Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ayaklardaki Zayıf Kan Dolaşımı

0 4.510

4510_pahBacaklar ve ayaklardaki zayıf kan dolaşımı, çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu durum hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin. Vücutta uygun kan akımı, sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez bir faktördür. Vücutta yeterli miktarda kan akışı ekstremitelerin hareketleri ve organların çalışması gibi çeşitli vücut fonksiyonları için gereklidir. Vücutta zayıf kan dolaşımı en çok ekstremitelerde, özellikle de ayaklarda görülür. Altta yatan nedene bağlı olarak, hafif veya şiddetli olabilen belirtiler ile sonuçlanır. Durum genellikle yaşlılarda görülmekle beraber, konjenital kalp kusurları olan çocuklarda bile gelişebilir.

Zayıf Dolaşımın Sebepleri Nelerdir?

Bacaklar ve ayaklardaki zayıf kan dolaşımı bu bölgelerdeki dokuların zarar görmesine neden olabilen bir durumdur. Artan yaş haricinde bu soruna neden olabilen bir çok başka faktör vardır. Bunlar genetik, yaşam tarzı faktörleri ve tıbbi koşullardır.

Ayaklardaki dolaşım yetersizliğinin en yaygın nedenlerinden biri periferik arter hastalığı olarak da bilinen periferik vasküler hastalıktır. Bu durum kalp ve beyinden uzak olan büyük arterlerin tıkanması veya daralması ile karakterizedir. Özellikle ekstremitelerde, ayak ve bacaklarda görülür. Periferik damar hastalığının nedenleri farklılık gösterebilir ancak en yaygın neden aterosklerozdur. Ateroskleroz, kolestrol gibi yağ türevi bir maddeyle damar duvarlarının daralmasıdır. Kan damarlarının daralması, kan pıhtısı oluşumu ve kan akışının ani tıkanması gibi inflamatuar durumlar, bu tabloya neden olabilir. Ayaklardaki dolaşım yetersizliği ile bağlantılı diğer tıbbi durumlar tiroid bozuklukları, böbrek sorunları, karaciğer hastalıkları, varis ve Raynaud hastalığıdır. Ateroskleroz periferik arter hastalığının en sık sebebi olmakla birlikte, risk faktörleri her iki hastalık için benzerdir. Bu risk faktörleri diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolestrol gibi tıbbi durumlar olabilirken; sigara, aktif olmayan yaşam stili ve egzersiz azlığı gibi sosyal faktörler de olabilir. Hatta hamilelik bile başlı başına bu durumun sebebi olabilir. Hastalığın şiddeti ve semptomları kişiden kişiye göre değişebilir.

Belirtileri Nelerdir?

4510_ateroskleroz

Ayak ve bacaklardaki zayıf kan dolaşımı altında yatan nedene hem de durumun ciddiyetine bağlı olarak değişebilen çeşitli semptomlara neden olabilir.

Aşağıdakiler, bu durumun en sık görülen belirtilerinden bazılarıdır;

-Çoğu durumda, bu belirtiler yavaş yavaş geliştirmektedir ve bu durumun erken aşamalarında kramplar, ayaklarda ve bacaklarda ağrı gibi semptomlar görülmektedir.
-Bazı insanlarda bu ağrı ve kramplar dinlenmeyle azalır ve yürüme gibi bazı günlük aktiviteler ile tekrarlar. Bu durum genellikle hastalığın ilk aşamalarında görülür ve kaslara giden zayıflamış kan akımı nedeniyle gerçekleşir.
-Durum kötüleştikçe etkilenen kişide ağrı ve kramplar uyku ve dinlenme sırasında da görülmeye başlar. Yani uzun süre hareketsiz kaldıklarında bile bu semptomlar görülebilir. Bu durum kasların çalışması için gerekli kan akımının olmaması nedeniyle gerçekleşir.
-Ağrı ve kramp dışında, etkilenen insanların bazılarında ayaklarda şişme gelişebilir. Sık sık soğuk ayaklar ile karşılaşabilirsiniz, bu ayaklardaki düşük kan akımının bir göstergesidir. Soğuk ayaklar genellikle geceleri yatmadan önce, hareketsiz kalındığında veya belirli gıdalardan sonra görülür.
-Bazılarında bir kan pıhtısı oluşumu nedeniyle kan akımının aniden kesilmesi ani ve ciddi bir bacak ağrısına yol açabilir. Bu derin ven trombozu denilen bir durum nedeniyle gerçekleşir.
-Ayrıca bu durumdan etkilenen bacaklarda kolay iyileşmeyen kesik ve yaralar görülmektedir. Bu durum ayrıca azalmış saç ve tırnak büyümesine neden olabilmektedir. Bazı vakalarda etkilenen bacak mavimsi bir renk alabilir.

Yukarıdaki belirtiler dışında, sıklıkla yorgunluk eşlik edebilir. Ayrıca iyileşmesi zaman alan ülserler ve yaralar gelişebilir. Bu bölgelerdeki deri ince ve parlak bir hal alabilir.

Tedavi Nasıl Yapılır?

4510_anjiyoplasti

Uygun kan dolaşımı insan vücudununun düzgün işlemesi için gereklidir bu durumda, kan dolaşımında bir sorun olduğundan şüphelenilen durumlarda acil tıbbi yardım istemek çok önemlidir. Ayaklardaki zayıf kan dolaşımı bazı ciddi sağlık sorunlarının bir göstergesi olabilir. Ayaklarda dolaşım yetersizliğinin tedavisinde kah pıhtılarını önleyici ilaçlar, tıkalı damarları açmak için anjiyoplasti ve kan şekerini kontrol edici ilaçlar kullanılır.

Sigarayı bırakmak, düzenli egzersiz gibi bazı yaşam tarzı değişiklikleri, ayaklardaki zayıflamış kan akımını değişikliklerinin düzeltilmesinde ve semptomların azalmasında faydalıdır. Su alımını arttırmak ve ayaklarınıza masaj yapmak da bir ölçüde faydalı olabilir. Sorun ile ilgili olarak özel olarak tasarlanmış bazı ürünler vardır. Kendinizi sıcak tutmaya ve uzun süre hareketsiz kalmamaya dikkat edin. Uygun ve zamanında tedavi bu sorunu çözmede ve daha fazla komplikasyon gelişmesinin önlenmesinde önemlidir. Ayaklardaki dolaşım sorunları göz ardı edilmemelidir. Eğer sorunlarınız şiddetli ya da devam ediyor ise mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/poor-circulation-in-feet.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku