Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ağır Vasıta Arıza Tespit Cihazları ile Teşhis Çok Kolay

0 367

Ağır Vasıta Arıza Tespit Cihazları ile Teşhis Çok KolayGünümüzde araç motorları elektronik makinalar haline gelmiş durumdadır. Araçlardaki tüm sistemler elektroniktir ve elektronik kontrol ünitesi tarafından denetlenir. Sistemlerin birinde arıza meydana geldiğinde uyarı ışıkları yanar ve arıza kullanıcıya bildirilir. Ancak yeni nesil bu araçlarda arızalar da daha karmaşıktır ve tespiti daha zordur. Bu araçlardaki arıza tespitleri eski yöntemlerle yapılamaz. Araçta bir arıza meydana geldiği zaman arızanın doğru tespit edilmesi zaman kaybının ve maddi kayıpların yaşanmaması için çok önemlidir. Arıza tespiti yanlış yapıldığında yanlış parça değişimi yapılır ve bu da arızanın tekrarlanmasına neden olur. Böylece tamir maliyeti artar ve iş kayıpları olur. Araçlardaki arızalar artık arıza tespit cihazlarıyla yapılmaktadır. Aslında her marka araç için üretilmiş özel diagnostik test araçları vardır. Ancak bu cihazlar oto tamircilerine ve özel servislere verilmez.

Bu durumda servis ve tamirciler birçok markayı destekleyen arıza tespit cihazı kullanmaktadır. Arıza tespit cihazı kablolarla araca bağlanıyor ve elektronik kontrol ünitesindeki tüm arıza kayıtları okunuyor. Böylece arıza tespiti kolayca yapılmış oluyor. Arıza tespit cihazıyla arıza tespit edildikten sonra arızalı araç parçaları sökülüyor ve tamir ediliyor. Tamir işlemi bittikten sonra arıza ikaz lambası sönüyor. Arıza tespit cihazıyla tüm elektronik sistemlerdeki ve mekanik sistemlerdeki arızalar tespit edilebilir. Elektronik kontrol ünitesinde tüm arızaların kaydı bulunmaktadır. Her marka araç için farklı yazılımı olan arıza tespit cihazları bulunuyor. Cihaz arızanın neden kaynaklandığını ve arızanın nasıl gidereceğini de gösteriyor.

Ağır vasıta araçları, binek araçlar ve iş makinaları için farklı özellikte arıza tespit cihazı kullanılır. Man, daf, mercedes, ford, scania, renault, iveco, new holland, cat caterpillar marka araçlar için özel arıza tespit cihazları bulunmaktadır. Ağır vasıta arıza tespit cihazları ile yakıt sistemlerindeki, fren sistemlerindeki, egzoz sistemlerindeki ve mekanik parçalardaki tüm arızalar tespit edilebilir. Bilgisayarlı arıza tespit cihazı bulunan tamircilerde ve servislerde tüm marka ve model araçların arıza ışıkları rahatça söndürülür. Araç kullanıcıları çoğu zaman arıza uyarı ışıklarını önemsemez. Oysa bu ışıklar araçta bir problem olduğunu haber vermektedir. Bu nedenle arızanın büyümemesi ve yeni arızalara yol açmaması için uyarı ışıkları dikkate alınmalı ve arıza tespiti yapılarak sorun giderilmelidir. Araçların bakımları da düzenli olarak yaptırılmalıdır. Yağ değişiminin yapılmaması ve bakım süresinin geciktirilmesi de arıza ışıklarının sık sık yanmasına neden olur. Elektronik arıza tespit cihazları sayesinde arızalar kolayca tespit ediliyor ve tamir ediliyor. Bu da zaman kabını, iş kayıplarını ve gereksiz maliyetlerin ortaya çıkmasını önlüyor. Her oto tamircisinde ve oto servislerinde arıza tespit cihazı bulunmalıdır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.