Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyada Bütün Olarak Keşfedilmeyen 10 Yer

0 341

Dünyada Bütün Olarak Keşfedilmeyen 10 Yer1- Amazon Yağmur Ormanları
Amazon yağmur ormanları adıyla geçen bölgede 40.000 ağaç türü, 2.000 kuş türü ve bunun yanı sıra memeli hayvan, 2.200 kadar balık türü ve 128.843 tür omurgasız hayvanlar vardır. Dünyada en çok türe sahip bir ormandır. Fakat 5,5 milyon kilometre kareye düşen bir alanda insanların ayağını basmadığı bölgeler bulunuyor.
2- Namibya
Namibya, Afrika’da nüfusun çok olduğu bir ülkedir. Saklı güzellikleriyle insanı baştan çıkaran Namibya toprakları pek katı kurallarla korunur. Bu sebepten ötürü keşfedilmeyen pek çok bölge mevcut. Bu bölgelerin çok gizemli olan yeri ise Kalahari Çölü’dür.
3- Grönland Buz Tabakası
Atlas Okyanusu kuzeyinde bulunan Grönland buz tabakası, 2,2 kilometre kare alanıyla kuzey kutbunda bulunan en geniş buz örtüsüdür. Bu adanın %80 bölümü buzdur. Buz tabakası 3 kilometre kalınlığında olduğundan, insanların bu alanı araştırması pek mümkün olmuyor.
4- Tristan da Cunha Adası
Tristanda da Cunha adası, dünya üzerinde yerleşimi bulunan karaya en fazla uzaklıktaki adasıdır. 1506 senesinde Portekizli olan Amiral Tristao da Cunha ile beraber keşfedilmiştir. Nüfus olarak 275 kişi bulunur. Dünyada fazla ıssız olan bölgelerden biridir. Aktif volkan özelliği bulunan adada 1 okul, 1 postahane, 1 hastane, 1 yüzme havuzu, 1 müze, 1 pastane bulunur.

Dünyada Bütün Olarak Keşfedilmeyen 10 Yer5- Mariana Çukuru
Dünyanın çoz az keşfedilmiş ve bunun yanı sıra dünyada bilinen çok derin bir noktadır. Son yapılan ölçümler ile çok derin olan noktası, yaklaşık olarak 10.994 metre olarak hesaplanmıştır. Suya atılan 1 kilogram kütleye sahip metalin taban kısmına ulaşması, hemen hemen 1 saat kadar sürer.
6- Gangkhar Puensum Dağı
Gangkhar Puensum Dağı, Butan’ın en yüksek dağıdır.Yüksekliği 7.570 metre ve 2.990 metre üstündeki çıkıntısıyla dünyanın tırmanılmamış en yüksek dağıdır.
7- Antartika
Güney kutbu üstünde bulunan devasa bir buz kütlesi ve dünyada çok az keşfedilmiş bölgelerden biridir. Okyanusya ile Afrika’nın güney kısmında bulunan ve üzerinde ülke bulunmayan bir kıta. Dünyada bulunan en kurak yerdir. Kıtanın kimi bölgelerinde 2 milyon yıl yağmur yağmamıştır.
8- Kolombiya’nın Kuzey Dağları (Sierra Nevada de Santa Marta)
Doğal yaşamı korumaya alınan 10 yerden bir tanesidir.
9- Papua Yeni Gine
Engebeli yapısı son derece zor olan bölgenin insanın ayak basmadığı yerleri var.
10- Sibirya ( Kamçatka Yarımadası)
Sert bir iklimi bulunan bölgede insanların ayağını basmadığı yerler mevcuttur. Bunun yanı sıra keşfedilmeyen ender yerlerden bir tanesidir. Bölgenin üzerinde bulunan kimileri sönmüş biçimde olan 40’a yakın yanardağ bulunuyor.

Yazar: Dilek Karslıoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.