Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Varoş Turizm Nedir?

0 348

Varoş Turizm Nedir?Gecekondu turizmi olarak literatüre geçtiğinden bu yana yaklaşık son 30 yıldır turizmin farklı bir niş alanı olarak ortaya çıkmıştır. Dünya’da genel olarak Güney Afrika ve Meksika‘da yaygın bir şeklide gerçekleştirilmektedir. Resmi bir rakam bulunmamakla birlikte her yıl Güney Afirka’da Cape Town ve Johannesburg bölgelerini ziyarette bulunanların sayısı 300 bindir.

Dünya’da örnekleri olduğu gibi Türkiye’de de İstanbul’da bulunan kenar mahalleleri ziyaret eden bazı geziler düzenlenmektedir. Bu turlarda sadece bu bölgelerde yaşayan insanların gözlemlenmesi değil, aynı zamanda burada yaşayan kişilerin yaşam standartlarını yükseltmek için neler yapılması gerektiği de araştırılmaktadır. Fakat, bu turizm çeşidine olumlu bakanlar olduğu gibi olumsuz olarak değerlendiren akademisyenler de mevcuttur.

Varoş Turizm Nedir?Ontario’daki Bruck Üniversitesi’nden turizm ve çevre profesörü David Fennell, ‘İnsanların günde birkaç kez evinizin önünde durup fotoğraflarınızı çekmesini ve hayatınız hakkında yorumlar yapmasını ister miydiniz?’ diye sormuştur. Gecekondu turizmini savunanlar ise, yoksulluğu görmezden gelmenin bir çözüm yolu olmadığını ve turizm ile birlikte bunun üstesinden gelinebileceğinden bahsedilmektedir.

Kaynakça:
Frenzel, F., ve Koens, K. (2012). Slum tourism: Developments İn A Young Field Of İnterdisciplinary Tourism Research. Tourism geographies, 14(2), 195-212.

Yaylı, A. ve Sürücü, Ö. (2016). Özel İlgi Turizmi. Detay Yayıncılık. Ankara.

Yazar: Semahat Göker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.