Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Afirka Cennet Sinekkapanları

0 136

Yaygın adı, Afrika Cennet Sinekkapanı’dır; bilimsel adı, Terpsiphone viridis’dir. Familya, Sylviidae; takımı, Passerıformes’dir. Uzunluğu; 41 cm, dişi 23 cm, kanat açıklığı 30-35 cm; ağırlığı 11.3-19.8’dir.

Fiziksel Özellikleri

Afirka Cennet SinekkapanlarıDramatik, uzun kuyruklu; erkek kuşların kuyruğu, dişilerinkinden iki kat uzundur ve ortasında genişleme vardır; ince kemikleri çıkık, küçük sorguçlu bir baş, parlak mavi gaga ve göz halkası mavi.

Alışkanlıkları

Park ve bahçelerdeki ağaçların arasında ve kesilmiş ormanların civarında hızla uçarak dolaşır, ince dallara tüner ve böceklerin peşinde hızla uçar.

Yaşam Çizgisi

Küçük ağaç çatallarından veya dallardan aşağıya doğru sarkıttığı örgü küçük bir yuva yapar; 1-5 yumurta; kuluçka süresi 14-15; kuluçkada yumurtaların üstünde ikisi de yatar; yavrular yumurtadan çıktıktan 11-16 gün sonra yuvadan uçar; bir üreme mevsiminde bir veya bazen 2-3 defa yavru çıkartır.

Kaba, sert ve rahatsız edici “zvveyt, çii, çıyy” şeklinde; şakıma ötüşü, bir seri yüksek sesli ve küçük dalgacıklar halinde azalan notalar şeklinde: “viio-viı-vııo-vit-vıt” şeklinde öter.

Beslenme Tarzı

Başlıca böcekler ve örümcekler, aynı zamanda birkaç tür böğürtlen, dut ve çilek benzeri meyveler. Yaşam Alanı: Savanlardaki ağaçlık araziler, kesilen orman alanları, sık çalılıklar, plantasyonlar ve büyük bahçeler. Yaygın olarak bulunan bir türdür.

Müzikal olmayan Afrika cennet sinekkapanı, şaşırtıcı tüyleri ve ortalığı süpüren kuyruğuyla gizlendiği ağaç yaprakları arasından çıkarak dramatik görünüşünü sergilemeye hazırlıklı değildir.

Aniden bir rengin parlayan ışık gibi güneşin aydınlattığı kesilmiş orman arazisinin bir ucundan diğer ucuna ok gibi fırladığında, bir erkek Afrika cennet sinekkapanı, kesinlikle isminin hak ettiği görünüşü sergiler. O, esas olarak ortasında çok genişleyen tüyleri ile uzun kuyruğu, kıvrık gagasıyla muhteşem bir görüntü oluşturur.

Erkek kuşların değişik renkleri vardır. Bir türün şeffaf mavi-siyah başı ve boynu; zengin pas rengi üst kısımları, taş grisi göğüs ve göbeği vardır. Bir türünün neredeyse her tarafı beyazdır; kanat tüylerinin sapları siyah ve baş kısmı koyu renklidir. Erkeğin kobalt mavisi gagası ve tepesinde küçük bir sorgucu vardır. Bu, kuşa uzun ve daha büyük başlı bir görünüş kazandırır. Dişi, pas rengi kanatlı erkek gibidir fakat gagası çok daha kısa ve daha koyu renklidir. Göründüğünden daha uyumludur, Afrika cennet sinekkapan kuşu, sık ve karanlık ormanlardan parka benzer kırlarda ağaçların kesilerek açıldığı güneşli yerlerde ve hafif savan ağaçlık arazilerde bulunur. Hem yerli hem de egzotik yapraklı bitkiler ile ağaçlıkların bulunduğu köylerin civarında görülmeye alışkın olduğumuz tanıdık bir kuştur.

Bu kuşlar, güneyde Zimbabwe’ye kadar alt Sahra Çölü boyunca uzanan topraklarda üreyen bir kuştur fakat Afrika Burnu, Somali ve Doğu Etiyopya’nın çoğu yerinde bulunmaz. Afrika cennet sinekkapanları, oldukça gürültücü türlerdir fakat yine de, şaşırtıcı biçimde dikkat Afirka Cennet Sinekkapanlarıçekmeyen bir kuştur. Uysal ve yanına yaklaşılabilir. Nadir de olsa uzun süre hareketsiz bir şekilde ayakta dikilir. Kesilen orman arazilerinde veya derin ormanlık alanlarda hızla etrafta uçar. Erkek uzun ve kısa dalgalı kuyruğunu aşağıya ve yukarıya doğru sallar.

Bu kuş ağaçların dallarına tünediği yerden hava saldırıları yaparak sinekleri yakalar fakat aynı zamanda ağaç yapraklarındaki sinekleri de toplar. Yaprakları altından kıvırarak yiyecek bulur veya yaprakların altında sabit bir noktada uçarak da böcek ve sinekleri toplar.

Kaynakça:
BBC Earth

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku