Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bacaklarda Batık Oluşumunun Nedenleri ve Batık Gideren Doğal Yöntemler

0 977

Batık oluşumu bütün kadınların ortak problemi diyebiliriz. Yanlış uygulamalar, yanlış epilasyon ve epilasyon sorasındaki uygulamalar da yaşanan problemler maalesef batık oluşumuna neden olmaktadır. Yanlış uygulanan ağda işlemi ve epilasyon işlemi batık oluşunun başlıca nedenidir. Bunların yanı sıra bacağın jilet ile ya da elektrikli epilasyon aleti ile temizlenmesi de batık oluşumuna neden olmaktadır. Oluşan batık hem görüntü bozukluğuna neden olurken hem de gerekli önlem alınmaz ise sağlık açısından da problem yaratabilmektedir. Bacakta batık oluştuktan sonra ilaç ya da doğal yöntemler kullanılarak batık temizlenmez ise bacaklarda iltihaplanmaya neden olabilir. Bunun yanı sıra batık oluşumu cilt türlerine göre de farklılık göstermektedir.

Batık Oluşumunu Engellemek ya da Azaltmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

a) Kıl köklerini sürekli aynı yöne alan tüy alma yöntemlerinden uzak durulmalıdır. Örneğin; jilet ve elektrikli epilasyon gibi
b) Belli aralıklarla bacaklardaki ölü deriyi temizlemek için peeling yapılmalıdır.
c) Ciltteki ölü deriyi temizlemek için yumuşayan cildinize kese yapabilirsiniz.
d)Kuru bir cilt kıl köklerinin deri yüzeyine çıkmasını engeller. Bu nedenle bacaklarınıza bol bol nemlendirici sürerek kıl köklerinin kendiliğinden çıkmasına yardımcı olmanız gerekmektedir.
e)Bacaklardaki kılları temizlemek için uzun süre beklemeyiniz. Çünkü ağda sırasında uzun kılların kırılma ihtimali yüksektir.
f) Bacaklardaki tüyleri temizledikten sonra tüy azaltıcı krem ya da doğal karışımlar kullanmanız gerekmektedir. Özellikle ağda sonrası kılların daha geç çıkması için jilet ile temizleme yönteminden uzak durmanız gerekmektedir.

Batık Gideren Doğal Yöntemler

Karbonat maskesi: Karbonat maskesi batık oluşumuna engel olmanın yanı sıra batık oluşu ile birlikte meydana gelen ciltteki kararmaya da iyi gelmektedir. Ayrıca karbonat kıl köklerinin zayıflamasını sağlar. Bu maskeyi hafta da bir defa belirli periyotlarla kullanmanız yeterli olacaktır. Küçük bir kasenin içerisine 2,5 yemek kaşığı süzme yoğurt ile 1 yemek Bacaklarda Batık Oluşumunun Nedenleri ve Batık Gideren Doğal Yöntemlerkaşığı karbonatı karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı bacaklarınıza ve özellikle batığın oluştuğu bölgeye sürün. Yumuşak hareketlerle sürmeniz fayda sağlayacaktır. Yaklaşık 20 dakika kadar bekledikten sonra bacağınızı ılık su ile temizleyebilirsiniz.
Şeker ve limon peelingi: Bu yöntem karbonat maskesi gibi ciltteki kararmaları ve aşırı tüylenmelere iyi gelmektedir. Özelliğin limonun içerisinde var olan asit özellikleri kıl köklerini zayıflatmaktadır. Ayrıca bu maske ölü derinin neden olduğu batık oluşumu için önerilmektedir. Ölü deriyi atmak için yarım limon ile 3,5 yemek kaşığı şekeri karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı bacaklarınızı sürün. 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile temizleyebilirsiniz.
Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı ile yapacağınız karışım iltihaplanmaları engeller. Çay ağacının yağı içerisinde bulunan antibakteriyel ve antiseptik özellikler batık ve batık ile oluşan iltihaplanmalara iyi gelmektedir. Bir kabın içerisinde 1,5 yemek kaşığı zeytinyağı ve 4 damla kadar da çay ağacı yağı ilave ederek karıştırın. Daha sonra bu karışımı batık olan bölgeye masaj yaparak sürün. 10-15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayınız. Bu işlemi bir hafta boyunca günde 1 defa yapabilirsiniz.
Aspirin spreyi: Bu yöntemi gün içerisinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. 2 su bardağı kaynamış suyun içeriisne 7 adet kadar aspirini atarak karıştırın. Daha sonra bu suyu süzerek bacağınıza püskürtmeyi sağlayacak sprey şişesine koyun. Gün içerisinde 1-2 defa bacağınıza püskürtüp 3 saat kadar beleyip ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Yazar: Nagihan Albayrak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku