Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Alfa Yohimbin Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

0 606

Alfa Yohimmin, kişilerin yağ kaybını ve fiziksel performansı artırmak için kullandığı bitki bazlı bir moleküldür. Bu molekül cinsel işlevi de geliştirmektedir, ancak kullanımlarının klinik kanıtları henüz yetersizdir. Bu makale de alfa yohimmin nedir, kullanımı, potansiyel faydaları ve yan etkileri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Rauwolacine & Alfa Yohimmin Nedir?

Rauwolscine, esas olarak Rauwolfia ve Pausinystalia olan iki bitki grubunda bulunan bir moleküldür ve bazen alfa yohimmin veya iso yohimbin denmektedir. Yapısal olarak, rauwolscine yohimbine çok benzemektedir. Hem ravwolscine hem de yohimbine, geleneksel olarak uyarıcı ve afrodizyak olarak kullanılan yohimbe bitkisinde (Pausinystalia johimbe) bulunan alkaloidlerdir. Rauwolscine, yohimbin ile benzer etkilere sahip gibi görünmektedir, ancak daha güçlü ve ek avantajlara sahiptir. Yohimbin gibi rauwolscine öncelikle yağ kaybını, fiziksel performansı, libido ve cinsel işlevi arttırmak için kullanılmaktadır. Bununla birlikte her ikisi de çeşitli antrenman takviyelerindeki bileşenlerdir. Hayvan ve hücre temelli çalışmalar bu faydalardan bazılarını desteklerken, insan denemeleri bunları doğrulamaktan yoksundur.

Nasıl Çalışır?

Alfa Yohimbin Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Başlangıç olarak, norepinefrin ve epinefrin (adrenalin), savaş veya uçuş (sempatik) sinir sisteminde önemli roller oynamaktadır. Aktivitelerine adrenerjik denmektedir, çoğunlukla dinlenme ve sindirim (parasempatik) sinir sisteminin kolinerjik aktivitesine karşı çıkmaktadır. Rauwolscine alfa-2 adrenerjik reseptörleri (a2 reseptörleri) bloke etmektedir ve bunlara yohimbine göre daha seçici bağlanmaktadır. Alfa-2 reseptörleri beyinde ve vücutta bulunmaktadır. Hafifçe aktive edildiğinde, stres tepkisine karşıdırlar yani kalbi ve beyni sakinleştirmektedir. Bu yüzden rauwolscine kalp atış hızını artırma ve uyarıcı olarak hareket etmektedir; bu aynı zamanda kaygıyı tetikleme potansiyelini de açıklamaktadır.
Güçlü bir şekilde aktive edildiğinde, alfa-2 reseptörleri stres yanıtını artırmak ve kan basıncını yükseltmektedir. Bu nedenle rauwolscine, yüksek stres ve anksiyetenin etkilerine de karşı çıkmaktadır. Başka bir dezavantaj olarak, alfa-2 aktivasyonu insülin salınımını ve yağ yakımını önlemektedir. Rauwolscine’nin tıkanması yağ yakımını revize ederek insülini artırmaktadır. Alfa-2 reseptörlerini bloke ederek rauwolscine norepinefrin, epinefrin ve dopamin seviyelerini arttırmakta ve serotonin seviyelerini azaltmaktadır. Bu kimyasal kayma uyarıcı etkiye katkıda bulunmaktadır. Ayrıca Rauwolscine belirli serotonin (5-HT1A ve 5-HT1D) reseptörlerini zayıf bir şekilde aktive etmektedir ve diğer sroninleri (5-HT1B, 5-HT2A, 5-HT2B, 5-HT2C ) bloke etmektedir. Sonuç olarak, iştahı azaltarak, antianksiyete ve antidepresan etkiler sunmaktadır. Yine de, yukarıdaki etkiler hayvan ve hücresel araştırmalara dayanmaktadır ve bu nedenle kabul edilmemektedir.

Sağlık Üzerindeki Potansiyel Faydaları ve Etkileri

1) Kaygı
Rauwolscine stres yanıtına dâhil olan hormon seviyelerini artırsa da, ön araştırmaya dayanarak paradoksal olarak anksiyete ile yardımcı olmaktadır. Sıçanlarda anksiyeteyi, anti-anksiyete ilacı diazepam (Valium) ile aynı derecede azaltmıştır. Bu çalışmada Yohimbin’in anksiyete üzerinde hiçbir etkisi olmamıştır. Dahası, yohimbin kaygıyı hafifletmeye yardımcı olan GABA’nın salınımını engellemiştir. Rauwolscine, endişe söz konusu olduğunda stres tepkisini de artırabileceği için çift kenarlı bir kılıçtır.
2) Yağ yakma ve iştah azaltma
Yohimbin gibi rauwolscine, alfa-2 reseptörlerini bloke ederek yağ yakımını artırmaktadır. Her ikisi de muhtemelen yağları harekete geçiren ve enerji için kullanan savaş ya da uçuş sistemini aktive ederek çalışmaktadır. Rauwolscine verilen obez ve yağsız fareler, kullanmaya farelere göre % 33’e kadar daha az yiyecek tüketmiştir ve dozun üçte birinde yohimbin ile aynı etkiye ulaşmıştır. İştahı azaltarak yağ kaybını desteklemektedir. Ayrıca Yohimbine klinik çalışmalarda yağ kaybını arttırmıştır. Rauwolscine de aynı şeyi yapmaktadır, ancak çalışmalar henüz bunu belirlememiştir.
3) Cinsel işlev
Yohimbine, birkaç klinik çalışmada erektil disfonksiyonu geliştirmiş ve bu da araştırmacıları rauwolscine için aynı incelemeye itmiştir. Düşük dozlarda rauwolscine, köpeklerde ejakülat hacmini ve erektil yanıtı arttırmıştır. Ancak yüksek dozlar bunun tersi bir etkiye sahip olmuştur, yani ereksiyonu ve cinsel davranışı engellemiştir. Bununla birlikte mevcut araştırma herhangi bir sonuca izin vermemektedir.
4) Anti kanser potansiyeli
Rauwolfia vomitorium bitkisi özü, rauwolscine kaynağı, Afrika’da geleneksel tıpta bir anti-kanser ilacı olarak kullanılmaktadır. Rauwolscine enjeksiyonları, farelerde meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını önlemiş ve böylece tümörlerini daraltmıştır. Diğer yandan Yohimbine, tümör büyümesi üzerinde hiçbir etkiye sahip olmamıştır.
Kalp ve tansiyon üzerine etkileri
Alfa Yohimbin Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Sıçanlarda rauwolscine kalp hızını % 22 ve kan basıncını % 39 azaltmıştır. Anestezi altındaki sıçanlar üzerinde yapılan bir başka çalışmada, rauwolscine enjeksiyonları kan basıncını düşürmüş ve epinefrine yanıt olarak kan damarlarının daralmasını önlemiştir. Ayrıca Rauwolscine sıçanlarda stresin neden olduğu kan damarlarının daralmasını ve kan basıncında artışı önlemiştir. Bununla birlikte, sıçanlar üzerinde yapılan bir başka çalışmada tam tersi bir etki oluşturmuştur, bu etki kalp atış hızlarını arttırmış olmasıdır. Rauwolsini içeren bir bitki olan Rauwolfia, geleneksel olarak yüksek tansiyonu düşürmek için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, etkileri reserpin adı verilen başka bir bileşikten kaynaklanmaktadır. Reserpin, nöroplardan norepinefrin seviyelerini ve salınımını düşürerek, savaş veya uçuş aktivitesini azaltmaktadır. Bununla birlikte Rauwolscine’in kalp sağlığı üzerindeki karışık etkileri daha fazla araştırma gerektirmektedir.

Sınırlamalar ve Uyarılar

Rauwolscine yohimbine benzer olsa da, insanlarda henüz test edilmemiştir, bu yüzden kesin etkileri bilinmemektedir. Hayvan ve hücre araştırmalarında görülen yararları doğrulamak ve rauwolscine’nin güvenliğini, emilimini ve uygun dozajını belirlemek için klinik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Rauwolscine Yan Etkileri

İyi tasarlanmış klinik çalışmaların olmaması nedeniyle rauwolscine’nin güvenlik profilinin nispeten bilinmediği unutulmamalıdır. Etkilerdeki benzerliğinden dolayı rauwolscine’nin yan etkileri yohimbininkine benzemektedir. Buna yan etkilere örnekler aşağıdaki gibidir:
• Kaygı
• Aşırı terleme
• Baş ağrısı
• Artan kalp atış hızı
• Sık idrara çıkma
• Artan kan basıncı
Bununla birlikte güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinene kadar dikkatli olunması gerekmektedir, hamile kadınlar ve çocuklar bundan kaçınmalıdır.

İlaç Etkileşimleri

Takviye ve ilaç etkileşimleri tehlikeli olmaktadır ve nadir durumlarda bile hayatı tehdit etmektedir. Takviye alınmadan önce daima uzman bir doktora danışılmalıdır. Rauwolscine ile etkileşime girebilecek olan ilaçlardan bazıları aşağıdaki gibidir:
Propranolol
Propranolol (Inderal), yüksek tansiyon, göğüs ağrısı ve düzensiz kalp atışını tedavi etmek için kullanılan bir beta blokerdir. Rauwolscine propranololün kan basıncını düşürücü etkisine karşı koyabilmektedir.
İmidazolin ilaçları
Klonidin (Katapres), kan basıncını düşüren bir ilaçtır. Rauwolscine, klonidinin alfa-2 reseptörlerine bağlanmasını önleyerek etkinliğini azaltmaktadır. Rilmenidin (Albarel, Hyperium) yüksek tansiyon ve glokom için kullanılmaktadır. Ayrıca tavşanlarda rauwolscine rilmenidinin gözdeki sıvı basıncını azaltmasını önlemiştir.
Desipramin
Klinik öncesi araştırmalara dayanarak, rauwolscine antidepresan desipraminin (Norpramin) etkilerini artırabilmektedir.

Rauwolscine Dozaj ve Takviye Formları

Alfa Yohimbin Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Rauwolscine FDA tarafından herhangi bir durum için onaylanmadığından resmi bir doz bulunmamaktadır. Kullanıcılar ve ek üreticileri deneme yanılma yöntemine dayalı gayri resmi dozlar belirlemişlerdir. Alfa-2 reseptörlerini aktive etmede daha güçlü olduğu için, takviyelerde rauwolscine içeriği yohimbine (2,5 mg – 5 mg / porsiyon) kıyasla daha düşüktür ( 0.5 mg – 2 mg / porsiyon). Yohimbin gibi, egzersiz öncesi açlık durumunda alındığında yağ kaybı için daha etkili olabilmektedir. Agmatin ile takviye almak rauwolscine’nin etkinliğini ciddi şekilde azaltmaktadır ve ayrıca Rauwolscine, forskolin’in etkinliğini de etkilemektedir.
Rauwolscine takviyeleri genellikle şu formlarda bulunur:
• % 90 rauwolscine (% 10 diğer bileşikler) içerecek şekilde standardize edilmiş Rauwolfia vomitoria veya Rauwolfia serpentina özü
• Saf (>% 99) rauwolscine HCl
Ekstraktlar daha doğal bir seçenektir, ancak istenmeyen etkilere neden olabilecek başka aktif bileşikler içermektedir. Yohimbe kabuğu özleri genellikle az miktarda rauwolscine içermektedir. Bununla birlikte, piyasadaki popüler ekstraktların birçoğu, ürünlerinin gerçekte ne kadar yohimbine içerdiği konusunda inanılmaz derecede yanlış bilgiler vermektedir. (etiket içeriğinin % 23 ila % 147’si arasında).
Rauwolscine, cinsel işlevi destekleyebilen ancak kalp sağlığı ve kaygı üzerinde karışık etkileri olan alfa-2 adrenerjik reseptörleri bloke etmektedir. Yohimbine benzemektedir; yağ kaybını düzeltmek ve cinsel işlevi iyileştirmek üzerindeki potansiyel etkileri çakışabilmektedir. Halen, araştırmalar hayvanlar ile sınırlı olduğu için, insanlardaki etkileri bilinmemektedir. Rauwolscine, kan basıncını düşürmek için yaygın olarak kullanılan ilaçlarla etkileşime girebilmektedir. Ayrıca klinik araştırmalar güvenliğini ve etkinliğini doğrulayana kadar almaktan kaçınılmalıdır.

Kaynakça:
fatburners.at
researchgate.net
iherb.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku