Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Güneş Gülü Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

0 1.289

Günümüzde birçok bitki türlerinin faydalarının bulunduğunu artık bilmekteyiz. Bununla birlikte günümüzde en fazla kullanılan bitki türlerinden birinin de güneş gülü bitkisinin olduğunu belirtmek isteriz. Genel sağlık açısından faydalarının bulunduğu güneş gülü bitkisi dünyanın birçok ülkesinde kullanılmaktadır. Peki güneş gülü bitkisi nedir faydaları nelerdir dilerseniz makalemizde bu faydalı bitki türü hakkında bilgiler sunalım.

Güneş Gülü Bitkisi Nedir?

Güneş Gülü Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?Güneş gülü bitkisi dünyanın pek çok bölgelerinde kendiliğinden yetişen uzun ve beyaz tüylü ve çiceklere sahip olan harika bir bitkidir. Ortalama olarak 5 ila 10 cm arasında değişebilen boylarda yetişen güneş gülü bitkisi aynı zamanda böcek yiyebilen nadir bitki türlerinden biridir. Daha çok bitkisel gıda takviyeli besinlerde kullanılan güneş gülü bitkisi bu niteliği sayesinde sporcular ve vücut direnci düşük olan bireyler tarafından çokça tercih edilmektedir.

Faydaları Nelerdir?

Güneş gülü bitkisinin bazı faydalarının bulunduğunu belirtmiştik. Uzmanlar bu harika bitki türünün faydalarından faydanabilmesi için düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini ayrıca kullanımı konusunda aşırıya kaçılmaması gerektiğinin altını çizmektedirler.Güneş gülü bitkisinin başlıca faydaları ise şunlardır;

 • Spazm çözücüdür.
 • Harika bir öksürük kesicidir.
 • Boğmaca ve astım hastalıklarına karşı oldukça etkilidir.
 • Bronşit ve fenanşit hastalıklarına karşı da oldukça faydalıdır.
 • Verem hastalığına karşı oldukça etkilidir.

Kullanımı Nasıldır?

Güneş gülü otunun yaprakları, güneş gülü çiçeği ve sürgünleri kullanılmaktadır. Toprak üstü kısımları kurutulduktan sonra suda kaynatılarak tüketilmektedir.

Çayı Nasıl Hazırlanmaktadır?

Güneş gülü bitkisi saf olarak tüketilebildiği gibi ayrıca tercihe göre çay şeklinde de tüketilebilmektedir. Güneş gülü bitkisinin çay şeklinde tüketimi ise şu şekilde olmaktadır;

 • Bitki ilk olarak 1 yemek kaşığı kadar kaynar suya eklenerek iyice haşlanmaktadır.
 • Sonrasında yaklaşık olarak 2 saat kadar bekletildikten sonra iyice süzülerek tüketilmektedir.
 • Günde 3 öğün olmak üzere yemeklerden önce birey çay bardağı tüketilmesi gerekmektedir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Güneş Gülü Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?Uzmanlar güneş gülü bitkisinin aşırı şekilde tüketilmesinin bazı yan etkilere neden olabildiğinin altını çizmektedirler. Bu nedenle uzmanlar güneş gülü bitkisinin günlük olarak en fazla 3 çay bardağı tüketilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler. Güneş gülü bitkisinin aşırı tüketilmesinin beraberinde şu gibi yan etkilere neden olabildiği uzmanlarca belirtilmektedir.

 • Baş ağrısına
 • Mide bulantısına
 • Bulantıya
 • Baş dönmesine neden olabilmektedir.

Bir Uyarı; Tüm bitkisel türlerin kullanımında olduğu gibi güneş gülü bitkisinin kullanımında da yapılması gereken ilk şey ilgili doktora danışılması ve doktorun onay vermesi durumunda güneş gülü bitkisinden faydalanılmasıdır. Aksi durumda yukarıdaki yan etkilere maruz kalınabileceği unutulmamalıdır.

Güneş gülü bitkisinin kullanımı hakkında bu ayrıntıyı da sunduktan sonra güneş gülü bitkisi hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Makalemizde güneş gülü bitkisi nedir faydaları nelerdir hakkında bilgiler sunduk. Güneş gülü bitkisi tüketilmeden önce mutlak olarak doktora danışılması ve onay alınması gerekmektedir.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Güneş gülü bitkisi kullanımı hakkında doktorunuza danışınız.
Kaynakça:
bilgidoktoru.com

hekimzade.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.