Gürcistan’a Ulaşım: Tiflis Havalimanı

Shota Rustavei Tiflis Uluslararası Havalimanı ya da kısaca Tiflis Havalimanı, Türkiye’nin de kuzeydoğu hattından komşusu olduğu Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te bulunan bir uluslararası hava meydanıdır. Ülkenin en önemli yerleşim yeri olarak kabul edilen Tiflis’te bulunan bu yer ülkenin dünya ile bağlantısını sağlayan son derece önemli bir tesistir. Türkiye’nin de komşusu olduğu Gürcistan, Osmanlı İmparatorluğu döneminde uzun yıllar Türklerin himayesinde yer aldıktan sonra Ruslara kaybedilmiştir. Bu toprakları işgal edip ele geçiren Ruslar neredeyse 90 yıl boyunca bu bölgelere hamilik etmiştir. 1991 yılında bağımsızlığını kazanıp, Sovyetler Birliği ile bağlarını koparan Gürcistan, günümüzde bağımsız bir devlet haline gelmiştir. Bu anlamda bir dönem ”Novo Alexeyevka Uluslararası Havalimanı” olarak da bilinen bu hava meydanı, sonrasında isim değişikliğine uğramıştır. Günümüzde hızlı bir gelişim gösteren ve de Avrupa Birliği’ne vizesiz seyahat etme fırsatını da yakalamış olan Gürcistan’ın en önemli hava meydanı olan Tiflis Havalimanı, şehir merkezine yakınlığı ile de dikkat çekmektedir. Bu meydan şehir merkezine sadece 17km’lik bir mesafedir ve de taksi vasıtasıyla 10 ila 15dk’da varılabilecek bir durumdadır.

Ülkenin doğusunda bulunan Tiflis‘in en gözde yer olduğu, herkes tarafından bilinen bir gerçek olarak karşımıza çıkar. Kamusal bir işletme olan Tiflis Havalimanı, Türklerin dünyaca ünlü havalimanı işletmelerinden TAV tarafından idare edilmektedir. Bu anlamda TAV Havalimanı İşletmesi’nin günümüzde yönettiği bu hava meydanı oldukça ilgi çekicidir. Son derece elit bir yapıya kavuşmuş olan Tiflis Havalimanı, ülkenin Avrupa ve de Asya ile bağlantısını sağlayan en önemli tesis konumundadır. Oldukça küçük bir ülke olan Gürcistan’ın en büyük havalimanı olan Tiflis Havalimanı, sadece bir adet piste sahiptir. Bu son derece normal karşılanabilir. Nedeni ülkenin nüfusunun son derece az olmasıdır.

3km’lik bir uzunluğa sahip olan Tiflis Havalimanı, günümüzde ülke nüfusunun yarısı kadar bir havayolu yolcu trafiğine sahiptir. Yapılan yenileme çalışmaları sonrasında 3km’ye kadar uzun bir piste sahip olan Tiflis Havalimanı, Boeing 747 ve de Airbus A380 gibi devasa yolcu jetlerinin iniş ve de kalkış yapabileceği bir hava meydanına dönüşmüştür. Tiflis Havalimanı’na şehri merkezi ile bağlantılı olan 6 adet de demiryolu sistemi düzenlenmiştir. Bu anlamda dileyen yolcular demiryolu vasıtasıyla da şehir merkezine ulaşabilirler.

Son yıllarda ülkede gelişen havayolu taşımacılı ile beraber 2,5 milyonluk yolcu sayısına ulaşan Tiflis Havalimanı, bu anlamda dikkat çekici bir grafik yakalamıştır. Bu hava meydanını en sık kullanan havayolu şirketi ise ülkenin bayrak taşıyıcısı ve de aynı zamanda ulusal havayolu şirketi olan Gürcistan Havayolları’dır. Türkiye üzerinden de Tiflis’e birçok yolla ulaşabilirsiniz. Bunlar arasında en sık tercih edileni havayoludur. Bunun için dilerseniz Türk Hava Yolları ya da Gürcistan Havayolları ile seyahat edebilirsiniz

Yazar:Emir Karasu

 

Editör : Suna Korkmaz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar