Nihat Genç Kimdir?

Okuma Süresi: 2 Dakika  | Yazdır

Nihat Genç 1956 senesinde Trabzonda dünyaya gelmiştir. Türk gazeteci ve yazar kimliğiyle adını duyurmuştur. Genç daha 20 yaşlarındayken Ankaraya yerleşmiştir.

Öğrenim Hayatı

7391_fetanihat03.06.07_003Nihat Genç, öğrenimine Meryem Mehmet Kayhan İlkokulunda başlamıştır. Lise öğrenimini de Trabzon Ticaret Lisesinde görmüş ve buradan 1974 senesinde mezun olmuştur. Daha sonra yazar İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisiyle Ankara Bankacılık Okuluna kayıt yaptırmıştır. Ancak yaşanan siyasi olaylar sebebiyle bu okullardan ayrılmak zorunda kalmıştır. Nihat Genç, Sağlık İdaresi Yüksek Okulundan 1983 senesinde mezun olmuştur.

Kariyeri

Nihat Genç gazete ve dergilerde de teknik eleman olarak çalışmıştır. Çeşitli dergilerde yazılar yazarak kendini göstermeye başlamıştır. Kaleme aldığı yazılar uzun bir süre Leman dergisinde yayınlanmıştır. Bir süre Akşam gazetesinde köşe yazarlığı yaptığı bilinmektedir. Nihat Genç, Sağlık İdaresi Yüksek Okulu’nu bitirdikten sonra Sağlık Bakanlığında, ardından da Kültür Bakanlığında yaklaşık 9 sene çalışarak memuriyet hayatı yaşamıştır. Genç, bir dönem Skyturk televizyon kanalında program yapmıştır. Daha sonra ART televizyon kanalında Veryansın adlı programa konuşmacı olarak katılmıştır. Genç, hayatı boyunca çeşitli siyasi dergilerde, edebi dergilerde yazılar yazmış, daha sonra da Leman dergisinde kalem tutmaya devam etmiştir. Kısa bir süre Akşam gazetesinde yazılar yazan Nihat Gençin bir çok kitabı bulunmaktadır. Yazarın genel olarak hikayelerinde hümanist anlayış egemendir. İnsan öyküleriyle beraber yaşanılan toplumsal sorunları ele almıştır. Yazar, hikayelerindeki kahramanları daima ezilen, alt sınıf tabakadan seçmeye özen göstermektedir. Siyasi yazılarında ise daha sert bir üslup benimsemiştir.

Nihat Gençin Bazı Eserleri

7391_151359Amerikan Köpekleri -2004
Arkası Karanlık Ağaçlar -2001
Bu Çağın Soylusu – 1991
Dün Korkusu – 1989
Edebiyat Dersleri – 2004
Hattı Müdaafa -2005
İhtiyar Kemancı – 2002
Karanlığa Okunan Ezanlar – 2006
Köpekleşmenin Tarihi – 1998
Modern Çağın Canileri – 2000
Nöbetçi Yazılar – 2004

Yazar:Dorukan Çelik

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir