Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Alcatraz Hapishanesi’nin Tarihi

0 445

19. yüzyılın ortalarından bu yana, Amerika Birleşik Devletleri’nde en büyük mahkûmların tutulduğu ünlü hapishane Alcatraz.”The Rock” olarak adlandırılan bu ünlü hapishane San Francisco Körfezi’ndeki küçük kayalık adada inşa edilmiştir. Uzak konumu ile deniz feneri yeri olarak kullanılmıştır. Ancak yıllar geçtikçe Amerikan askeri adanın kontrolünü ele geçirdi ve yavaşça bir hapishaneye dönüştürdü.

Alcatraz Hapishanesi'nin TarihiAlcatraz adası, San Francisco Körfezi’ne giren ilk Avrupalı olan ünlü İspanyol deniz subayı Juan Manuel de Ayala tarafından 1775 yılında keşfedildi. Adaya “La Isla de los Alcatraces” adını verdi (“pelikan adası” olarak tercüme edilir). 19. yüzyılın ortalarında Meksikalı Vali Pio Pico, adadaki deniz feneri inşaatını yaptırdı. Meksika-Amerikan savaşının sona ermesinden kısa bir süre sonra 1850 yılında Kaliforniya’nın devralınmasından sonra, Amerika Birleşik Devletleri’nin 13. Cumhurbaşkanı Millard Fillmor Alcatraz tarafından ABD ordusunun mülkü olarak alındı. Sonraki on yılda ordu, Amerikan İç Savaşı sırasında adaya tahkimat ve savunma topları yapmaya başladı. Uzak konum ve müstahkem askeri kompleks bir hapishane için büyük bir yer olduğunu kanıtladı ve askeri kuvvetlerini adadan uzaklaştırmaya karar verdikten sonra, sadece hapishane olarak kaldı. Hapishanenin nüfusu yıllar içinde yavaş yavaş arttı ve büyüklüğüne en büyük katkı 1898 – 1906 San Francisco depremi ve İspanyol-Amerikan savaşından sonra geldi.

Alcatraz Hapishanesi'nin Tarihi1907’de Alcatraz resmen Batı Amerika Birleşik Devletleri Askeri Cezaevi olarak tayin edildi ve genişleme çalışmaları başladı. 1912’de ana hapishane bloğu ve çevre binaları tamamlandı. Yavaş yavaş hapishane nüfusu artmaya başladı. Buraya gönderilen mahkumların çoğunluğu, diğer cezaevlerinde sorunlara neden olanlardı. Tesislerin, adaların, doğal savunmanın sağladığı azami güvenlik, hapishanenin şöhreti için etkili oldu. 1930’ların yasağı boyunca, çok ünlü gangsterler ve suçlu mahkûmlar burada kaldı. Özellikle de Al Capone ve Machine Gun Kelly bunlar arasında bulunuyordu. Tarih boyunca, hiçbir mahkum Alcatraz’dan başarılı bir şekilde kaçmayı başaramadı. Toplam 14 kaçış girişiminde, 36 mahpus kaçmayı denedi, 23’ü yakalandı, 8’i kaçıp öldü ve kalan beşinin boğulduğu kabul edildi.

Giderek artan maliyet ve uzak konum nedeniyle, Alcatraz hapishanesi 21 Mart 1963’te tüm zamanların en ünlü hapishaneden kaçma girişiminden sadece iki yıl sonra resmen kapatıldı. Karmaşık ve cesur planın ardından, Morrismlar Frank Morris, John Anglin ve Clarence Anglin hapishanenin kompleks duvarlarından çıkıp San Francisco Körfezi’nin buzlu sularına girmeyi başardılar. Cesetleri hiç bulunamadı. Yetkililer en çok, bunların boğulduğunu iddia etseler de, US Marshall Office hâlâ bu davayı araştırıyor.

Alcatraz Hapishanesi'nin TarihiHapishanenin kapatılmasından sonraki yıllarda, Alcatraz Adası, Amerika Birleşik Devletleri hükümetine karşı Hint halkının hakları konusunda savaşan büyük bir grup Hintli protestocunun merkezine dönüştü. 1986 yılında Alcatraz Adası Ulusal Tarihi bir dönüm noktası olarak ilan edildi. Bu adanın şöhreti, bugün bile sayısız eser ve film medyasında yapılan bitmeyen işlerle yükselmeye devam ediyor. Pek çok kitap ve film, cezaevi içindeki koşulları en üst seviyeye çıkarmaya çalıştı ve Alcatraz hapishanesi hakkındaki efsaneler, dünya tarihine dünyanın en tanınmış hapishanelerinden biri olarak girdi.

Kaynakça:
http://www.alcatrazhistory.com

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku