiyorsanız o zaman Ocak ayında burayı ziyaret edin. Festival 26-28 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilmektedir ve 3 gün sürmektedir. Festivalden sonra Goa’nın güzel kumsallarını keşfetmek için 2 gün daha ayırabilirsiniz.

2. Jaisalmer: Çöl Festivali için Şubat Tatilinizi Ayarlayın

Jaisalmer’deki Çöl festivali her sene Şubat ayında yapılmaktadır. Zengin ve canlı Rajasthan kültürünü henüz yaşamadıysanız, Jaisalmer’den yaklaşık 42 km uzaklıktaki Sam Sand Dunes’de düzenlenen bu festival, sizi dili tutulmuş bırakacaktır. Halk oyunları ve müzik gösterilerinden deve yarışlarına ve Jaisalmer’daki çöl safarilerine kadar yapılan birçok harika etkinlik bulunmaktadır. Çöl festivali ve Jaisalmer’i keşfetmek için toplamda 4 günlük bir tatil süresi yeterli olacaktır.

3. Ladakh: Ladakh’ın Gerçek Kültürünü Mart Ayında Tecrübe Edin

Mart ayında Ladakh yavaş ve sakin bir tatil isteyenler için uygun olmayacaktır. Mart ayında, Ladakh’ı veya çevresindeki yakın bölgeleri ziyaret ederseniz, en yoğun turizm sezonunda, kaybolan gerçek Tibet kültürü ve misafirperverliğini yaşarsınız. Ladakh’ın en canlı festivallerinden biri olan Matho Nagrang Festivali, tatilde biriktireceğiniz muhteşem fotoğraf ve anılarla geri dönme fırsatı sunuyor. Bu festival, Mart’ın hemen başında 1 ve 2 Mart’ta gerçekleşmektedir. Dolayısı ile 2 gününüzü bu festival için ayırmalısınız. Ladakh bölgesinin muhteşem gezilecek yerlerini keşfetmek isterseniz 8 gün de bunun için ayırmalısınız. Toplamda 10 günlük bir tatil Ladakh gezisi için yeterli olacaktır.

4. Tayland: Nisan Ayında Songkran Festivalinde Kendinizi Bir Çocuk Gibi Hissedin

Tayland’daki en popüler festival olan Songkran festivali, yaz sezonunun başlangıcını işaret ediyor. Hindistan’daki Holi festivalinin daha görkemli ve daha çılgın versiyonu olan bu festival içinizdeki çocuğun dışarıya çıkmasını sağlıyor. Tayland’ın plajlardan daha fazlasının olmadığını düşünüyorsanız, Nisan ayı Tayland’ı yeniden tanımlamanın tam zamanıdır. Kutlama, bazı bölgelerde 5-7 gün devam ediyor. Tüm bu eğlenceler kesinlikle çılgıncadır ve planladığınızdan daha fazla zaman harcamak isteyebilirsiniz. Festival her yıl 13 Nisan’da başlamaktadır. Tayland’ta bu festival ile birlikte güzel bir tatil geçirmek için 7-10 gün ayırmanız iyi olacaktır.

5. Tawang: Bu Görünmeyen Güzelliği Keşfetmek İçin En İyi Zaman Mayıs Ayı

Mayıs ayında bir macera arıyorsanız, o zaman Tawang bunun için en iyi yerdir. Yol koşulları kötü olduğu için burası lüks arayanlar turistler için uygun olmayabilir. Tawang’a ulaşmak için birçok otobüs ve taksi değiştirmeniz gerekmektedir. Eğer bir bisikletçiyseniz ve Ladakh gezisi ile birlikte yapılırsa, o zaman bu cennet gibi olan şehre bir bisiklet turu yapmanız harika olacaktır. İnsanlar Mayıs ayında ay boyunca yağan yağmur nedeni ile Tawang’a seyahat etmeyi önermezler. Tawang’ın kıvrımlı yollarında bisiklet sürerken biraz temkinli olmayı unutmayın. Burada harika bir tatil geçirmek ve muhteşem güzellikleri yaşamak için en azından 10-15 güne ihtiyacınız olacaktır.

6. Bali: Haziran Ayında Bali Sanat Festivali ile Kültürel Zenginliği Tadın

Hepimiz hayatımızda en az bir kere de olsa mistik plajları ve tenha adaları ziyaret etmeyi hayal etmiyor muyuz? Ancak, Bali Sanat Festivali ile, Haziran ayında Bali gerçek bir cennet haline geliyor. Haziran ayının ikinci cumartesi günü başlayan bu festival, Bali’de tatillerini planlayan şanslı ziyaretçiler için bir harika bir tedavi sunacaktır. Turistler, bu festivalde Endonezya’nın çeşitli adalarından farklı kültürel ayrıntıları yakalayabileceklerdir. Festival bir ay boyunca devam eder. Yaklaşık 10 günlük bir tatil ile festivalin ve gezinin tadını çıkarabilirsiniz.

7. Çiçekler Vadisi: Temmuz Ayında Vadinin Cennet Yollarını Gezin

Çiçekler Vadisi, Uttarkand’daki Joshimath yakınlarındaki büyülü bir yerdir. Arka planda karla kaplı dağlar bulunan bu renkli ve vahşi doğa bahçesi, yıllardır dünyanın dört bir yanından doğa yürüyüşleri ve doğa tutkunları için uğrak yeri olmuştur. Çiçekler Vadisi’nde yapacağınız yürüyüş, hayatınızda şimdiye kadar yaptığınız en muhteşem doğa yürüyüşü olabilir. Vadinin çiçekleri tam olarak açtığından ve en nadir çiçeklerin bazıları bu aylarda görülebildiğinden, Temmuz’dan Ağustos’a Çiçekler Vadisi’ni gezmek için en iyi zaman olacaktır. Bu harika güzelliğin olduğu bölgeyi gezmek için 7-12 günlük bir tatil yeterli olacaktır.

8. İspanya: Ağustos Ayındaki Domates Festivaline Hazırlanın

İspanya’daki La Tomatina festivali, her yıl Ağustos ayının son Çarşamba günü Bunol şehrinde kutlanan bir domates festivalidir. İspanya ve dünyanın her yerinden binlerce insan, Bunol sokaklarında yüzlerce ton domatesin kullanıldığı bir savaşa katılmaktadır. Harika bir turizm ülkesi olan İspanya’yı gezecek en güzel ay Ağustos ayı olacaktır. La Tomatina festivali ile işiniz bittiğinde, bu harika ulusun kasabalarını ve kırsal yerlerini keşfedebilirsiniz. La Tomatina festivali bir saat süren bir etkinliktir. Ancak bu güzel ülkeyi gerçek anlamıyla keşfedebilmek için 20-25 günlük bir tatile ihtiyaç duyarsınız.

9. Almanya: Bu Eylül Ayında Dünyanın En Büyük Bira Festivaline Katılın

Bira sevenler, beraber içilecek en iyi ve eğlenceli insanlardır. Bira ile takıntılıysanız ve dünyanın en iyi biralarının satıldığı yerler arıyorsanız, Oktoberfest adı ile Almanya’da bu Eylül ayındaki festival olmanız gereken yerdir. 16 ila 18 gün uzunluğundaki bu festival Münih’te kutlanır ve muhtemelen bira severler için en çılgın festivaldir. Festivalin açılış günü, Münih sokaklarında dolaşan renkli arabalar ve canlı renk elbise giymiş insanlardan oluşan bir geçit ile yapılır. Festival, 16 Eylül’de başlar ve 3 Ekim’de sona erer. Hem festivale katılmak hem de Almanya’yı gezmek için 12 günlü bir tatil yeterli olacaktır.

10. Seyşel Adaları: Ekim Ayı, Seyşelleri Keşfetmek İçin En İyi Zamandır

Seyşel adaları, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında oldukça sıcaktır. Ekim ayı, Seyşeller’in güzelliğinin ve plajlarının tadını çıkarmanın en güzel zamanıdır. Ayrıca rüzgarlar, ay boyunca kuzeybatıdan gelir ve bu durum yüzmeyi güvence altına alır. Balayı çiftleri için sakin dalgalar ve romantik havası ile mükemmel bir yer olacaktır. Bu güzel adaların tadını çıkarmak için kısa süreli tatiller yeterli olmayacaktır.

11. Kutch: Bu Kasım Ayında Rann Utsav’ın Bir Parçası Olun

Kutch’taki Rann karnavalı, halk müziğinin ve dansın olduğu bir karnavaldır. White Rann’ın güzelliğini takdir etmenin ve kutlamanın zamanı Kasım ayıdır. Bir fotoğrafçı iseniz ya da doğanın saf güzelliğinden hoşlanıyorsanız, o zaman Gujarat’ın bu eşsiz festivalini atlamamalısınız. Ayın yatıştırıcı ve serin ışığı altında bu eşsiz güzellikteki manzaraya tanıklık edebilirsiniz. Renkli kıyafetler giymiş insanlar, el yapımı işler ve el sanatları, geleneksel süslemeler Gujarat kültürünü harika bir şekilde yansıtmaktadır. Rann Utsav festivali için 3 gün ve diğer tarihi yerler için de 4 gün olmak üzere bir haftalık tatil yeterli olacaktır.

12. Auli: Çünkü Aralık Ayı Kar ve Kayak Zamanıdır

Auli, vahşi doğa meraklısı ve maceraperest gezginler için mükemmel bir yerdir. Yılın en muhteşem kar yağışını görmek istiyorsanız veya tehlikeli yamaçlarda kayak yapmak istiyorsanız, Auli sizi hiç hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Hırslı kayakçılardan yeni başlayan kayakçılara kadar, herkes burada yerel kayak operatörleriyle kayak yapmanın tadını çıkarabilir. 4 gün, Auli’nin muhteşem kar yağışını deneyimlemek ve kayak yapmak için yeterli olacaktır.

Geleneksel yaklaşımın aksine sadece en yoğun sezonlarda seyahat etmeyin! 2018 yılının her ayı için yeni ve heyecan verici bir tatil yaşamaya hazırlanın. Maceralı ve keyifli tatiller.

Kaynakça:

12 Destinations To Explore In 12 Months This Year

Yazar:Bekir Afşar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar