Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Boy Uzunluğu Kanser İle Bağlantılı Mıdır?

0 379

En son yapılan çalışmalar, kanser gelişiminin bir kişinin boyu ile doğrudan orantılı olduğunu göstermektedir. Bu bağlantı hakkında daha fazla bilgi edinmek için makaleyi okumaya devam edin.

Biliyor Muydunuz?

7298_woman-having-her-height-measured“British Journal of Cancer” dergisine göre 182 cm’ den daha uzun olan erkeklerin prostat kanseri olma riskleri çok daha fazladır.

“Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention” dergisinde (kanser araştırmaları yapan aylık bir dergi) yapılan yeni bir çalışmaya göre araştırmacılar 20.928 menopoz sonrası kadın ile ilgili veri topladı. Yapılan bu yeni çalışmaya göre, boy uzunluğu kadınlar için o kadar da değerli değildir. Bu çalışma menopoz sonrası, uzun boylu kadınların kansere yakalanma riskinin daha fazla olduğunu göstermektedir. Yani bir kadının boy uzunluğu kansere yakalanma riski ile doğrudan orantılı görülmektedir.

Boy ve Kanser Arasındaki Korelasyon:

Çeşitli kanser tiplerinden müzdarip yaşları 50-79 arasında değişen kadınlar araştırmaya katıldı. Bu kadınlar boylarına göre 5 gruba ayrıldılar. Örneğin, 154 cm veya daha kısa olan kadınlar birinci gruba dahil edildi. Veriler her grupta boy ve kansere yakalanma sıklığının haritalanması ile analiz edilmiştir.

Verileri 12 yıl boyunca inceledikten sonra, araştırmacılar uzun boylu kadınlarda daha yüksek kanser riski olduğunu ortaya koymuşlardır. Yaş, kilo, eğitim, sağlıksız alışkanlıklar (sigara ve aşırı alkol alımı) ve hormon tedavisi gibi kanser riskini etkileyen diğer faktörler de göz önüne alınarak araştırmacılar iki faktör arasındaki bağlantıyı anlamaya çalıştılar.

Kadınlar söz konusu olduğunda her 10 cm’lik boy artışının kanser riskini %13 arttırdığı gözlenmiştir. Bu oranın tüm kanser tipleri için hemen hemen aynı olduğu düşünülmektedir. Çalışma belirli kanser türlerine daraltıldığında araştırmacılar kalın bağırsak, endometriyum, yumurtalık ve meme kanserlerinin uzun boylu kadınlarda %13-17 daha fazla görüldüğünü tespit etmişlerdir. Tiroid, rektum, böbrek ve kan kanserlerinde ise riskin %23-29 daha fazla olduğu düşünülmektedir.

7298_boyAraştırmacılar aynı zamanda bu çalışmada, kanser görülme sıklığının vücut kitle indeksinden çok boy uzunluğundan etkilendiğini belirtti. Toplamda 19 kanser türü araştırmaya katılmış ve her birinin boy uzunluğu ile yakından ilişkili olduğu bulunmuştur. Çalışma uzun boylu kadınların kansere yakalanma riskinin daha yüksek olma eğiliminde olduğunu bildirmektedir.

1 milyon kadının katılımı ile İngiltere’de yapılan bir çalışmada da boy uzunluğu ve kanser riskinin ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada boy uzunluğundaki her 10 cm’ lik artışın kanser riskini %16 arttırdığı söylenmiştir.

Vaka kontrollü bir çalışmada erkeklerde prostat kanseri görülme sıklığının boy uzunluğu ile doğrudan orantılı olduğu gösterilmiştir. Bu çalışma uzun boylu erkeklerin prostat kanserinin saldırgan bir formunu geliştirme riskinin daha fazla olduğunu göstermektedir.

Boy Uzunluğu Kanser Gelişimini Nasıl Etkilemektedir?

Araştırmacılar boy uzunluğu ile kanseri ilişkilendiren faktörleri henüz belirleyememişlerdir. Boy uzunluğunun kanser gelişimini nasıl etkilediği henüz bilinmemektedir. Araştırmacılar boy uzunluğunu etkileyen büyüme hormonlarının kanser gelişimini etkileyebileceğine inanmaktadır. Boy uzunluğunu etkileyen genetik özellikler ve çocukluktaki çevresel faktörlerin de bu olayda rol oynayabileceği düşünülmektedir. Başka bir spekülasyon ise hücresel düzeyde, uzun boylu insanların daha fazla hücreleri olduğu bu nedenle doğal olmayan bölünme yani kanser hücresi geliştirme risklerinin daha fazla olduğudur.

Bu çalışma uzun boylu kadınların mutlaka kansere yakalanacakları anlamına gelmez. Bu araştırma sadece boy uzunluğu ile kanser ilişkisine dikkat çekmeye çalışmakta ve boy uzunluğunun bir kanser etkeni olduğunu göstermez. Uzun boy ve kanser ilişkisini kesin olarak ortaya koymak için henüz çok erken, bu ilişkiyi açıklamak için bu konuda daha fazla çalışmanın yapılması gerekmektedir.

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku