Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İdrarda Turuncu Renk Hangi Hastalığın Habercisidir?

0 3.921

İdrarda Turuncu Renk Hangi Hastalığın Habercisidir?İdrarın rengi herkes tarafından kolaylıkla gözlemlenebilir. Bazen idrar renginde değişmeler ortaya çıkar. Bu durum bir hastalığın ya da bir enfeksiyonun habercisi olabilir. İdrarın rengi kadar idrara çıkma sıklığı, idrardaki koku da vücutta herhangi bir rahatsızlığın göstergesi olabilir.

İdrarın rengi kullanılan ilaçlara, yenilenlere, içilenlere göre değişkenlik gösterebilir.
İdrar tahlilleri birçok hastalıkta tetkik olarak sıklıkla yapılır. Böylece vücuttaki sorunların nereden ve neyden kaynaklandığını ortaya çıkarmaya yardımcı olur. İdrar kesesinde vücut içindeki atıklar birikir. Vücut içindeki fazla şeker, protein, mantar, bakteri idrar kesesinde birikir. Aynı zamanda vücuttaki fazla su böbrekler tarafından süzüldükten sonra idrar kesesinde birikir. Kısacası vücut için yararı olmayan, suda çözünebilen atıklar idrar yoluyla dışarı atılır.

İdrarda Turuncu Renk Hangi Hastalığın Habercisidir?İdrardaki renk değişimleri basit bir durumdan dolayı gerçekleşebileceği gibi ciddi bir rahatsızlığın da habercisi olabilir.
İdrar normal şartlarda sarı renktedir. Bu duruma göre açık ya da koyu sarı şeklinde olabilir.
Yenilenler, içilenler idrarın kokusunu ve rengini direk değiştirir. Bu durumda geçici renk değişikliği olur. Yalnız mesane kanseri gibi çok ciddi bir durumda da idrar rengi değişir. Yine idrar yolu enfeksiyonlarında idrarın rengi değişirken, yanma da hissedilir. Dikkat edilmesi gereken idrar renginin sürekliliği ve beraberinde oluşan rahatsızlıklardır.

Eğer idrarın rengi açık sarı ise çok sıvı tüketiliyor demektir eğer idrarın rengi koyu sarı ise az sıvı tüketiliyor demektir. İdrarın koyu sarı olduğu durumlarda vücut susuz kalmış demektir. Bunun için günlük alınması gereken sıvı tüketimi mutlaka yapılmalıdır. Sıvı tüketmede öncelik suya verilmelidir. Çay, kahve ya da farklı içeceklerle sıvı alımı yapılmaya çalışılmamalıdır. Çünkü hiçbir sıvı su kadar yararlı değildir.

Peki idrarın rengi turuncu ise bu neyin göstergesidir, diye incelendiğinde şu durumlar karşımıza çıkar.

İdrarda Turuncu Renk Hangi Hastalığın Habercisidir?1- Bazı ilaçların etkisiyle idrarın rengi turuncu olur.
2- Karaciğerde bir problem olabilir.
3- Safra kanalında sıkıntı olduğunun göstergesi olabilir.
4- Vücudun susuz kalması da idrarın turuncu olmasında etkilidir.
5- Havuç ve havuç suyu da idrarı turuncu yapar.

En tehlikeli idrar rengi kırmızı olandır. Bu durumda idrarda kan var vermektir. Kanın miktarı az olsa da çok gibi gözükebilir. Kan idrarın içinde yayılır. Bu durumda hemen doktora başvurmak da fayda vardır. Çünkü bu ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.
İdrar birçok sebepten dolayı farklı renklerde olabileceği için önce renk değişikliğinin sebebi ortaya çıkarılmalıdır. Sebebe göre uygun tedavinin yapılması gerekir.
İdrarda her farklı rengin bir sebepten dolayı ortaya çıktığı unutulmamalı ve göz ardı edilmeden doktora başvurmak da fayda vardır.
Turuncu idrar genellikle kullanılan ilaçlardan dolayı olabileceği için ilaç kullanımı bittiğinde idrarın renginin de normale dönmesi gerekir. Sarı renge dönmüyorsa diğer etkenler gözden geçirilmelidir.

Kaynakça:
https://www.idrar.gen.tr/turuncu-idrar.html

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.