Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Zihinsel Performansı Artırmanın Doğal Yolları

0 127

Odaklanmak ve dikkatli olmanın birçok doğal yolu vardır. Bitkisel ilaçlardan alternatif tedavilere kadar, bu doğal yaklaşımlar yaşlandıkça beyin sağlığını korumaya, üretkenliği ve genel refahı artırmaya yardımcı olmaktadır.

Odaklanmış Kalmak İçin Beslenme

Bazı yiyecek türlerini tüketmek, odaklanmaya ve dikkatli olmaya yardımcı olmaktadır. Bu yiyecek türlerinden bazıları aşağıdaki gibidir:
1. Balık ve keten tohumu: Keten tohumu ve somon ile sardalye gibi yağlı balıklarda omega-3 yağ asitleri yüksektir. Bu bir tür esansiyel yağ asididir ve beyin sağlığını korumada önemli rol oynamaktadır. Örneğin, 2013 yılında beslenme üzerine yayınlanan bir rapora göre, omega-3 yağ asitlerinin beyin fonksiyonlarında yaşlanmayla ilgili bozulmalarla mücadeleye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ek olarak bazı araştırmalarda, omega-3 yağ asitlerinin dikkatin artmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. 2015 yılında Nöropsikofarmakoloji alanında yayınlanan bir çalışmada, omega-3 takviyesinin çocuklarda dikkatsizlik belirtilerini azalttığı tespit edilmiştir.
2. Antioksidan bakımından zengin gıdalar: 2013 yılında Avrupa Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, antioksidan besinler bilişte yaşlanmaya bağlı düşüşe yani dikkat, hafıza ve problem çözme gibi süreçlerle ilişkili zihinsel yetenekler kümesine karşı bir miktar koruma sağlayabilmektedir. Daha önce yayınlanmış 10 araştırmaya bakıldığında derneğin yazarları, C vitamini ve E vitamini gibi antioksidan besinlerin bilişsel düşüş hızını yavaşlatmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar bulunmuştur.
3. Yeşil çay: 2008 yılında beyin ve bilinç üzerine yayınlanan bir raporda, fareler üzerinde yapılan bir çalışmanın bilgileri verilmiştir. Bu çalışma da farelerde, yeşil çay tüketiminin öğrenme ve hafızayı güçlendiğini göstermektedir. Ayrıca, 2014 yılında Nutrients dergisinde yayınlanan küçük çaplı bir çalışma da, günlük yeşil çay alımının küçük yetişkin gruplarının bilişsel işlevlerini geliştirmeye yardımcı olduğu bulunmuştur.
4. Beyin sağlığı için doğal çözümler: Bazı bitkisel ilaçlar, odaklanmaya ve dikkatli olmaya doğal bir yaklaşım olarak vaat etmektedir. Bu çözümlerin sunulduğu alanlarla ilgilenen bilim dallarının sunduğu kanıtlar önemlidir. Bu çözümler şunlardır:

Zihinsel Performansı Artırmanın Doğal Yolları5.Kürkümin: Bazı ön araştırmalarda zerdeçal otundan elde edilen kurkuminin bilişsel işlevi arttırdığı bulunmuştur. Ek olarak, 2015 yılında Uluslararası Biyokimya ve Biyofizik Dergisi’nde yayımlanan bir ön çalışma da, kurkuminin beyin dokosoheksaenoik asit düzeylerini (bilişsel işlev üzerinde yararlı etkilere sahip olduğu bulunan bir omega-3 yağ asidi) artırabileceğini belirlemiştir.

6. Biberiye: Biberiyenin günlük alımı, 2012 yılında Tıbbi Beslenme Dergisi’nde yayınlanan küçük ölçekli bir çalışmaya göre, yaşlı erişkinlerde bilişsel performansı artırdığı ve hafızayı güçlendirdiği bulunmuştur.
7. Yaşam tarzı uygulamaları: Yaşam tarzı davranışları aynı zamanda odaklanmaya ve dikkatli olmaya yardımcı olmaktadır.
8. Yeterli uyuma: Yapılan birden fazla sayıda araştırma, uyku eksikliğinin bilişsel işlev üzerinde odaklanma ve hafıza üzerindeki zararlı etkiler de dâhil olmak üzere derin bir olumsuz etkiye sahip olabileceğini göstermiştir.
9. Egzersiz: 2010 yılında Nörolojide yayınlanan bir araştırma, yaşlı yetişkinlerde haftanın en az altı mil yürümesinin hafızayı koruyabileceğini göstermektedir. Ayrıca çalışma düzenli egzersizin beyin büyüklüğündeki yaşlanma ile ilişkili küçülme ile mücadeleye yardımcı olduğu bulunmuştur.
10. Stres yönetme: Uykuya dalmak gibi günlük stresi kontrol edilmemesine izin vermek de bilişsel işlevi büyük ölçüde bozmaktadır. Odaklanmak ve dikkatli olmada stres seviyesini Zihinsel Performansı Artırmanın Doğal Yollarıdüşürmek için günlük adımlar atmak çok önemlidir.
11. Zihin ve beden teknikleri: Stresi azaltmada sadece yararlı olmakla kalmayıp, zihin ve beden teknikleri de odaklanma ve dikkatli olmaya yardımcı olmaktadır.
12. Meditasyon: 2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi Bildirilerinde yayınlanan 40 lisans öğrencisinin bir araştırmasında araştırmacılar, beş gün boyunca beş ile yirmi dakikalık meditasyon eğitimi süren, öfke, depresyon kaygı ve yorgunluğun azalmasına yardımcı olduğunu gözlemlemişlerdir.
13. Tai Chi (Taiciçüen): 2015 yılında American Önleyici Tıp Dergisinde yayınlanan dokuz çalışma incelendiğinde, tai chi’nin sağlıklı yetişkinlerde dikkat, hafıza ve diğer bilişsel yetenek ölçümlerini geliştirmeye yardımcı olabileceği öne sürülmüştür.

Kaynakça:
helpguide.org
entrepreneur.com
thehealthy.com
food.ndtv.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku