Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Aloe Vera Tip 2 Diyabet Tedavisinde Yardımcı Olabilir mi?

0 1.011

Yapılan araştırmalarla Aloe veranın diyabetli kişiler için bazı fayda ve riskleri bulunduğu tesoit edilmiştir. Bu şifalı bitkiyi etkileri, alınacak dozajı ve kullanım hakkında bazı detaylar konusunda bilgi sahibi olarak kullanmak gerekir ve mesela takviye olarak alındığında, aloe vera kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir. Tip 2 diyabetle, vücut kan şekeri düzeylerini kendi başına düzenleme de Amerikan Diyabet Derneği’ne (ADA) göre bu sağlık koşuluna sahip olan kişiler hastalığı yönetirken diyet değişikliklerine, egzersize, stres yönetimine, bazen oral ilaçlara ve insüline güvenmelidirler.
Aloe Vera Tip 2 Diyabet Tedavisinde Yardımcı Olabilir mi?Bazı kişiler ise tedavi planlarını aloe vera kapsüller gibi doğal yaklaşımlarla tamamlarlar. Aloe veranın tip 2 diyabet tedavisindeki potansiyel faydaları üzerine araştırmalar sınırlıdır, ancak daha doğal bir tedavi yöntemi tercih edilmek isteniyorsa uzman bir sağlık uzmanına danışarak başlamak tavsiye edilmektedir.

Aloe Vera’ya Genel Bakış ve Açıklanmış Faydaları

Aloe vera, sıcak ülkelerde yaygın olarak bulunan etli bir bitkidir (kökeninin Sudan olduğu düşünülmektedir), 2000 yıldan fazla bir süredir geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Ocak 2015’te Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir incelemeye göre aloe vera güçlü bir anti-enflamatuar, kabızlık, kolik ve yüksek tansiyon dâhil olmak üzere çeşitli sağlık şikayetlerini tedavi etmek için kullanılmıştır. Bunun yanında güneş yanığı tedavisi olarak kullanılır. Aslında, aloe vera resmen ABD Farmakopesinde 1820 yılında ortak ilaçlar için bilinen bir formülde ilk defa yazılı olarak deri koruyucu olarak yer almıştır.
Aloe vera’dan sağlık ürünlerinde kullanılan iki madde vardır: Mayo Clinic’e göre, yanıkları ve sedef hastalığını hafifletmek için cilde yaygın olarak uygulanan berrak bir jel ve kabızlık için bir çare olarak ağızdan alınabilen sarı bir lateks içermektedir. Jel, Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne (NCCIH) göre, osteoartrit, bağırsak hastalıkları ve ateş de dahil olmak üzere diğer durumları tedavi etmek için ağız yoluyla destek formunda alınabilir.
Bitkisel Tıp’a göre, aloe vera, aşağıdakileri içeren 200’den fazla aktif madde içerir:
• Vitaminler
• Mineraller
• Enzimler
• Polisakkaritler (doğal bir karbonhidrat şekli )
Bu bileşenler muhtemelen bu bitkinin potansiyel faydalarından yararlanmak için birlikte çalışırlar.

Aloe Vera’nın Tip 2 Diyabet İçin Olası Faydaları

Amerikan Beslenme ve Diyetetik Akademisi’nin ulusal sözcüsü My Indian Table’ın yazarı Vandana Sheth, Aloe veranın kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabileceğini gösteren bazı veriler olduğunu bildirmiştir. Örneğin, Haziran 2016’da Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir derleme, oral aloe vera takviyelerinin açlık kan şekerini desilitre (mg/dL) başına 46,6 miligram ve A1C kan seviyelerini yüzde 1.05 azaltabileceğini öneren araştırmalara atıfta bulunmaktadır. Mayo Clinic göre açlık kan şekeri ve A1c ölçümleri, diyabet tanısında kullanılan ve A1C tipik kan şekeri seviyeleri üç aylık bir süre içinde ortalama olarak yönetildiğini iyi tanımlamak için kullanılmaktadır.
Aloe Vera Tip 2 Diyabet Tedavisinde Yardımcı Olabilir mi?Benzer şekilde, Planta Medica’da yayınlanan bir çalışma iki ay boyunca her 12 saatte bir 300 mg aloe vera jel kapsülü alan 30 tip 2 diyabet hastası önemli sağlık gelişmeleri göstermiştir. Plasebo grubuyla karşılaştırıldığında, aloe vera grubu açlık kan şekeri düzeyleri ortalama 4,8, A1C kan düzeylerini % 8.07, toplam kolesterol % 8,35 ve düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolü (LDL, kötü Kolesterol) yüzde 4.48 oranında azalmıştır.
Aloe vera tip 2 diyabet tedavisinde yardımcı olabilir mi? Bir Şubat 2016’da Klinik Eczacılık ve Terapötik Dergisi’nde yayınlanan derlemeye göre aloe vera takviyeleri, bir yemekten sonra şekerin gastrointestinal sisteme emilimini azaltabilir, şekerin bozulmasını uyarabilir ve şeker üretimini önleyebilir.

Aloe Vera’nın Tip 2 Diyabetli İnsanlar İçin Riskleri

Ne yazık ki, aloe vera, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekerini düşürmek için risksiz bir çözüm değildir. Aslında, aloe veranın kan şekerini düşürücü etkileri başka sonuçlarla da ortaya çıkabilir. NCCIH’ye göre, kan şekerini düşürmek için ilaç kullanan tip 2 diyabetliler, aloe vera’yı ağızdan alırken dikkat etmelidir. İkisini birleştirirse, kan şekeri seviyeleri (hipoglisemi olarak bilinen ciddi bir durum) çökebilir. Eğer herhangi bir ilaç alınıyorsa aloe vera alınarak kan şekeri önemli ölçüde düşebilir. Kan şekeri seviyeleri çok düştüğünde, kişi kendini yorgun, titrek ve terli hissedebilir ve düzensiz bir kalp ritmi geliştirebilir. Hipoglisemi kötüleştiğinde, karışıklık, bulanık görme, nöbetler ve hatta bilinç kaybı yaşanabilir. NCCIH Aloe veranın müshil etkilere sahip olduğu gösterildiğinden, diğer oral ilaçların emilimini ve dolayısıyla etkinliğini azaltabilir.

Aloe Vera’yı Diyabet Tedavi Planına Ekleme

Diyabet tedavi planına aloe vera takviyesi eklemek istiyorsa, önce doktorla konuşmak en iyisidir. Ancak doktor kişiye her riski açıklasa bile, dikkatli olunmalıdır ve kan şekeri seviyeleri riski izlenmelidir. Dahası, diyabet tedavi planına aloe vera eklediğinde deneyimleri izlenerek kaydedilmelidir. Hastalar her zaman yeni bir takviye ve ilaca başladığında ya da bir diyetten başka bir diyete geçtiğinde yan etkileri günlük kaydetmesi önemlidir. Her gün kendini nasıl hissettiğini (örneğin enerjik veya yorgun), ne kadar takviye veya diyet aldığını ve varsa diğer yan etkilerin kaydederek doktoruna bildirmelidir.

Aloe Vera’nın Tip2 Diyabet İçin Doğru Dozu Nedir?

Aloe Vera Tip 2 Diyabet Tedavisinde Yardımcı Olabilir mi?Aloe vera’nın tip 2 diyabet için etkileri konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Mevcut araştırmalar bir ipucu sunabilir: Plant Medica çalışmasında, iki ay boyunca her 12 saatte bir 300 mg aloe vera jel kapsülü alan tip 2 diyabetli katılımcılara verilmiş, kan şekeri, A1C, toplam kolesterol ve LDL kolesterolünde iyileşme göstermişler ve yan etkiler görülmemiştir.
Bununla birlikte, bu verilen bulgular takviyeler ile ilgilidir. Aloe vera bitkisinden jel veya yaprak alarak kullanmak için dikkatli olmak gerekir. Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics dergisinde yayınlanan incelemede, araştırmacılar katılımcılara günde 600 ila 15.000 mg arasında doz aldıklarında kötü reaksiyonlar için daha yüksek bir risk bildirmişlerdir. Çiğ, ezilmiş aloe vera yaprakları, aloe vera suyu ve aloe vera jel kapsülleri, ishal, karın ağrısı ve kramp ve kas zayıflığı gibi olumsuz yan etkilerle de ilişkilendirilmiştir.

Kaynakça:
https://www.everydayhealth.com/type-2-diabetes/can-aloe-vera-help-with-type-2-diabetes/?slot=0&xid=nl_EHNLdiabetes_2020-06-12_20600490&utm_source=Newsletters&nl_key=nl_living_with_diabetes&utm_content=2020-06-12&utm_campaign=Living_with_Diabetes

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku