Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Maskeli Depresyon Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

0 599

Depresyonu olan bazı kişiler belirtileri çevresindeki diğer kişilerden gizlemeye çalışmaktadır veya depresyonda olduğunu bile fark etmemektedir. Üzüntü veya umutsuzluk gibi tipik depresyon belirtilerini tanımak kolay olsa da, daha az belirgin olabilecek belirtiler bulunmaktadır. Bu makale de, olası maskeli (gizli) depresyon ve belirtileri yer almaktadır. Ve bu belirtilerden bazılarının diğer tıbbi sorunları da gösterebileceğini belirtmek önemlidir. Ayrıca, sağlık profesyonellerinin depresyonun ortak nedenleri olduğuna inandıkları, kişinin kendilerinin veya başkalarının depresyonu olduğunu düşünmesi durumunda ne yapması gerektiğini ve depresyonu olan kişiler için bazı yardım kaynakları da yer almaktadır.

İştah ve Kilo Değişiklikleri

Gizli depresyon belirtileri iştah ve kilo değişikliklerini içermektedir. Olduğundan çok fazla veya çok az yemek, depresyonun varlığını göstermektedir. Bazı kişiler rahatlık için yemeğe dönerken, diğerleri düşük ruh hali nedeniyle iştahlarını kaybetmektedirler veya daha az yemektedirler. Gıda alımındaki bu değişiklikler, kişinin kilo almaya veya kilo vermeye başlamasına neden olmaktadır. Çok fazla kilo değişiklikleri, kişinin benlik saygısını etkileyebileceğinden depresyonu şiddetlendirmektedir. Bu değişiklikler fizyolojik faktörlere de neden olmaktadır. Örneğin, kilo alımında fazla yağlanma ve vücutta artan iltihaplanma arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Bu da, depresif semptomların gelişiminde veya şiddetinde rol oynamaktadır.

Uyku Alışkanlıklarındaki Değişiklikler

Maskeli Depresyon Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?Ruh hali ve uyku arasında güçlü bir bağlantı bulunmaktadır. Uyku eksikliği depresyona katkıda bulunmaktadır ve bu nedenle depresyon uyumayı daha da zorlaştırmaktadır. Ulusal Uyku Vakfına göre, kişilerin uykusuzluk durumunun 10 katına sahip olmayanlara göre daha fazla depresyon olma olasılığı daha yüksek olduğu bildirilmiştir. Çok fazla uyumak da kişinin depresyon geçirebileceğinin bir işareti olmaktadır.

Alkol veya Uyuşturucu Kullanımı

Duygu durum bozuklukları olan bazı kişiler üzüntü, yalnızlık veya umutsuzluk duygularıyla başa çıkmak için alkol veya uyuşturucu kullanmaktadırlar. Amerika Anksiyete ve Depresyon Derneği (ADAA), Amerika Birleşik Devletleri’nde, anksiyete veya depresyon gibi bir duygu durum bozukluğu olan 5 kişiden yaklaşık 1’inde alkol veya madde kullanım bozukluğu olduğunu bildirmektedir. Tersine, alkol veya madde kullanım bozukluğu olanların aynı sayıda bir ruh hali bozukluğu da bulunmaktadır.

Yorgunluk

Aşırı yorgun hissetmek çok yaygın bir depresyon belirtisidir. Bazı araştırmalar, depresyonu olan kişilerin % 90’ından fazlasının yorgunluk yaşadığını göstermektedir. Herkes zaman zaman yorgun hissetse de, şiddetli veya sürekli yorgunluğu olan kişiler özellikle diğer semptomlar da eşlik ediyorsa maskeli depresyona sahip olabilmektedirler.

Mutluymuş Gibi Görünmek

Bazen kişiler gizli depresyondan gülümseyen depresyon olarak bahsetmektedirler. Çünkü semptomlarını gizleyen kişiler başkalarının yanındayken mutlu bir yüze bürünmektedirler. Bununla birlikte, bu zorlanmış mutluluğu sürdürmek zor olmaktadır, bu yüzden maske kayabilir ve bir kişi üzüntü, umutsuzluk veya yalnızlık belirtileri gösterebilir.

Diğer Kişilerden Daha Az İyimser Olmak

Araştırmalar, depresyonu olan kişilerin daha kötümser eğilimlere sahip olabileceğini düşündürmektedir. Depresyonu olan kişilerin depresif gerçekçilik adlı bir özellik gösterebildikleri bir teori bulunmaktadır, bu da olaylar ve bu olaylar üzerinde sahip oldukları kontroller açısından depresyonu olmayan kişilere göre daha doğru olabilecekleri anlamına gelmektedir. Depresyonu olan kişiler de daha kötümser olmaktadırlar. Yapılan çalışmalara göre majör depresif bozukluğu olan kişilerin gelecekleri açısından genellikle daha olumsuz görüşlere sahip olduklarını göstermektedir. Diğerlerinden daha gerçekçi veya kötümser olmak, özellikle kişinin başka olası depresyon belirtileri varsa, depresyonun bir işareti olmaktadır.

Konsantrasyon Kaybı

Kişi bir konuşma sırasında, yola çıktığında veya düşünceli olduğunda, yaygın bir depresyon belirtisi olan bellek ve konsantrasyon ile ilgili sorunlar olduğunu göstermektedir. 2014 yılında yapılan bir çalışma da, konsantrasyon ve odak ile ilgili bu zorlukların, çalışma hayatı ve daha zorlu kişisel ilişkiler kurarak depresyonun sosyal etkilerini daha da kötüleştirebileceğini düşünmektedir.

Hobilere Karşı İlgisizlik

Ruh Sağlığı Ulusal Enstitüsü depresyon sahte semptomlarından biri olarak listeye hobi ve aktivitelere ilgi ve zevk kaybını eklemiştir. Bir kişinin zevk aldığı aktivitelere ilgisizlik, diğer insanların sevdikleri depresyon olduğunda fark ettikleri ilk işaretlerden biri olabilir.

Fiziksel Ağrılar ve Sağlık Bozuklukları

Maskeli Depresyon Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?dDepresyon zihinsel bir sağlık durumudur, ancak fiziksel sonuçları da olmaktadır. Kilo değişiklikleri ve yorgunluğa ek olarak, saklanması gereken gizli depresyonun başka fiziksel belirtileri de bulunmaktadır. Bu belirtiler aşağıdaki gibidir:
• Sırt ağrısı
• Kronik ağrı koşulları
• Sindirim problemleri
• Baş ağrısı
Ayrıca araştırmalar majör depresyonu olanların yaşama koşulu olmayanlardan daha olası olduğunu göstermektedir. Bu durumlar aşağıdaki gibidir:
• Artrit
• Otoimmün durumlar
• Kanser
• Kalp hastalığı
• 2 tip diyabet

Kızgın ya da Sinirli Olmak

Birçok kişi öfke ve sinirlilik ile depresyonu ilişkilendirmemektedir, ancak bu ruh hali değişiklikleri durumdaki kişiler arasında olağandışı değildir. Üzgün görünmek yerine, maskeli depresyonu olan bazı kişiler sinirlilik ve açık veya bastırılmış öfke göstermektedirler.

Düşük Cinsel Dürtü

Kadın Ruh Hali Bozuklukları Merkezi Müdürü Dr.Jennifer Payne’e göre, bazı sağlık uzmanları, seks hayatındaki değişiklikleri majör depresyon ataklarının teşhisi için önemli bir gösterge olarak görmektedir. Maskeli depresyonu olan kişinin depresyonunun olduğunda ilgi azalmasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler aşağıdaki gibidir:
• Seks gibi keyifli etkinliklere ilgi kaybı
• Yorgunluk ve düşük enerji seviyeleri
• Kendine güvensizlik
Depresyonun Yaygın Nedenleri
Bilim adamları henüz depresyonun kesin nedenini bilmemektedirler. Bununla birlikte, birçok uzman, depresyonun başlangıcında çeşitli faktörlerin rol oynadığını düşünmektedir. Bu çeşitli faktörler aşağıdaki gibidir:
Genetik: Depresyon aile bireylerinde de görülebilmektedir. Bu durumla yakın bir akrabaya sahip olmak, kişinin depresyon geliştirme riskini artırmaktadır.
Biyolojik ve kimyasal farklılıklar: Beyinde ki fiziksel değişiklikler veya kimyasal dengesizlikler depresyonun gelişmesine katkıda bulunmaktadır.
Hormonlar: Vücuttaki hormonal değişiklikler veya dengesizlikler depresyona neden olabilmektedir veya tetikleyebilmektedir. Örneğin, birçok kadın doğumdan sonra doğum sonrası depresyon geçirmektedir.
Travma veya stres: Yüksek stres, travmatik olaylar veya büyük yaşam değişiklikleri dönemleri bazı kişiler de depresyon olayını tetiklemektedir.
Kişilik özellikleri: Örneğin benlik saygısı düşük veya kötümser olmak depresyon riskini artırmaktadır.
Diğer hastalıklar: Başka zihinsel veya fiziksel sağlık durumuna sahip olmak veya bazı ilaçları almak depresyon riskini artırabilmektedir.

Maskeli Depresyona Sahip Olduğunu Düşünen Kişi Ne Yapmalı?

Başkalarıyla zaman geçirmek depresyon tedavisine yardımcı olmaktadır. Maskeli depresyonu olabileceğine inanan kişiler doktorlarıyla veya bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşmalıdır. Bu profesyoneller tanı koymaya yardımcı olmaktadırlar ve tedavi kursu önerebilmektedirler. Maskeli depresyonu tedavi etmek için atılacak adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar aşağıdaki gibidir:
• Stresi azaltmak için meditasyon, derin nefes egzersizleri veya yoga gibi egzersizler
• Olumlu öz-onaylama ile benlik saygısını artırmak
• Başkalarıyla sosyalleşmek (bu depresyonla zor olabilmektedir)
• Kişinin eskiden zevk aldığı faaliyetlerde bulunmak veya ilgilendikleri yeni etkinlikleri tespit etmeye çalışmak
• Düzenli egzersiz yapmak
• Dengeli diyet yemek
• Aileden veya arkadaşlardan destek istemek
• Destek grubuna katılmak

Maskeli Depresyonu Olan Kişiye Yapılması Gerekenler

Maskeli depresyonu olan kişilere yardım etmek bu depresyonunu sağlıklı bir şekilde atlatmasını sağlamanın bazı yolları bulunmaktadır. Bu kişilerle semptomları hakkında konuşmaya çalışılmalıdır ve yargılayıcı olmadan destek ve tavsiyelerde bulunulmalıdır. Bu destek ve tavsiyeler aşağıdaki gibidir:
• Maskeli depresyonu olan kişiyi tedavi görmeye teşvik etmek
• Randevularına eşlik etmeyi teklif etmek
• Keyifli aktiviteleri birlikte planlamak
• Birlikte egzersiz yapmak
• Maskeli depresyonu olan kişiyi başkalarıyla sosyalleşmeye teşvik etmek
Bununla birlikte depresyonu olan birisine bakan kişiler, kendi zihinsel refahlarını korumak için iyi bir öz bakım uygulamalıdır.

Depresyon İçin Yardım Almak

Maskeli Depresyon Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?Depresyon belirtileri olan kişiler, kendine yakın gördüğü birinden, doktor veya psikoterapist gibi bir sağlık uzmanından yardım almayı düşünmelidir. Depresyonu olan herkes tipik üzüntü ve umutsuzluk belirtileri göstermeyecektir. Bazen, depresyonu olan kişinin gösterebileceği belirtiler yorgunluk, uykusuzluk veya kilo değişiklikleri gibi fiziksel değişikliklerdir. Maskeli depresyonun diğer belirtileri arasında alkol veya uyuşturucu kullanımı, sinirli veya öfkeli hareket etme, seks ve hobiler gibi zevkli etkinliklere olan ilgiyi kaybetme yer almaktadır. Kişiler sevilen birinin depresyonu gizlediğinden endişe duyuyorlarsa ve depresyonda olan kişilerle semptomları hakkında konuşmaya, yargılayıcı olmayan destek ve tavsiye sunmaya çalışmalıdırlar. Depresyonu olduğundan şüphelenen kişiler bunu bir arkadaşla veya akıl sağlığı uzmanınızla konuşmayı düşünmelidir. Ayrıca depresyonla uğraşanlara destek sağlayan bir takım organizasyonlar da bulunmaktadır.

Kaynakça:
jneuropsychiatry.org
mentalhealthamerica.net
hopkinsmedicine.org
adaa.org
sleepfoundation.org

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku