Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Pakistan’ın Başkenti “Karaçi” Nasıl Bir Yerdir?

0 326

Karaçi, Asya ülkelerinden Pakistan‘da bulunan bir şehirdir. Ülkenin en önemli yerleşim yerleri arasında bulunan bu şehir, ülkenin en popüler lokasyonu olarak kabul edilir. Şehir aynı zamanda ülkeye başkentlik yapması sebebiyle de oldukça önemli yere sahiptir. Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında sayılan Karaçi, Asya kıtasının en popüler şehirlerinden biridir. Bu anlamda ilk 5 şehir arasında kendisine yer bulan şehir, sahip olduğu nüfus ile dikkatleri çekmektedir. Pakistan’ın iktisadi, kültürel ve de siyasi olarak başkenti olan şehir, aynı zamanda da ülkenin en kalabalık şehri olması sebebiyle, ülkenin lokomotifi konumundadır. Pakistan’ın en kalabalık şehri olan Karaçi, aynı zamanda da yeryüzünün en kalabalık nüfusa sahip 5 şehri arasında yer alır. Bu anlamda şehir dünya çapında bir şöhrete sahiptir. Ülkenin en kozmopolit şehri olan Karaçi, Arap denizine de kıyı konumundadır. Bu sayede ülke ithalat ve ihracat merkezini doğal olarak Karaçi limanları olarak belirlemiştir. Şehirde iki adet devasa gemi limanı bulunur ve bu limanlar ülkeye giren ve ülkeden çıkan malların geçtiği en işlek mekandır.

PPakistan'ın Başkenti "Karaçi" Nasıl Bir Yerdir?akistan’ın denize kıyısı olan şehirleri arasında bulunan Karaçi, 6 adet bölgeye ayrılır. Bunlar, Merkez Karaçi, Doğu Karaçi, Güney Karaçi, Batı Karaçi, Korangi ve de Malir’dir. En popüler olanı şüphesiz Güney Karaçi bölgesidir. Dünyanın en eski medeniyetlerine yıllarca ev sahipliği yapmış olan Karaçi, artık Müslüman ağırlıklı kesimin yaşadığı topraklardır. Şehir adını kendi topraklarında daha önce var olmuş olan Kalaçi köyünden alır. Burada köyün adı Karaçi olarak değiştirilip şehre dönüştürülmüştür. Tarih boyunca oldukça stratejik bir bölge olarak kabul edilen Karaçi toprakları, özellikle Britanyalılar tarafından hedef alınmıştır. Uzun yıllar Hindistan’ın bir parçası olan Pakistan, bağımsızlık mücadelesi verirken, Karaçi son derece kritik bir lokasyon olmuş ve de savaş sonucunda kazanılan bağımsızlık da büyük pay sahibi olmuştur. Savaş öncesinde nüfusu sadece 400 bin olan bu topraklar, savaşla beraber çok kıymetli bir hal almıştır. Bunun nedeni Pakistan’ın bağımsızlık savaşından Hindistan’dan ayrılmayı başarması sonrasında, Hindistan topraklarında kalan Müslümanların büyük bir kısmının Karaçi’ye gelmesi olmuştur.

Savaşla beraber kazanılan bağımsızlık sonrasında başkent olan Karaçi, nüfus olarak oldukça etkileyici bir yükseliş yaşamıştır. Hindistan topraklarında mülteci konumuna düşen Müslümanlar Karaçi’ye yerleşince şehrin nüfusu günümüz itibariyle 30 milyona dayanmıştır. Bu da şehri dünyanın en kalabalık şehirlerinden birine dönüşmüştür. Bölgede sadece Hindistan’dan gelen mülteciler yoktur aynı zamanda da Pakistan’ın komşusu Afganistan‘dan da bölgeye akın eden birçok mülteci vardır. Şehir her ne kadar çok kalabalık olsa da Pakistan halkı burada mutlu bir şekilde hayatlarını sürdürmektedir. Şehir ülkenin başkentidir ve ülke için son derece önemli bir yere sahiptir. Bölgeye ulaşmak isterseniz, Türkiye üzerinden Türk Hava Yolları ile ulaşmanız mümkündür. THY bölgeye tarifeli seferler düzenlemektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.