Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yüzmenin Fiziksel ve Zihinsel Yararları

0 664

Yüzme her yaştan kişinin yapabileceği bir egzersiz türüdür. Kolay ve ucuz olmasının yanında kişinin kendi hızında ilerleyebilmesine olanak tanıyan bir aktivitedir. Yüzme, kişinin form kazanmasına veya formda kalmasına yardımcı olur, ancak yararları zihinsel sağlığı da kapsamaktadır. 19 ila 64 yaşları arasındaki kişiler her hafta 150 dakika ılımlı aerobik aktivite yapmalı ve küçük çocuklar da fiziksel olarak aktif olmaları gerekmektedir. Kasları esnek ve güçlü tutmak için kuvvet antrenman egzersizlerini herhangi bir rutine dâhil etmek önemlidir. Sağlık izin verdiği sürece, bu yaşam boyunca mümkün olduğu kadar uzun süre devam etmelidir. Kişi, bir dizi nedenden dolayı başka bir egzersiz formunda yüzmeyi seçebilir. Yüzme vücuda kapsamlı bir egzersiz sağlamasının yanında, her yaştan ve zindelik seviyesinden kişiler için birçok avantajlar sunmaktadır.

Yüzmenin 15 Faydası

Yüzme zihinsel ve fiziksel sağlığa çeşitli yararlar sağlamaktadır. Bu yararlardan on beşi aşağıdaki gibidir:
1. Bütün vücudu kapsayan bir egzersizdir: Yüzmek kalp atış hızını, kasları güçlendirir ve kilo almayı sağlamaktadır. Yüzmek, hemen hemen her büyük kas grubunu çalıştırır ve kişinin kollarını, bacaklarını, gövdesini ve midesini kullanmasını gerektirmektedir. Ayrıca yüzme:
• Vücuttaki stresin atılmasında etkilidir, kalp atış hızını artırır
• Gücü artırır
• Kasları çalıştırır
• Vücut geliştirir
• Kilo yönetmeye yardımcı olur
Yüzmenin Fiziksel ve Zihinsel Yararları2. Kardiyovasküler bir egzersizdir: Genellikle kardiyo olarak adlandırılan kardiyovasküler egzersiz, kalbi, akciğerleri ve dolaşım sistemini içermektedir. Yüzme eylemi gibi ayrıntılı bir egzersiz rutini kardiyovasküler egzersizler içerir. Yapılan araştırmalara göre, yüzücülerin aktif olmayan kişilerin ölüm oranının yarısına sahip olduğunu göstermektedir. 2016 yılında yapılan bir çalışma da, yüzmenin kan basıncını düşürmeye ve kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.
3. Her yaş için uygundur: Bazı egzersiz türleri yeni spora başlayan veya fiziksel olarak uygun olmayan kişiler için zor olabilir. Bununla birlikte, yüzmek, kişinin kendi hızında ilerlemesini sağlar ve yeni başlayanlar için ideal bir spordur. Bir kişi çok genç yaşta yüzmeyi öğrenebilir, çoğu yüzme havuzunun yeni başlayanlar ve yavaş yüzmeyi tercih eden kişiler için belirlenmiş bir alanı vardır.
4. Yüzme harika bir beceridir: Güvenli ve güvenle yüzmeyi öğrenmenin yararları zihinsel ve fiziksel uygunluğun ötesine geçebilir. Bazı durumlarda, hayat kurtarıcı bile olabilir.
5. Yaralanma riski azdır
Yaralanma veya artrit gibi koşullar olması, yüksek etkili egzersiz yapmayı zorlaştırabilir. Su, kasları nazikçe desteklediğinden, yüzme, yüksek etkili, yüksek dirençli egzersizlere katılamayan birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.
6. Engelliler için idealdir: Parapleji gibi fiziksel bir sakatlık, egzersiz seçeneklerini sınırlayabilir. Su, direnç ve destek sağladığından dolayı birçok kişi yüzmenin ideal bir Yüzmenin Fiziksel ve Zihinsel Yararlarıseçenek olduğunu düşünmektedir. Yüzmek, güveni artırabilir ve sosyal becerileri geliştirebileceği için zihinsel engelli kişilere fayda sağlayabilir.
7. Astım tedavisinde yararlıdır: Kardiyovasküler güç oluşturmaya ek olarak, yüzme akciğer kapasitesini ve nefes kontrolü üzerindeki kontrolünü artırabilir. Kapalı havuzların nemli havası astım semptomlarının iyileştirilmesine de yardımcı olabilir. Yapılan bazı çalışmalar göre, havuzlarda kullanılan dezenfektan kimyasalların semptomları daha da kötüleştirebileceğini göstermektedir.
8. Multipl skleroz (MS) semptomlarının iyileştirilmesinde etkilidir: Su uzuvları yüzer halde tutar, böylece MS’li kişiler suyun sağladığı destek ve yumuşak dirençten yararlanabilir. Yapılan bir çalışmaya göre, MS’li kişiler 20 haftalık yüzme programında yer aldıklarında ağrıda önemli bir azalma olduğu kaydedilmiştir. Ayrıca katılımcılar MS ile ilişkili yorgunluk ve depresyonda da iyileşmeler olduğunu bildirmişlerdir.
9. Hamilelik sırasında güvenlidir: Yüzme, hamile kadınlar için önerilen bir egzersiz şeklidir. Eklenen ağırlık hamilelik sırasında eklem ve kas ağrısına neden olabilir. Yüzme özellikle hamileler arasında popülerdir, çünkü su bu ağırlığı destekleyebilir. Bu hamilerin formda kalırken kendilerini daha rahat hissetmesine yardımcı olmaktadır. Hamilelik sırasında yüzmeye yeni başlanacaksa, doktora danışmak her zaman en iyi bir fikirdir.
10. Kalori yakmaya yardımcı olur: Yüzme kalori yakmak için mükemmel bir yoldur. Yakılan kalori miktarı kişinin ağırlığına ve ne kadar kuvvetli yüzdüğüne bağlı olarak değişmektedir.
11. Çeşitlilik sağlar ve eğlencelidir: Kişiler tekrarlayan egzersizlerden sıkılma eğilimindedir ancak yüzmeyi ilginç kılmanın birçok yolu bulunmaktadır. Master ve flotasyon yardımcıları denemek için alternatif bir yoldur. Ayrıca, su aerobiği ve polosundaki sınıfların yanı sıra yarış ve dalma dersleri çeşitlilik katmaya yardımcı olabilir.
12. Uyku düzeninin kazanılmasına yardımcı olur: Uykusuzluğa sahip yaşlı yetişkinleri içeren bir deneme, düzenli egzersiz yapanlarda uykuda iyileşme olduğunu bildirmiştir. 2010 yılında uyku hakkında yapılan anket çalışmasında yaşlı yetişkin nüfusunun yaklaşık yarısı uykuda zorluk yaşadığını bildirmişlerdir. Şayet mümkünse, yüzme daha iyi uyumak isteyenler için alternatif bir egzersizdir.
13. Ruh halini iyileştirir: Egzersiz kişinin iyi hissetmesini sağlayan endorfin salgılar. Ayrıca yüzme kişinin özgüvenini etkileyebilecek olan güven ve sosyal becerileri de artırabilmektedir. 2014 yılında demans hastalarını içeren bir pilot çalışması, 12 haftalık bir süre içinde düzenli olarak yüzenlerin ruh halinde bir iyileşme olduğunu göstermiştir.
14. Stres yönetiminde faydalıdır: Egzersiz, stresi ve kaygıyı hafifletmek için harika bir yoldur. Aynı zamanda zihni rahatsız edici düşüncelerden uzaklaştırabilir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, haftada 20 dakikalık fiziksel aktivite bile bir kişinin kendisini daha rahat hissetmesine yardımcı olabilmektedir.
15. Erişilebilir ve uygun fiyatlı bir egzersizdir: Birçok ilçe ve ilde halka açık havuzlar indirimli fiyatlarla hizmet sunmaktadır. Hatta bazıları belirli zamanlarda ücretsiz erişim veya ücretsiz yüzme dersleri vermektedir. Ayrıca gölde veya denizde yüzmek çekici bir seçenek olabilir. Açık sularda yüzerken daima denetim sağlama gibi güvenlik önlemlerini alınmalıdır. Yüzmek kalori yakar ve bir kişinin kilo vermesinin yanı sıra kasları güçlendirmek, genel sağlık ve zindeliği arttırmada yardımcı olabilmektedir. Yüzmek; birkaç farklı kas grubunu çalıştırdığı ve kardiyovasküler faydalarından dolayı çoğu kişi için mükemmel bir egzersiz olabilir.

Kaynakça:
jrheum.org
bupa.co.uk
hindawi.com
ijmsc.org

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku