Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yangın Durumunda Yapılacaklar ve Yangın Tüplerinin Kullanımı

3 616

Yangın Durumunda Yapılacaklar ve Yangın Tüplerinin KullanımıYangın çıktığı vakit yapılacak ilk hareket yangını başkalarına duyurmaktır. Eğer evde birden fazla kişi varsa yangını görenin önce yanındakilere, fakat yalnızsanız camı kırarak yada bağırarak haber verilmeli daha sonra yangın söndürülmeye çalışılmalı ve itfaiyeye(Tel: 110 – İtfaiye Acil) haber verilmelidir. Haber verilmeden yangın söndürülmeye çalışılırsa kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Yangını söndürmek için kesinlikle kendi can güvenliğimizi tehlikeye atmamalıyız. Çıkabiliyorsak evi terk etmeli çıkamıyorsak balkon yada cam kenarında temiz hava içinde beklemeliyiz. Yangın sizin katınızda değilse ve duman apartmanı sardıysa kapı altına bez sererek dumanın evin içine girmesini engellemelisiniz.

Yangın Durumunda Yapılacaklar ve Yangın Tüplerinin KullanımıEğer yangın nedeniyle odadan çıkamıyorsak, ilk yapıması gereken odanın içine dumanın girmesini engellemektir. İkincisi odanın kapısı açıksa kesinlikle cam açılmamalıdır. Çünkü havanın gezintisi nedeniyle duman o bölgeye daha çok gelecektir. Yapılması gereken ıslak bir bez ile kapı etrafını sarmak ve dumanın odanın içine girmesini engellemektir.

Yangın söndürme tüpleri çeşitlilik gösterir. Tüpler A B ve C olarak sınıflandırılmıştır. En ideal yangın söndürme tüpleri bu gruptur. Üzerinde A yazan tüp katı yangınlar, B tipi tüp sıvı yangınlarda, C yazan tüplerde gaz yangınlarında, D yazanlar ise metal yangınlarda kullanılmaktadır. Evde kullanılması önerilen tüpler 4 ve 6 kg olan tüplerdir. Ayrıca yangının ne zaman çıkacağı bilinmediği için evdeki çocuk dahil herkese tüpün nasıl kullanılması gerektiği öğretilmelidir. Yangın tüpünü kullanırken sırtımızı rüzgara doğru dönmeliyiz. Yangının kolay sönmesi içinse, yangın tüpü alevin dipine doğru püskürtülmelidir. Yangın yerine 1-2 metre yaklaşıp yangın tüpünü öyle açmak gerekmektedir. Bu nedenle her evde ve arabada, bulunulan yere göre bir yangın tüpü bulundurmak gerekir.

Yazar: Elif KAYGISIZ

Bunları da beğenebilirsin
3 Yorumlar
 1. Blue Fire diyor

  Yangın söndürme sistemlerinin tümü yangınları söndürmek için gaz kullanmaz, ancak birçoğu kullanır. Sulu, tozlu veya köpüklü yangın söndürme sistemlerinden farklı olarak gazlı yangın söndürme sistemleri, ekipmanlara zarar vermeden yangınları söndürebilmektedir. Bazı gazlı yangın söndürme sistemleri, yangın söndürüldükten sonra herhangi bir temizlik gerektirmez. Yangın söndürme sistemi oluşturulurken kullanılan yangın söndürme sisteminin, yangın söndürme sistemi çalışırken personel üzerinde boğucu veya yakıcı etkisi olmamalıdır

 2. Red Door diyor

  Yangın yaşanması en zor durumlardan biridir. Yangın olması durumunda soğuk kanlı olup doğru bir müdahile ile yangın söndürmemizde yüzde 80 etkisi bulunmaktadır. İlk dakilar da doğru müdahile edilmeyen yangın büyük sıkıntılar yaratabilir. Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

 3. Evenos Yangın diyor

  Yangın durumunda yangın durducu ürünleriniz varsa:

  YANGIN DURDURUCU ÜRÜNLERİN UYGULANIŞI
  Havalandırma kanallarının duvar ve döşeme geçişlerinde Yangın Durdurucu Elastik Mastik ve Yangın Durdurucu Harç ürünleri ile aşağıda belirtilen yöntemler kullanılarak yangın bariyerleri oluşturulmalıdır. Yangın anında havalandırma kanalının ısıdan dolayı içe doğru bükülerek boşluk yaratmasını engellemeye yönelik çelik vidalarla kanala tutturulacak olan köşebentler çelik vidalarla havalandırma kanalına tutturulmalıdır. Çelik vidaların, havalandırma kanalının köşesinde 2 cm uzakta, daha sonra da 7 cm aralıklarla olacak şekilde montajları yapılmalıdır. Plastik boru geçişlerinde ve havalandırma geçişlerinde ise yangın kelepçesi ve yangın damperleri kullanılmaktadır. Tüm uygulamalarda sahadaki mevcut duruma uygun olan onay esas alınarak uygulama kalınlıkları belirlenmelidir. Eğer sahadaki duruma uygun bir onay temin edilemez ise, bu konuda yetkili ve sertifikalı kişilerin tavsiyeleri doğrultusunda uygulama yapılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku