Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Limonlu Çay Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır?

0 38

Düzenli bir şekilde limon çay içenler muhtemelen en şanslı kişilerdir çünkü limonlu çayın birçok sağlık yararı bulunmaktadır. Limonlu çay vücudu içten temizlemesi ile tanınır, vücudu yeniler ve enerji verir. Limonlu çayın yararları bunlarla sınırlı değildir.

Limonlu Çay Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır?Limonlu Çay Nedir?

Limonlu çay, benzersiz bir lezzet vermek için limon suyunun eklendiği siyah çay veya yeşil çay içeceğinden başka bir şey değildir. Limonlu çay sadece limon suyu ve şekerli sıcak çay içerir. Masala limon çayı ise (Hindistan kültürüne ait bir çay), kavrulmuş kimyon tohumu tozu, limon suyu, Himalaya siyah tuzu ve şeker içeren sıcak çay içerir, bu çayın keskin, baharatlı bir tadı vardır. Limon suyunun eklenmesi sadece rengini daha belirgin hale getirmekle kalmaz aynı zamanda tadını da iyileştirir. Mükemmel lezzet için limon suyu doğru miktarda olmalıdır.

Limonlu Çayın Faydaları

Limon suyu ile balın faydaları birleştiğinde limonlu çay gazlı, asitli içeceklere ve kahveye göre daha sağlıklı bir içecek haline gelir. Çeşitli şekillerde hazırlanan limonlu çayların faydaları aşağıda açıklanmıştır.
Temizler ve detoksifiye eder: Limonlu çayın sağlık yararlarının çoğu, toksinleri sistemden çıkararak vücudu temizlemesi gerçeğine bağlıdır. Toksinler çeşitli hastalık ve enfeksiyonları davet eder. Mükemmel bir detoksifiye edici olan limonlu çay bu hastalıkların ve enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olur.
Soğuk algınlığını ve gribi tedavi eder: Limonlu çay grip ve soğuk algınlığı semptomlarını giderebilir. Soğuk algınlığı ve grip durumunda, çaya zencefil eklenebilir ve günde 3 ila 4 kez içilebilir. Sadece boğaz ağrısından kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir ve kış aylarında sıcak tutar. Sıvı, boğazdaki mukusun incelmesine yardımcı olur. Et suyu, çay veya limon suyu ve ılık suda bal gibi sıcak sıvılar boğazı rahatlatır.
Psikolojik faydalar sağlar: Limonlu çay, toksinleri kandan uzaklaştırır ve bu nedenle vücuda enerji verir, zihni yeniler ve zihinsel berraklığı arttırır. Stres, çeşitli ruh sağlığı sorunlarını tetikleyen kandaki toksinleri üretmekten sorumludur. Limonlu çay baş ağrısı, halsizlik, uyuşukluk ve yorgunluk için mükemmel bir çaredir. Kanı temizleyerek kişiyi aktif ve sağlıklı tutar.
Kardiyovasküler faydalar sağlar: Moleküler beslenme ve gıda araştırmalarına göre çay, kalp damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Limonlu çay, lipidleri ve iltihabı azaltan, atardamarlarda kan pıhtılarının oluşumunu önleyen flavonoidler içerir. Bu sebeple limonlu çay içilmesi kişilerin kalp hastalıklarıyla mücadelesine yardımcı olur.
Doğal antiseptiktir: Hemen herkesin bildiği gibi, limon doğal bir antiseptiktir. Limonlu çay antiviral ve anti bakteriyel özelliktedir. Bu özellikleri nedeniyle düzeli tüketilirse hastalıklarınLimonlu Çay Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır? ve enfeksiyonların tedavisine, iyileştirilmesine katkıda bulunur.
Sindirim sağlığına katkı sağlar: Limonlu çay, sakinleştirici etkisiyle sağlıklı sindirimi kolaylaştırır. Bunun sebebi toksinleri ve atık ürünleri ortadan kaldırması ve vücudun içinde bulunan faydalı maddelerin çoğunun emilmesini sağlamasıdır. Limondaki sitrik asit sindirime ve böbrek taşlarının erimesine yardımcı olurken, askorbik asit iskorbüt hastalığını önleyen doğal bir antioksidandır.
Cerrahi şişliğin tedavisini sağlar: Cerrahi şişlik veya ödem yaygın bir ameliyat sonrası durumdur ve enjeksiyonlar, ölü yağ hücreleri ve sızan kan sıvından kaynaklanır. Sıvılar vücut dokuları arasında birikir, ağrıya ve rahatsızlığa neden olur. Limonlu çay genellikle ödem durumunu azaltmak ve hafifletmek için doktorlar tarafından tavsiye edilir. Bunun dışında limonlu çay ayrıca anestezinin toksik etkilerini ortadan kaldırır ve kadınların adet döngüsü sırasında ağrıyı azaltır.
İnsülin aktivitesini artırır: Vücudun glikoz veya şekeri enerjiye dönüştürmesi için insülin gerekir. Bir araştırma çalışmasına göre çayın insülin aktivitesini arttırdığı tespit edilmiş ve aynı faydaların limonlu çay tarafından da sağlandığı bulunmuştur.
Demir emilimini kolaylaştırır: Çay, genel olarak vücut tarafından heme olmayan demirin emilimini engelleyebilir. Bununla birlikte, limonlu çaydaki C vitamini heme olmayan demir emilimini artırabilir. Böylece, çaya limon suyu ilave etmek sade çayın olumsuz etkisine karşı koyabilir.
Cilt için faydalıdır: Çoğu kişi cilt için C vitamininin faydalarının farkındadır. Limon, akne ve diğer cilt bozukluklarını dahili olarak azaltmaya yardımcı olan büzücü özelliklere sahiptir. Böylece, limonlu çay tüketimi akne ve çeşitli cilt bozukluklarıyla savaşmaya yardımcı olabilir.
Limonlu Çay Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır?Anti-kanser özelliklere sahiptir: Hem limon hem de çay kuvvetli antioksidan özelliğe sahiptir. Bu, çaydaki polifenollerin varlığına ve limonda bol miktarda antioksidan C vitamini bulunuyor olmasına bağlanabilir. Antioksidanlar yalnızca sağlıklı hücrelerin zarar görmesini önlemez, sağlıklı olmayan hücreleri de öldürür, dolayısıyla kanserli hücrelerin büyümesinde önleyici rol oynar. Limonlu çayın kanser karşıtı özellikleri cilt kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca limonlarda limonoid adlı bileşikler boldur. Bu bileşikler ağız, akciğer, meme, mide ve kolon kanserleriyle savaşır.

Limonlu Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay, limon suyuyla alındığında bir dizi sağlık yararı sağlayabilir. Limon suyu sayesinde yeşil çayda bulunan antioksidanların etkinliği ve emilimi artar. İnce ve kalın bağırsaklar alkali hale geldiğinde, besin emilimi sırasında midedeki kateşinler bozulur. Limon suyu vücut tarafından yeşil çaydan elde edilen kateşin miktarını büyük oranda artırabilir.

Diğer Faydaları

Limonun faydalarına limonlu çay ile kolayca ulaşılabilir. Doğal bir diüretik (idrar söktürücü) olarak, limon suyunun alımı idrar üretimini teşvik etmeye yardımcı olur. Benzer şekilde, gingivitis veya diş eti iltihabı için de mükemmel bir çözümdür. Limonda bulunan uçucu yağlar antimikrobiyal özellikler içerir.

Limonlu Çay Nasıl Yapılır?

Limon çayı hazırlamak hiç de zor değildir. Aşağıda limonlu çay hazırlamanın basit bir yöntemi verilmiştir.
Malzemeler:
—1 su bardağı su
—Taze sıkılmış limon suyu
—Bir çay kaşığı kuru çay yaprağı
—Tatlandırmak için şeker veya balLimonlu Çay Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır?
Hazırlama işlemleri
—Suyu bir cezveye koyun ve ısıtmak için ocağın altını açın.
—Su kaynayınca ocağı söndürün.
—İçine açık çay tercih ediliyorsa ½ çay kaşığı veya daha demli tercih ediliyorsa ¾ çay kaşığı çay yaprağı ekleyin.
—Alternatif olarak, aynı oranda yeşil çay kullanabilirsiniz.
—Yaklaşık olarak 2- 3 dakika demlenmesi için bırakın.
—Demlenen çaya çeyrek limonun suyunu ekleyin.
—Tatlanması için makul miktarda şeker veya bal ekleyin.
İşte, limon çayınız hazır. Şifa niyetine için.
Taze zencefil eklenerek bu çay daha lezzetli hale getirebilir veya daha fazla sağlık yararı için nane yaprağı eklenebilir. Daha heyecan verici bir tat isteyenler, bir tutam kaya tuzu veya ‘kala namak’ adıyla da tanınan siyah ya da esmer Hint tuzu ekleyebilir. Limon otu da limonlu çaylar için iyi bir bileşendir.

Limonlu Çay ile İlgili Önlemler

Limonlu çay, çeşitli yararlarına rağmen bazı insanlar için uygun değildir. Limonlu çay tüketimi için şunlara dikkat edilmelidir:
—Limonlu çay genellikle çocuklar için uygun değildir.
—Hamilelik ve emzirme döneminde limonlu çaydan daha çok kaçınılmalıdır.
—Tansiyonu yüksek olanlar düzenli limonlu çay tüketiminden kaçınmalıdır.
—İshal veya irritabl barsak sendromu durumunda limon çayı tüketilmemelidir. Bunun yerine sade siyah çay tüketilebilir.
—Herhangi bir rahatsızlık için özel bir ilaç kullanılıyorsa, limonlu çay içmeden önce tıbbi tavsiye alınması önerilir.
Sağlık yararları, ferahlatıcı tat ve aroma kombinasyonu isteyenler için limonlu çay doğru seçenektir. Yaz ayları başladığında gazlı içeceklerin yerini ferahlatıcı buzlu limonlu çay alabilir. Limonlu çay iyi bir seçenek olsa da yukarıdaki öneriler dikkate alınmalıdır.

Kaynakça:

www.yasemin.com
www.stylecraze.com

Yazar: Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku