Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Zoraki Bir Kral: VI. George Kimdir?

0 1.947

z2 Kral V.George’ un ikinci oğlu Albert Frederick Arthur George, 14 Aralık 1895 tarihinde Sandringham, Norfolk’ da dünyaya geldi. 1920′ de York Dükü olduktan 3 yıl sonra, Lady Elizabeth Angela Marguerite Bowest-Lyon ile evlendi. Elizabeth Angela iki çocuk dünyaya getirdi. Yıllar sonra Kraliçe (II.Elizabeth) unvanını alacak Prenses Elizabeth ve Prenses Margaret.. Prenses Margaret Snowdown Kontesi oluyor büyüdüğünde.

zKraliyet ailesinin “ikinci” erkek çocuğu olması onu abisine göre daha geri plana itmiş olacak ki zor bir çocukluk dönemi geçirmiş ve bu durum kendisinde kekeleyen bir dile sebep olmuştu. Bir Kral halkını konuşmalarıyla etkileyip arkasından sürükleyebilmeliydi. Gerektiğinde güven vermeli, savaşın etkilerinden halkını koruyabilmeliydi. Hitabeti kuvvetli olmalıydı. Oysa Albert, kekemeliği dolayısıyla kral olamayacağı fikrini bilinçaltına yerleştirmişti.

Gün gelip büyük erkek çocuk VIII. Edward tahttan, evli bir bayana aşık olduğu için vazgeçtiğinde yerine kardeşinin geçmesi gerekti. Albert, 1936 yılında resmen kral ilan edildi ve sonraki yıl VI.George adıyla taç giydi. 1947 yılında Hindistan ve Pakistan bağımsızlık kazanıncaya kadar Hindistan İmparatorluğu, 1952 yılına kadar ise Birleşik Krallık Hükümdarlığı yaptı. O kekeme bir kraldı. Kekemeliği yenmeye çalıştı. Bir eğitmenle tanıştı. Bu adam Albert’ in hayatını değiştirdi. Aldığı eğitimlerden sonra Albert için şöyle dendi: “Burada Kral olan bir kekeme vardı, söylediği her hecenin herkes tarafından dinlendiği bir radyo konuşması yapmak zorundaydı ve yine de oldukça tutku ve çarpıcılık ile yaptı”. Halkını peşinden sürükleyebilen bir kral olmayı başardı.

1948’den sonra, sağlığı iyice bozuldu. Akciğer kanseri ameliyatı geçirdikten bir kaç ay sonra, 6 Şubat 1952 yılında Sandringham’ da hayatını kaybetti.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/VI._George
http://tr.wikipedia.org/wiki/Zoraki_Kral
http://www.mehmetalicetinkaya.com/2012/06/the-kings-speech-zoraki-kral/

Yazar:Melike Atmaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.