Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Perth Nasıl Bir Şehirdir?

0 420

perth_13Perth, Avustralya‘nın Batı Avustralya eyaletinde bulunan bir şehirdir. Şehir aynı zamanda bu eyaletin başkenti konumundadır. Perth Avustralya’nın en kalabalık 4. şehri konumundadır. Şehrin nüfusu yaklaşık olarak 2.02 milyondur. Bu değer Perth şehrinin Büyük Perth bölgesinde yaşayanlardan oluşmaktadır. Avustralya’nın en önde gelen 4 şehri arasında yer alan Perth, ülkenin batısında yer alan en gelişmiş şehir olarak da kabul edilir. Şehrin Hint Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır. Şehir Kaptan James Stirling tarafından 1829 yılında keşfedilmiştir. 1829 yılında keşfedilen Perth, ilk olarak Swan Rivery bölgesinde kurulmaya başlamıştır. Şehir ismini İskoç şehri Perth’den almaktadır. İkinci Dünya Savaşı’nda stratejik bir öneme sahip olmuş olan Perth, 19 yüzyılın sonlarına doğru hızla gelişmeye ve kalabalıklaşmaya başlamıştır. Perth, İkinci Dünya Savaşı esnasında Amerika Birleşik Devletleri donanmasına ev sahipliği yapmış şehirler arasında yer almaktadır. Amerika burada Japonya kıyılarına kadar saldırıla düzenlemiştir. Şehirde birçok milletten insan yaşamaktadır. Bunların başını İngilizler, Yunanlar, İtalyanlar ve Yugoslavlar çekmektedirler. Bu 4 millet nüfusun neredeyse %90’ına yakın bir kısmını oluşturmaktadır. Şehrin merkezi finans merkezi olarak kabul edilir. Ancak burada genel olarak çiftçilik ve hayvancılık da yaygın alanlar olarak kabul edilir.

IMG_0411 (Small)Şehrin ulaşım konusunda ciddi bir yol kat ettiğini söyleyebiliriz. Çok geniş bir altyapı sistemine sahip olan Perth, Batı Avustralya’nın en gelişmiş şehri olması sebebiyle, ülkenin önde gelen ekonomi merkezleri arasında da kabul edilmektedir. Şehrin merkezinde gökdelenler bulunmaktadır. Öyle ki şehirde yer alan en uzun gökdelen Avustralya’nın en uzun 7. gökdeleni konumundadır. Şehrin sınırları içersinde 2 milyondan fazla insan yaşasa da bu insanların 1 milyona yakın bir kısmı Perth’ün merkezinde ikamet etmektedir. Şehir son derece modern bir mimariye sahiptir. Bu konuda birçok ödüle aday olmuş olan Perth, en çok turist çeken 3. Avustralya şehri olarak kayıtlara geçmiştir. Şehrin merkezi dışında birçok banliyö bulunmaktadır. Buralarla şehir arasında trenlerle ulaşım sağlanmaktadır. Şehir oldukça sıcak bir iklime sahiptir. 1991 yılında ölçülen 46.7 santigrat derecelik sıcaklık şehir rekoru olarak da kayıtlara geçmiştir. Genel olarak sıcaklık 30 santigrat derecenin bir altında seyretmektedir. Şehrin en büyük havalimanı, Jandakot Havalimanı’dır. Şehirde birçok millet yaşamaktadır. Bu anlamda birçok farklı dilin konuşulduğu Perth kozmopolit bir yapıya sahiptir. Göçmen bazında en fazla yerleşim Hırvat vatandaşlarından gelmektedir. Bu anlamda şehirde ağırlıklı olarak Hıristiyanlık yaygın bir şekilde görülen din konumundadır.

Bunun yanı sıra İslam ve Budizm dinine inanların oranı %0.2 oranındadır. Şehir özellikle eğitim alanında dünya çapında bir üne sahiptir. Bu anlamda eğitim turizmi oldukça gelişmiştir. Şehrin önde gelen eğitim kurumları arasında Batı Avustralya Üniversitesi, Curtin Üniversitesi, Murdoch Üniversitesi, Edith Cowan Üniversitesi ve Notre Dame Üniversitesi gelmektedir. Bunun yanı sıra şehir, liseleri ile de oldukça ünlüdür.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.