Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Adet Düzensizliği Nedir?

0 312

Adet Düzensizliği Nedir?Kadınların ergenlik dönemlerinden menopoz dönemlerine kadar gerçekleşen ve kısaca kadın rahminin yenilenmesi olayına adet denir. Her kadının kendine has adet düzeni vardır. Bu sürelerin dışında adet görme yada lekelenme olması olayına adet düzensizliği denir. Çoğu kadının ömürlerinde mutlaka karşılaştığı sorunlardan biri olan adet düzensizliğinin belli başlı sebepleri vardır. Düzenli adet gören ve aktif cinsel yaşamı bulunan kadınlarda adet görememenin en olası sebebi gebeliktir. Bunun dışındaki sebepler gerek fiziksel gerekse psikolojik ve çevresel nedenlerden kaynaklanıyor olabilmektedir.

Belirtileri:
– Adetin 28 günlük periyottan 7 gün önce – sonra görülmesi veya görülememesi
– 28 günlük periyot içerisinde lekelenmeler görülmesi
– Adet döneminin normal süreçten daha uzun sürmesi

Adet Düzensizliği Nedir?Adet düzensizliğinin bazı sebepleri:

Kısa adet görme;
– Hormonları etkileyen ilaç kullanımı
– Aşırı diyet
– Stres
– Gündelik yaşamdaki ani değişiklikler
– Fazla sigara ve kahve tüketmek

Uzun adet görme;
– Doğum kontrol ilaçları
– Stres
– Ani kilo kaybı
– Mevsimsel değişiklikler
– Gebelik

Düzensiz adet neleri işaret edebilir?
Düzensiz adetin işaret ettiği bazı rahatsızlıklar; hormonsal değişiklikler, yumurtalık kistleri, rahim veya rahim ağzındaki polipler(fazla kalınlaşmış tabaka), endometrial hiperplazi(rahim içini döşeyen tabakanın fazla büyümesi), myomlar(rahim içi kistler) ve çok az da olsa rahim kanseri. Belirtilerden bir veya birkaçı görülmesi durumunda doktora başvurulması gerekmektedir.

Yazar: Kemal DİNÇER

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku