Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Adet Söktürücü İlaçlar ve Bitkiler ile İlgili Bilgiler

1 1.222

Adet Söktürücü İlaçlar ve Bitkiler ile İlgili BilgilerAdet Söktürücü olarak isimlendirilen haplar, iğneler ve tabletler, kadınların yaygın olarak kullandıkları ilaçlardandır. İçeriğinde hormon bulunan bu tür ilaçların kesinlikle doktora görünmeden alınmaması gerekmektedir. Yanlış ilaç kullanımı, adet sorunları gibi çeşitli sorunlara neden olabilir.

Adet söktürücü ilaçlarda progesteron hormonu bulunur. Gerektiğinde östrojen ve progesteron içerikli adet söktürücü ilaçlar da kullanılmaktadır.

Adet Söktürücü İlaçlar Etkisini Nasıl Gösterir?

Adet söktürücü ilaçlar vücudun adet döngüsüne uyacak şekilde kullanıldığında etkisini gösterir. Adet döneminin ilk yarısı östrojen hormonu etkisinde, ikinci yarısı ise progesteron hormonu etkisindedir. Progesteron seviyesi azaldığında ise adet kanamaları başlamaktadır. Bu düzene uyacak şekilde, önce progesteron verilip, sonra ilaç alımı durdurulur. İlaç alımını durdurduktan birkaç gün sonra adet kanaması görülmektedir. Bu ilaçların doktora gidilmeden kullanılmaması gerekmektedir.

Adet (Regl) Söktürücü İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

İlaçların, her adet gecikmesinde kullanılmaması gerekir. İlaç kullanımının yan etkileri arasında göğüslerde ve göğüs uçlarında hassasiyet oluşmakta ve şişkinlikler meydana gelmektedir. Ayrıca adet sonrasında akıntı halinde gelen kanamalar görülebilmektedir. Kusma ve mide bulantısı gibi şikayetler de ortaya çıkabilir.

Adet Söktürücü İlaçların İsimleri

– Tarlusal 5mg tablet
– Duphaston 10mg 20 tablet
– Cyclo-Progynova Draje
– Lutenyl 5mg Tablet
– Apranax Fort 550 mg
– Naprosyn CR 750 mg
– Advil Liguigel 200 mg

İlaçların doktora danışmadan kullanılmaması gerekir.

Adet Söktüren İlaçlar Kilo Aldırır mı?

İçeriğinde hormon bulunan adet söktürücü ilaçların kişinin kilo almasında herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Adet söktürmek amacı ile kullanılan bitkisel çaylar, bitkisel ilaçların ve kürlerin kullanımında dikkatli olmak gerekir. Adet söktürücü özellikleri ile bilinen, kekik suyu, papatya çayı, adaçayı, civanperçemi otu, rezene çayı, kantaron çayı, biberiye çayı, maydanoz suyu gibi bitkilerin aşırı tüketilmesi, hormon dengenizin bozulmasına ve adet dönemiyle ilgili, ciddi problemlere yol açabilmektedir. Kadınlar tarafından çok fazla tercih edilen bu çayları tüketirken yeterli düzeyde ve belli süre ile alınması önemlidir. Bitkileri birleştirip içmek risklidir. Adet söktürücü bitki çaylarının yanlış kullanımı, kanamalarda dengesizliğe yol açabilmektedir.

Yazar: Hatice İstanbullu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Adet söktürücü ilaçlar diyor

    Adet söktürücü ilaçları çok iyi anlatmışsınız açıkçası okurken çok fazla şey öğrendim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku