Nicklas Bendtner Kimdir? Yaşam Şekli ve Başarıları

Uyruğu: Danca

Doğum Tarihi: 16 Ocak 1998

Burcu: Oğlak

Boyu: 1.93 M

Doğum Yeri: Kopenhag

Babası: Thomas Bendtner

Annesi: Joan Bendtner

Çocukları: Nicholas Bendtner

Nicklas Bendtner, şu anda Norveç Rosenborg takımı ve Danimarka milli takımı için oynayan Danimarkalı futbolcudur. Fiziksel gücü ve havadaki yeteneği ile bilinir. Danimarka’nın Kopenhag şehrinde doğdu. Futbol kariyerine genç yaşta başladı ve Tarnby Boldklub kulübünü canlandırdı. Ayrıca, 16 yaşından küçük, 19 yaş altı ve 19 yaş altı seviyelerde Danimarka için uluslararası olarak oynamaya başladı. İlk uluslararası çıkışını ve ilk uluslararası golünü attığı Polonya’ya karşı dostluk maçında yaptı. Üst düzey kariyerine geldiğinde, ilk önce İngiliz kulübü Arsenal ile sözleşme imzaladı ve yıllar boyunca çok popüler oldu. Bir zamanlar Birmingham City Takımı’na ödünç verildi. Arsenal’e döndükten sonra, onlarla uzun yıllar oynadı. 2014 yılında VFL Wolfsburg ile sözleşme imzaladı ve iki yıl sonra Nottingham ile sözleşme imzaladı. Bir yıl sonra takımdan ayrıldı ve Norveç takımı Rosenborg ile sözleşme imzaladı. Bugüne kadar kariyerinde, ‘Yılın Danimarka Yeteneği’ ve ‘Yılın Danimarka Futbolcusu’ gibi sayısız ödüle layık görülmüştür.

Nicklas Bendtner 16 Ocak 1988’de Danimarka’nın Kopenhag şehrinde doğdu. Çok erken yaşta futbol oynaması dışında ebeveynleri ve çocukluğu hakkında pek fazla bilgi yoktur. Bir genç olarak, Kopenhag Boldklub’a katılmadan önce Tarnby Boldklub için futbol oynadı. Nicklas Bendtner’ın profesyonel kariyeri 2005’te İngiliz Kulübü Arsenal ile başladı. Ertesi yıl, birkaç aylığına Birmingham City Kulübüne ödünç verildi. Ocak 2007’ye kadar onlar için oynadı ve takım için on bir lig golü attı.

Mayıs ayında Arsenal ile sözleşmesini yeniledi ve 2007-08 sezonuna geri döndü. Premier Lig’deki ilk golü, takımının kazanmasına yardım ettiği Tottenham Hotspur’a karşı 22 Aralık’ta geldi. Kısa bir süre askıya alınmış olmasına rağmen, kısa süre sonra takımına geri döndü ve ilk golünü FA Cup’da Burnley’e karşı bir maçta Ocak 2008’de attı.

2008-09 sezonunda ve daha sonra 2009-10 sezonunda takım için skorlamaya devam etti. Sezon boyunca performansından dolayı çok memnun kalmıştı. Mart 2010’da Ayın Arsenal Oyuncusu ödülünü kazandı. 2011 sezonunda çoğunlukla kasık sorunu nedeniyle sakatlıklar yaşadı. Birkaç gol atmış olmasına rağmen, bir yıl boyunca Sunderland Premier Ligi kulübüne ödünç verildi.

Nicklas Bendtner, Sunderland için çok değerli bir oyuncu olduğunu ve sezonun Premier League maçlarında sekiz golle takımın en skorer ismi olduğunu söyledi. Daha sonra bir sonraki mevsimde Juventus kulübüne ödünç verildi ve bu sırada uyluk yaralanması geçirdi. Sezon boyunca herhangi bir gol alamadığı için, Juventus daha önce de düşündüğü halde krediyi kalıcı hale getirmedi. Arsenal takımına geri döndü ve 2013-14 sezonunda takımla oynadı. Takım için birkaç gol atmış olmasına rağmen, bir izlenim yaratmayı başaramadı. Sözleşmesinin süresi dolduğunda, sezonun sonunda takım tarafından serbest bırakıldı.

Ağustos 2014’te VFl Wolfsburg kulübü ile üç yıllık bir anlaşma imzaladı. Yönetim müdürü Klaus Alofs tarafından övüldü. İlk çıkışını 2-2 berabere biten Eintracht Frankfurt maçı ile yaptı. Kasım 2014’te takım için ilk golünü attı ve önümüzdeki birkaç ay boyunca onlar için birkaç gol daha attı. Nisan 2016’ya kadar ekibiyle görüşerek sözleşmesini derhal yürürlükten kaldırmaya karar verdiler. Daha sonra Nottingham Forrest ile sözleşme imzaladı ve 2016-17 EFL Kupası’nda ilk çıkışını yaptı. Mart 2017’de Norveçli Rosenborg kulübü ile anlaştı. O zamandan beri onlar için oynamaktadır.

Nicklas Bendtner, 16 Şubat’ta 16 kişilik takım için uluslararası turnuvasını Şubat 2004’te yaptı. İlk maçını Ermenistan’a karşı oynadı. Daha sonra 17 yaş altı takımına katıldı ve onlar için gol atmaya devam etti. 2004 yılında 17 oyuncuyla Danimarka milli takımı için seçildi. 21 yaşından küçük gösterisini Mayıs 2006’da İspanya’ya karşı dostane bir maçta yaptı. Takımını 2-0’lık bir zafere götürdü. Aynı yıl, ağustos ayında, üst düzey uluslararası çıkışını Polonya’ya karşı arkadaşça bir maçta yaptı. Bir gol atmayı başardı ve takımını 2-0 galibiyete taşıdı.

Takımının 2010 Dünya Kupası’na katılmasına yardımcı oldu. Katkısı için, Yılın Danimarkalı Oyuncusu seçildi. Ancak, Dünya Kupası’nda, ekibi grup aşamasının ötesine ilerleyemedi.2011 Avrupa Şampiyonası’nda ülkesini temsil etme şansı sunulmasına rağmen, teklifi reddetti. Bu yılın ilerleyen saatlerinde Danimarka’nın Euro 2012’ye hak kazanmasında büyük rol oynadı.

Nicklas Bendtner, kariyeri boyunca, 2004’te ‘Yılın 17 Yaş Altı Futbolcusu’, 2007’de ‘Yılın Danimarka Futbol Yeteneği’, ‘Yılın Danimarka Futbolcusu’, 2009’da çeşitli başarı ve ödüller aldı. 2009 yılında ‘Yılın Danimarka Hedefi’ seçildi 2017 yılında ‘Eliteserien top scorer’ seçildi.

2009 yılında, Nicklas Bendtner, Danimarkalı model, girişimci ve TV kişiliği olan Caroline Fleming ile çıktığını bildirdi. Bir yıl sonra Caroline oğlunu doğurdu. Çift, bebeğin doğumundan hemen sonra ayrıldı.

Yazar: Osman Uçar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar