Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Call of Duty 4: Modern Warfare

203 782

cod4.jpg

Call of Duty 4 : Modern Warfare hem PC’lere hem de konsollara uyarlanacak.Oyun günümüzde ortadoğuda gerçekleşen modern savaşları konu alıyor.

Artık ikinci dünya savaşından kalan demode silahlar yerine günümüz çağında kullanılan silahlar ve askeri savaşlara tanık olacaksınız. Oyunda saldırı tüfekleri lazer silahları, mayınlar, 0.50 kalibrelik keskin nişancı tüfeği ve M-249 SAW makineli tüfek dahil 70 farklı otantik silahın yanı sıra gece görüş gözlüğü gibi aksesuar bulunmaktadır.

Bu oyunda, hızlı bir silahşörden daha çok savaşı yöneten, koordine eden biri olmalısınız. Modern bir savaşı askeri taraftan uydu kısmına kadar yaşayacaksınız. Kendinizi hava desteğinin olduğu bir bölgeden, taktiksel helikopterin ipinden aşağı inerken bulacaksınız. Call of Duty 4: Modern Savaş etkileyici sinematiklerini ve harika ses deneyimini beraberinde getiriyor.

Görsel etkiler şunları içermektedir:

– Gerçek derinlikte hatlar,
– Çerçeve-aydınlatma (rim-lighting),
– Karakter gölgeleme,
– Gerçek fiziksel etkiler.

Normalde FPS türü oyunlarda karakterin kafasında 4 adet kritik nokta bulunurken, söylentilere göre Call of Duty 4’te bu rakam 16. Bu da şu demek oluyor; düşmanın neresine ateş ederseniz o noktaya özgü bir eylem gerçekleşecek. Örneğin düşmanın kulağına ateş ettiğinizde kulağın kopması, kasketinin kenarına ateş ettiğinizde kasketin dönecek olması bunlardan sadece ikisi. Bu sayede çok daha dinamik ve gerçekçi bir atmosferde mücadele ediyorsunuz.

Tavsiye edilen sistem gereksinimleri:

  • İşlemci: 2.4 GHz dual core or better is recommended
  • RAM: XP için 1 GB; Vista için 2GB
  • Sabit Disk: 8GB boş alan
  • Ekran kartı: Shader Model 3.0 destekli. En az Nvidia Geforce 7800 veya ATI Radeon X1800

Minimum sistem gereksinimleri:

  • İşlemci: Intel Pentium4 2.4 GHz veya AMD Athlon64 2800+ veya en az 1.8 GHz’de çalışan çift çekirdekli işlemci
  • RAM: 512MB
  • Ekran kartı: En az NVIDIA Geforce 6600 veya ATI Radeon 9800Pro

Hem single hem de multiplayer halini oynamış birisi olarak birkaç görüşümü belirteceğim. Öncelikle oyunun atmosferi 10 numara olmuş diyebilirim, gerçekten ortam tasarımları ve size hissettirdiği aksiyon duygusu harika. Kendinizi müthiş bir mücadelenin içinde hissediyorsunuz. Bunun yanında grafik olarak oldukça iyi denilebilecek bir kaliteye sahip olan oyunun optimizasyonu da çok iyi yapılmış. Cod 2’den alışık olduğumuz şekilde, düşük sistemlerde dahi çok rahat ve güzel görsellerle rahatlıkla çalışabilen bir oyun yapılmış. Eski grafik motorunun geliştirilerek yapıldığı oyunda grafik ve fizik olarak asla bir Crysis ile karşılaştırılamaz. Fakat görsel aldatmacaları çok iyi kullanmış bir oyunla karşı karşıyayız. Öyle ki insan gözüne hoş gelen grafikler genellikle contrast ayrımıyla ortaya çıkıyor. Sahnede ne kadar koyu siyah ve ne kadar açık beyaz bir arada kullanılıyorsa insan gözü o kadar gerçekçi ve güzel buluyor. Bunu plazma veya LCD TV’lerde oyun oynadığımızdaki contrast oranına bağlı kaliteli görüntüye benzetebiliriz. Öyle ki insanların üzerine sanki yukardan nur yağmış gibi bir ışık hüzmesi vurdurulmuş. :) Bu sayede birçok yerde aşırı parlamadan dolayı fotoğrafçılıkta beyaz patlaması olarak tarif edilen ve istenmeyen bir unsur olan durumu oyunun genelinde görmekteyiz. Bu grafikleri gören oyuncular çok inanılmaz grafikli bir oyunda olduklarını düşünüyorlar, halbuki kaplamalara ve gölgelere yakından baksalar, çimlerin ve ağaçların hareket etmemesi, çevre ile etkileşimin minimumda olması gibi şeylere dikkat etseler Crysis ile asla karşılaştırılamayacak basitlikte bir oyun olduğunu görecekler. Grafik olarak çok üstün bulmadığım oyun yine de çok zevkli ve performanslı bir oyun deneyimi yaşatıyor. Multiplayer modda etrafta çıkan bayraklar ve ikonlar olsun, headshot attığınızda veya güzel bir vuruş yaptığınızda yukarıda yazan tebrik mesajı gibi efektler olsun, oyunun atmosferini katletmeye yetmiş de artmış bile. Bu atraksiyonların kesinlikle kapatılması gerekiyor şayet bu şekilde multi mod’da keyif alınabileceğini sanmıyorum. Niye böyle bir arcade tarza gerek duyulmuş onu da anlayabilmiş değilim. Kısaca sonuca gelirsek, grafik: 8/10, ses: 9/10, oynanabilirlik: 10/10 puan verebilirim.

Oyundan ekran görüntüleri:

8484-noscale-call-of-duty-4-modern-warfare-screenshots-20070613071139007-small.jpg

8487-noscale-call-of-duty-4-modern-warfare-screenshots-20070613071143726-small.jpg

8489-noscale-call-of-duty-4-modern-warfare-screenshots-20070613071158194-small.jpg

939217_20070919_screen001-small.jpg

939217_20070919_screen002-small.jpg

939217_20070919_screen003-small.jpg

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku