Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yuzu Meyvesinin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

1 999

Bilimsel adı Citrus junos olan yuzu meyvesi, turunçgil cinsine aittir ve C, A, E, B6, demir, kalsiyum ve diyet lifi açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu meyvenin Japonya’ya özgü olduğuna inanılmaktadır, ancak günümüzde aynı zamanda evsel ve ticari amaçlarla tüm dünyada yaygın olarak yetiştirilmektedir. Yuzu, 1000 yıl önce Çin’de ortaya çıkmıştır ve günümüzde Japonya, Kore ve dünyanın diğer bölgelerinde yetiştirilen bir narenciyedir. Meyve, 2–3 inç (5.5–7.5 cm) çapında küçüktür, nispeten kalın sarı bir kabuğa sahiptir, diğer turunçgillerden daha aromatik ve çok daha ekşidir. Doğu Asya mutfağında özellikle popüler olan meyve suyu, kabuğu ve tohumları sirke, çeşniler, soslar ve marmelatlar için tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yağı kozmetik, parfüm ve aromaterapide yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yuzu Meyvesinin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Yuzu Meyvesinin Besin Değerleri

Yuzu meyvesi çok sayıda Vitamin, Mineral ve diğer bileşenleri içerir. Bunların arasında C Vitamini, A Vitamini, B1 Vitamini, B2 Vitamini, B6 Vitamini, Folatlar, Niasin, Pantotenik asit ve Kolin içerdiği vitaminlerden bazıları vardır. Ayrıca sağlık açısından pek çok avantajı olan Omega 3 yağ asitleri, Omega 6 yağ asitleri, diyet lifi, sodyum ve potasyum içermektedir. Bunun dışında bu meyvede kalsiyum, magnezyum, manganez, selenyum, fosfor, demir, protein, çinko ve bakır gibi mineraller de bulunmaktadır. Bu meyvenin en iyi yanı sıfır kolesterol içermesidir.

Yuzu Meyvesinin Faydaları

Bu meyve antienflamatuar ve antibakteriyel özellikler içerir. Sayısız sağlık faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirme, enerji seviyelerini artırma, çeşitli kanser türlerinin riskini önleme, osteoporoz risklerini önleme, kilo vermeye yardımcı olma, kan basıncını düşürme ve dolaşımı artırır. Ayrıca kalp damar sağlığını, kemik sağlığını ve göz sağlığını da korumaktadır. Bununla birlikte Kabızlığı önler, sindirim sağlığını artırır, iltihabı azaltır ve cilt sağlığını da iyileştirmektedir. Faydaları arasında aşağıdakiler yer almaktadır:

Cilt Sağlığını İyileştirir

Yuzu meyvesinde bulunan yüksek miktardaki antioksidan ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı cilt için çok yararlıdır ve ayrıca çeşitli cilt tipleriyle ilgili sorunların önlenmesine yardımcı olur. Bu meyvenin antioksidan özellikleri, serbest radikallerle savaşmaya ve cilt hücrelerinde oksidan hasarını önlemede çok yararlıdır. Kırışıklık ve koyu renkli sporlar cilt ile ilgili çeşitli hastalıkların ana nedenidir. Bu meyvenin antibakteriyel özellikleri nedeniyle, cildi virüsler ve bakteriler gibi yabancı istilacılardan korumaya yardımcı olur. Ayrıca akne, boğaz ağrısı vb. gibi çeşitli bakteriyel enfeksiyon türlerinde de faydalıdır.

Sindirim Sağlığını İyileştirir

Yuzu meyvesi, sindirim sağlığını iyileştirmek, kabızlık, gaz, kramp, ishal, şişkinlik gibi sindirimle ilgili sorunları önlemek için çok faydalı olan yüksek miktarda diyet lifi içerir. Yuzu’da bulunan lif, mideye hacim katar ve dışkının kolaylıkla vücuttan atılması sağlar. Bunların yanı sıra bu meyvede bulunan C vitamini, serbest radikallerin sindirim sistemi hücrelerine oksidatif hasar vermesini önlemede çok faydalıdır, böylece kolon kanseri gibi çeşitli kanser türlerinin riskini de önlemektedir.

Yuzu Meyvesinin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Kan Basıncını Düşürür

Yuzu meyvesinde bulunan yüksek miktarda potasyum içeriği nedeniyle kan basıncını düşürmeye ve kalp damar sistemini sağlıklı tutmaya çok yardımcı olmaktadır. Bulunan potasyum bir vazodilatatör görevi görür; bu, kan damarlarından gelen baskıyı azalttığı, kardiyovasküler sistemden gelen basıncı azaltan ve hipertansiyon gibi kan basıncıyla ilgili çeşitli sorunları önleyen arterlerden kana yumuşak geçiş sağladığı anlamına gelmektedir.

Kardiyovasküler Sağlığı İyileştirir

Yuzu meyvesi, kardiyovasküler sağlığı için çok iyi olan flavonoidler ve diyet lifi açısından oldukça zengindir. Tüketiminin vücuttaki kötü kolesterolü düşürmek ve vücuttaki iyi kolesterolü yükseltmek için çok faydalı olduğu farklı çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bununla birlikte LDL veya kötü kolesterol, kalp krizi, kalp felci vb. gibi çeşitli kardiyovasküler hastalık türlerinin ana nedenidir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yuzu meyvesi lif ve su bakımından oldukça zengindir, bu da daha uzun süre daha tok hissetmeye yardımcı olur, böylece daha az yemek yemeyi sağlar, aynı zamanda tekrar tekrar yemek yeme dürtülerini kontrol etmeye de yardımcı olur. Bunun dışında çok düşük miktarda kalori içermesi meyve tüketiminin günlük kalori alımında azaltabileceği anlamına gelmektedir.

Çeşitli Kanser Türlerini Önler

Yuzu meyvesi, serbest radikallere karşı savaşan ve hücreleri serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarlardan korumaktadır. Antioksidan özellikler içeren flavonoidler ve C vitamini bakımından oldukça zengindir, bunlarda çeşitli kanser türlerinin ana nedenidir. Araştırmalar, düzenli olarak yuzu tüketiminin kolon kanseri, karaciğer kanseri, ağız kanseri, meme kanseri vb. gibi çeşitli kanser türlerini azaltabildiğini kanıtlanmıştır.
Kemik sağlığını iyileştirir
Yuzu meyvesinde bulunan yüksek miktardaki kalsiyum, bakır, fosfor ve magnezyum nedeniyle kemik sağlığı için çok faydalıdır ve kemiği osteoporoz gibi hastalıklardan korur. Yukarıdaki minerallerin tümü, vücuttaki kemik yoğunluğunu iyileştirmeye yardımcı olur ve bu da yaşlılıkta bile kemiğin güçlü kalmasına yardımcı olur. Yuzu’da bulunan bu C Vitamininin yanı sıra, kemiği serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan korumaya da yardımcı olmaktadır.

Yuzu Meyvesinin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Bağışıklık Sistemini Artırır

Yuzu, bağışıklık sistemi için çok faydalı olan C vitamini açısından oldukça zengindir. C vitamini, bağışıklık sistemimin ana unsuru olan vücuttaki beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik etmeye, vücudu virüs ve bakteri gibi yabancı istilacılardan korumaya yardımcı olur. Bu C vitamini yanında, serbest radikallere karşı savaşmaya yardımcı olan ve vücudu serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarlardan koruyan, böylece maküler dejenerasyonu ve çeşitli kanser türlerini önleyen güçlü bir antioksidandır. Araştırmalar, yuzu gibi C vitamini açısından zengin yiyeceklerin tüketilmesinin bağışıklık sistemini iyileştirmek, grip, öksürük, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyon hastalıkları gibi çeşitli yaygın hastalık türlerini önlemek için çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Kan Akışını Artırır

Vücuttaki kan dolaşımını arttırmak için oldukça faydalı bir meyvedir. İçerisinde bulunan demir ve potasyum gibi farklı B vitamin çeşitlerinin ve minerallerinin yüksek miktarda bulunması nedeniyle vücut hücreleri yeterli miktarda oksijen ve besin alacaktır. Büyüme ve gelişme için çok faydalıdır.

Anemi Riskini Önler

Anemi, vücutta gelişen demir eksikliği hastalığıdır ve yuzuda demir içeriği açısından oldukça zengindir, bu nedenle düzenli olarak yuzu tüketmek, anemi hastalığını ve yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı gibi anemi semptomlarını önlemek için vücudumuzda yeterli demir sağlayabilir.
Yuzu, ekşi tadı, sağlık yararları ve hoş kokusuyla dikkat çeken aromatik bir narenciye meyvesidir. İnsan çalışmaları sınırlı olsa da, özleri ve bileşikleri beyin sağlığı, kan akışı ve antikanser etkileri dâhil olmak üzere çok sayıda fayda ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca eti, suyu ve lezzetini, soslar, çeşniler, çaylar ve içecekler gibi birçok yemekte tüketilebilmektedir.

Kaynakça:
https://draxe.com/nutrition/yuzu-fruit/
https://www.newyorker.com/culture/kitchen-notes/nothing-compares-to-yuzu

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

1 yorum
  1. Timur Demir diyor

    İlk defa gördüm bu meyveyi. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku