Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

KLM Nasıl Bir Havayolu Şirketidir?

0 321

KLM ya da başka bir ifadeyle Hollanda Kraliyet Havayolu, merkezi Avrupa Birliği üyesi olan Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunmaktadır. KLM-Hollanda Kraliyet Havayolu, daha çok KLM olarak telaffuz edilmektedir. Dünyanın en önde gelen havayolu şirketlerinden biri olan KLM, aynı zamanda da bir SkyTeam üyesidir. KLM’in ayrıca Fransızların ulusal bayrak taşıyıcısı olan Air France ile doğrudan ortaklığı bulunmaktadır. Merkezi Amsterdam’da bulunan dünyanın en işlek 15 havalimanı arasında yer alan Schiphol Uluslar arası Havalimanı’nda bulunan KLM, tarifeli seferlerinin birçoğunu bu merkezden yapmaktadır. Ticari yolcu taşımacılığının dışında nakliye alanında da ya da başka bir ifadeyle kargo taşımacılığında da hizmet veren KLM, Avrupa’nın en gözde havayolu şirketlerinden biridir. 7 Ekim 1919 tarihinde Hollanda’nın Rotterdam şehrinde faaliyetlerine başlamış olan KLM, o günden bu güne oldukça iyi bir grafik yakalamıştır. SkyTeam ittifakının kurucu üyelerinden olan KLM, Air France ile hukuki bir ortaklık kurmuştur.

KLM Nasıl Bir Havayolu Şirketidir?Yaklaşık olarak 100 yıllık bir geçmişe sahip olan KLM, kuruluşundan bu yana Hollanda’nın bayrak taşıyıcısı ya da başka bir ifadeyle ulusal havayolu şirketi olmuştur. Bu anlamda KLM, ülkenin siyasi havayolu şirketi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Günümüz itibariyle filosunda toplam 115 adet uçak bulunduran KLM, bu alanda doğrudan rakibi olan Alman devi Lufthansa’nın oldukça gerisinde kalmıştır. Zaten Air France ve KLM’in ortaklık kurmasının temel nedeni de Lufthansa’yla mücadele edebilecek bir duruma gelebilmektir. Ancak halen Air France ve KLM’in yıllık ciro toplamı Lufthansa’nın gerisindedir. Air France’dan bağımsız olarak 145 uçuş noktasına tarifeli sefer düzenleyen KLM, SkyTeam de nazara alınırsa Afrika kıtasında yer alan birkaç ülke hariç birçok noktaya sefer düzenlemektedir. Ticari işletme merkezi, Hollanda’nın Amstelveen şehrinde bulunan KLM, Amsterdam’ın sahip olduğu stratejik konum sayesinde transit uçuşlarda da tercih edilen önemli güzergahlar arasında kabul edilmektedir.

1919 yılında kurulmuş olan KLM, dünyanın en eski havayolu şirketi olma özelliğini de haizdir. 2016 yılı verileri nazara alındığında bünyesinde yaklaşık 36,000 kişiyi çalıştıran KLM, bu alanda da oldukça büyük bir şirket olduğunu ispatlamıştır. Yıllık geliri yaklaşık olarak 10 milyar Avro olan KLM, bünyesinde 115 adet uçak bulundurmaktadır. Bunlar arasında Boeing üretimi 737, 747, 777 ve 787 serilerinin yanı sıra bir diğer uçak üreticisi Airbus ürünü olan A330 ve A350 serileri de filo da yer almaktadır. Bu anlamda Boeing 747 ve 777’ler ile deniz aşırı seferler düzenleyebilen şirket günümüz itibariyle, Kuzey ve Güney Amerika kıtasının yanı sıra Asya ve Afrika kıtalarına da uçuş düzenlemektedir. KLM, ayrıca aktarmalı olarak SkyTeam bünyesi altında Okyanusya ülkelerine de seferler düzenlemektedir. KLM tarihi incelendiğinde, 1977 yılında gerçekleşen Tenerife faciasında çarpışan iki 747’nin birinin KLM olduğu görülmektedir. Ayrıca KLM, kazada pilot hatası sebebiyle kusurlu bulunmuştur.

Kaynakça:
KLM Royal Dutch Airlines Bulletin

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.