Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Islak Mendil Kullanımı: Zararları ve Dikkat Edilecekler

0 622

Islak Mendil Kullanımı: Zararları ve Dikkat EdileceklerGünümüzde; okulda, iş yerlerinde, evde, restoranlarda hatta hastanelerde bile karşımıza çıkabilen ıslak mendiller, 1970’lerde tek parça ve tek kullanımlık olarak ortaya çıkmıştır. 1990’lı yıllara gelindiğinde ıslak mendil üretici firmalarının büyük marketler ile yaptıkları anlaşmalar sonucu piyasa hakimiyetini kazanmışlardır. Şu an ülkemizde 200’den fazla ıslak mendil markası bulunmakta ve her 10 marketten 9’unda ıslak mendil satılmaktadır.

Islak Mendilin Zaraları Nelerdir?

Sabuna ve suya ulaşılamayan anlarda büyük rahatlık sağlayan, kullanımı pratik olan ve kolaylıkla taşınabilen ıslak mendiller sağlık açısından ciddi riskler taşıyor. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle büyük ve güvenilir firmaların dışında küçük çaplı firmaların hatta merdiven altı üretimlerinin oluşması, bilinçsiz yapılan, maliyet odaklı üretimler nedeniyle bu riskler gittikçe artmaktadır.

Islak Mendil Kullanımı: Zararları ve Dikkat EdileceklerIslak mendillerin, özellikle bebek ve çocuklarda çok sık kullanıldığı göz önüne alındığında bu risk daha da büyüyor. Annelerin, bebeklerin el yüz beden ve hatta alt temizliğinde kullandıkları ıslak mendillerin yaygın olarak 62 madde içerdiği, bu içeriğin bir kısmının birçok ülkede yasaklanmış olduğu ve bunlardan sadece 16’sının vücut sağlığı açısından herhangi bir zarar verme riski taşımadığı bilinmektedir. Zarar verme riski olmayan bu maddeler saf su, doğal yağlar ve nemlendirici ile vitaminler gibi maddelerdir. Geriye kalan maddelerin ise en hafifi alerji ve tahriş olmak üzere zehirlenmeden, kanserojen etkiye kadar birçok zararlı etkiye sahip oldukları tespit edilmiştir. Özellikle güzel kokan parfümlü ıslak mendillerin tercih ediliyor olması, bu kimyasalların oranının artmasına ve zararlı etkilerin de giderek büyümesine sebep olmaktadır.

Çocukların ciltleri yetişkinlere oranla daha genç ve ince oldukları için oldukça nazik ve hassastırlar, geçirgenlikleri daha yüksektir ve bu maddeleri daha hızlı bir şekilde vücutlarına almaktadırlar. En önemli cilt enfeksiyonu nedenleri arasında da sayılan ıslak mendil kullanımı, özellikle pişik ve tahriş durumlarında birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Islak mendilin içerdiği kimyasallar tahriş olmuş deriden kolayca emilerek, kan dolaşımına da katılmaktadır. Bunlar da cilt rahatsızlığının artmasına ve iyileşmenin uzamasına sebep olmaktadır.

Islak Mendil Kullanımı ve Seçiminde Dikkat Edilecekler

Islak Mendil Kullanımı: Zararları ve Dikkat Edilecekler• Islak mendillerin yalnızca çok acil durumlarda kullanılması önerilmektedir.
• Islak mendillerde sık tüketildiği için ucuz markaların tercih edilmesi büyük bir yanlıştır. Bu ürünlerin özenle seçilmesi ve mümkünse bir eczaneden uzman görüşü alınarak dermatolojik ve klinik olarak test edilmiş olduğundan emin olunduktan sonra satın alınması gerekir.
• Tercih edilecek ıslak mendilde kullanılan kağıdın yüzde yüz selülozdan yapılmış olması önemlidir.
• Mümkünse bebekler için üretilen sadece su ile ıslatılmış pamuktan yapılan mendillerin kullanılması ıslak mendilin zararlarını sıfıra indirecektir.
• Kimyasal madde içeren mendiller kullanılacağı zaman en azından alkol, paraben, lanolin, parfüm isimli kimyasal maddeleri içermeyen bir mendilin seçilmesi gerekmektedir.
• Islak mendil kullanıldıktan sonra o bölgenin kuruması beklenmeden yıkanması, zararlı etkileri en aza indirecektir.
• Kullanım sonrasında bölge hemen yıkanamıyorsa, ilk bir iki saat içerisinde kullanılan bölgenin sabunlu su ile iyice temizlenmesi oluşabilecek zararlı etkileri minimize etmeye yardımcı olacaktır.

Kaynakça:
Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dergisi 2014

Yazar: Lale Aydin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.