Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gebelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?

0 509

Gebelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?Gebelikte sigara kesinlikle içilmemelidir. Eğer anne adayı sigara içiyorsa gebe kalmadan 3 ay önce sigarayı bırakmalıdır. Yoksa hamile kaldığının farkına varmadan sigara içmeye devam edebilir. Bu riski göze almamalıdır. Sigara herkes için çok zararlıdır. Gebenin sigara içmesi ise hem gebeye hem de bebeğe çok büyük zararlar verir. Çünkü sigarada çok fazla bileşen vardır. Bu bileşenler anne karnındaki bebeğin kanına geçer. Bu zararları sıralarsak;
1- Düşük Tehlikesi; Sigara içen annelerin diğer anne adaylarına göre düşük yapma riski 2 kat daha fazladır.
2- Erken Doğum Riski; Bebek anne karnında doldurması gereken süreyi doldurmadan doğma olasılığı yüksektir.
3- Düşük Doğum Kilosu; Annesi sigara içen bebekler annesi sigara içmeyen bebeklere göre 250 gram civarı daha zayıf doğar. Ayrıca diğer bebeklere göre birkaç cm kısa doğarlar.
4- Bebeğin Akciğerleri Tam Olarak Gelişmez; Bebeğin solunum kadar sinir sisteminde, duyu organlarında rahatsızlıklar görülebilir. Bebekte astım, bronşit gibi akciğer hastalıklarının çıkma olasılığı daha yüksektir.
5- Bebeğin Doğumdan Sonra Hasta Olma Riskinin Fazla Olması; Hastalıklara yakalanma riskleri daha fazladır.
6- Bebekte Doğumdan Sonra Ölüm Riski; Bebeklerde doğumdan sonraki ani ölüm riski sigara içen annelerin bebeklere göre 6 kata kadar artmaktadır.

Gebelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?Sigara, bebeklerde sadece fiziksel değil, zihinsel problemlere de yol açabilir.
Örneğin; hiperaktivite, dikkat eksikliği, davranış bozuklukları, zeka geriliği gibi birçok sıkıntı ile karşılaşılabilir.
Sigarayı bırakmak hamile için zor olabilir ama sigaranın insan sağlığına zarardan başka bir etkisi yoktur. Anne adayı daha doğmamış bebeğini zehirlediği düşünerek mutlaka sigarayı bırakmaya çalışmalıdır. Bebeği ömür boyu etkileyecek etkiler kalabileceği unutulmamalıdır. Eğer sigarayı bırakamıyorsa destek alması gerekir. Bunun için Sağlık Bakanlığı’nın sigarayı bıraktırma hatlarından da faydalanılabilir.

Gebelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir? En büyük desteği ise eş vermelidir. Sigara içen baba adayı da mümkünse sigarayı bırakmalıdır. Zaten sigara içen erkeklerde embriyo kalitesi düşmektedir. Daha da ötesi kısırlığa bile sebep olabilmektedir. Çiftler sigara içiyorsa bebek sahibi olma olasılığı da azalmaktadır. Gebenin yanında sigara içmek onu pasif içici haline getirir. Bu sigara içmesinden daha da tehlikelidir. Çünkü filtresiz etrafa yayılan bütün zehirden etkilenmiş olur. Gebelikte ne kadar çok sigara içilirse bebeğe o kadar çok zarar verilmiş olur.
Anne sütü alan bebeğin annesi sigara içerse bebek de süt aracılığı ile sigaranın olumsuz etkilerinden etkilenir. Ayrıca anne sütü de azalır. Yine bebeğin yanında sigara içmek de bebeği olumsuz etkiler.

 

Yazar : Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku