Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Android Cihazlara Market Harici Uygulamalar Nasıl Yüklenir ?

0 249

7843_106Android işletim sistemi günümüzde mobil cihazların çoğunluğunda aktif olarak kullanılan bir işletim sistemidir. Androidin en güzel özelliklerinden olan açık kaynak kodlu olması sebebi ile çok kolayca uygulamalar yazılabilmekte ve diğer cihazlar ile paylaşım yapılabilmektedir. İşte biz de bu yazımızda sizler için Androidde market haricindeki uygulamalar nasıl yüklenir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Android işletim sistemindeki uygulama kurulum dosyalarının uzantıları apk uzantısına sahip oluyorlar. Nasıl ki Windows işletim sisteminde exe uzantısı, MAC tabanlı bilgisayarlarda ise DMG dosya uzantısı varsa, Android işletim sisteminde de apk uzantılı kurulum dosyaları cihaza kurulabilir.

Google, kendi yazılım marketi olan Play Store’un haricinde uygulama yüklemesini engellemek için, kaynağı bilinmeyen tüm uygulamaların kurulumunu engellemiştir. Bu sayede kendi onayı olmayan uygulamaların yüklenmesine bir anlamda set çekmiştir ama bu set çok rahat bir şekilde kaldırılabilir.

7843_74Android kullanan cihazlardaki bu engeli kaldırmak son derece basit bir işlemle yapılabilir. Öncelikle ayarlardan, uygulamalar sekmesine ve oradan bilinmeyen kaynakları yükle kısmına gelip, bu alanı işaretliyoruz. Böylece apk dosyalarını rahatlıkla yüklenebilir hale getiriyoruz. Sonrasında bulduğumuz apk dosyasını rahatlıkla telefonumuza yükleyebiliyoruz.

Bunun haricinde vermemiz gereken bilgi ise yüklediğimiz programlarla bu uygulamaları da telefonumuza yüklemek mümkündür. Eğer clean master tarzı programlar yüklediyseniz bu uygulamaların uygulama yöneticileri bölümünden indirdiğiniz tüm uygulamalara erişebilir ve bu uygulamaları rahatlıkla bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Yalnız bu uygulamaları yüklerken dikkat etmeniz gereken bir uyarımız var. Bu uygulamalar Google onayından geçmediğinden dolayı virüs içerebilir. Bu nedenle eğer uygulama yükleyeceksiniz muhakkak güvenilir kaynaklardan uygulamaları indirmeli ve sizden istediği izinleri muhakkak kontrol etmelisiniz. Ayrıca bu uygulamaları yüklerken size sorulan Google bu uygulamayı takip etsin mi sorusunu evet diye cevaplayarak sıkıntının olup olmadığını taratabilirsiniz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.