Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yozgatlı Mehmet Nuri Kimdir?

0 348

Yozgatlı Mehmet Nuri Yozgat’ta yetişen meşhur şairlerden biridir. Şairliğinin yanı sıra, ölü hakları ile ilgili yazdığı risalesi, onu diğer şairlerden ayıran en büyük özelliğidir. Türkçe olarak, bu konu hakkında yazılmış ilk kitabı yazan kişi olarak da bilinen Mehmet Nuri, aynı zamanda Yozgadi Bozok Lisesi din öğretmenliği görevini de yapmıştır.

Yozgatlı Mehmet Nuri’nin Hayatı

beylikovada_saz_kursu_acildi_h135171863 yılında Yozgat’ın Büyük incirli köyünde doğmuş olan Mehmet Nuri, İbrahimoğulları’ndan Ali Efendinin oğludur. İyi bir eğitim almış olan Mehmet Nuri, Hacı Bektaş Rüştiyesi’ni bitirmiştir ve çok başarılı bir öğrencilik hayatı olmuştur. Okulunu bitirdikten sonra imam hatip olarak görev yapmak üzere Yozgat’tan ayrılmıştır. Hayatının tüm evresinde şiirler yazan Mehmet Nuri, bu şiirlerini bir kitapta toplayarak çocuklarına bırakmıştır. Şiirlerini aruz vezni ve hece vezni ile yazan şair aynı zamanda, Yozgadi Bozok lisesinin din öğretmenliği görevini yapmıştır. 1922 yılında vefat eden şairin eserleri, tasavvuf büyükleri tarafından takdir gören eserlerdir.

Yozgatlı Mehmet Nuri’nin Edebi Kişiliği

Mehmet Nuri tüm hayatı boyunca aruz ve hece vezni ile şiirler yazmıştır. Aynı zamanda din öğretmeni olan Mehmet Nuri’yi zamanının diğer şairlerinden ayıran en büyük özelliği, ölü hakları ile ilgili yazdığı risalesidir. Bu konu ile ilgili pek çok Arapça kitap olsa da Osmanlı Türkçesi ile yazılmış, ölü haklarını konu alan ilk kitap, Yozgatlı Mehmet Nuri’nin yazdığı kitap olmuştur.

Yozgatlı Mehmet Nuri’nin Risalesinin İçeriği

Yozgatlı Mehmet Nuri’nin risalesi, başlangıç (mukaddime) bölümü ve daha sonra 12 bölümden oluşacak şekilde ikiye ayrılmıştır. Başlangıç bölümünde tekfin, kabir ziyaretleri ve techiz konularına yer verilmiştir. Diğer bölümde ise sırasıyla tövbe ederek Allahın affına mazhar olunabilecek ya da olunamayacak günahlar, bir sebepten dolayı farz olan ve yapılamamış ibadetlerin nasıl kaza yapılabileceği, yemin etmenin kısımları, kul hakları ve vasiyetin nasıl yapılması gerektiği, vasiyete uygun olarak davranan kişilerin mükafatları, duaların kabulü konuları işlenmiş ve açıklanmıştır. Bu eserin hazırlanış amacı konu ile ilgili çok yetersiz Türkçe bilginin olmasıydı. Kitap yazıldıktan sonra pek çok din adamı tarafından kabul görüp, örnek alınmıştır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.