Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Doğa Harikası; “Niagara Şelalesi”

0 606

Niagara Şelaleleri, Kuzey Amerika’nın hatta dünyanın en ünlü şelalelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Dünyanın en meşhur şelalelerinden biri olan Niagara Şelaleleri, Amerika Birleşik Devletleri ile komşusu Kanada’nın sınır hattında yer alır. Tipik bir doğa harikası olarak kabul edilen Niagara Şelaleleri, 3 adet farklı şelaleden oluştuğundan çoğul olarak şelaleleri şeklinde anılmaktadır. Burada Niagara Şelaleleri, 3 farklı şelalenin oluşturduğu ortak şelaleye verilen addır. Kanada’nın Ontaria eyaleti ile Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaleti arasında yer alan sınırdan dökülen Niagara Şelaleleri, her iki ülke içinde ulusal bir değer olarak kabul edilmektedir. Bu anlamda bölgeye her iki ülkeden de çok sayıda ziyaretçi akın etmektedir. Katarakt tipi olarak lanse edilen bir şelale türü olan Niagara Şelaleleri, dünyanın en popüler turistik destinasyonlarından biri haline gelmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinin kuzey kesiminde yer alan Niagara Şelaleleri, New York şehir merkezinden yaklaşık olarak 4 ila 5 saat arasında değişen bir uzaklıkta bulunmaktadır. Bölgeye kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi tur ile de gidebilirsiniz.

KBir Doğa Harikası; "Niagara Şelalesi"anada ile Amerika Birleşik Devletleri’nin sınır çizgisinden akan Niagara Şelaleleri, 3 adet farklı akıntıya sahiptir. Bu anlamda şelale üç farklı noktaya dökülmektedir. Şelalenin uzunluğu 51m civarındadır. Bu anlamda oldukça etkileyici bir görselliği de barındıran Niagara Şelaleleri, saniyede yaklaşık olarak 2,400 metreküp suyu boşaltmaktadır. 3 farklı şelalelin birleşmesiyle oluşan Niagara Şelaleleri’nin en büyüğü; Horseshoe Şelalesi’dir. Onu boyut olarak Amerikan ve Bridal Veil şelaleleri izlemektedir. Bu üç şelalenin birleşmesine ise Niagara Şelaleleri denilmektedir. Niagara Şelaleleri, Erie gölüne oradan da Ontario Gölü’ne dökülür. Niagara Şelaleleri’ni oluşturan üç şelaleden biri olan Horseshoe, Kuzey Amerika kıtasının en güçlü şelalesi olarak kabul edilir. Niagara Şelaleleri New York eyaletinin Buffalo ilçesindedir.

Dünyanın en meşhur turizm destinasyonlarından biri olan Niagara Şelaleleri, çok sayıda turist çekmektedir. Bölgeye ulusal ve uluslar arası kimliğe sahip birçok turist akın etmektedir. Yapılan araştırmalar Niagara Şelaleleri’ni yıllık ortalama 20 ila 28 milyon kişinin ziyaret ettiğini ortaya koymuştur. Ziyaretçi sayısı tam olarak saptanamasa da bu civarda olduğu tahmin edilmektedir. New York eyaletine ziyaret gerçekleştiren turistlerin sadece yüzde 45’lik kısmı bölgeyi ziyaret edeceğini söylemektedir. Ancak gerçek ziyaretçi sayısı yüzde 35 civarındadır. Bunun dışında bölgeye Kanada ve diğer Amerikan eyaletlerinden birçok turist gelmektedir. Bölgede ciddi güvenlik önlemleri alınmıştır. Ancak yine de tarihte burada hayatını kaybedenler de olmuştur. Özellikle erozyonun söz konusu olduğu bölgede ciddi anlamda bir zayıflama da yaşanmaktadır. Aşırı nem ve rutubet de bu olayı oldukça hızlandırmış görünmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku