Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Alternatif SuperApp Nedir?

0 198

Alternatif SuperApp, kampanyalardan yararlanmak, QR kod ile ödemelerini güvenli bir şekilde yapmak ve birçok markanın cüzdanını tek bir uygulamada kullanmak isteyen herkes için avantajlı bir uygulamadır. Sıra beklemeden hızlıca alışveriş yapmak, seçtiğiniz bir cüzdanın bakiyesini dilediğiniz zaman dilediğiniz kişiyle paylaşmak ve kampanyalardan yararlanmak Alternatif SuperApp’te mevcuttur.

Ticari AvantajlarıAlternatif SuperApp Nedir?

Alternatif SuperApp, müşterilerinizin işletmenize özel dijital cüzdan oluşturabileceği ve QR kod ile ödeme yapabileceği bir platformdur. Dijital cüzdanlardan elde edilen gelir doğrudan hesabınıza geçer. Üstelik bu hizmet için lisans/bakım ücreti veya abonelik ödemezsiniz.

Alternatif SuperApp, şu anda toplamda 900’den fazla şubesi olan 70’ten fazla işletmeyi fintech şirketine çevirerek finansal teknoloji alanında doğru çözüm sunulduğu sürece hem B2B hem de B2C tarafında hızlı ilerleme kaydedilebileceğini gösterdi. Ülkemizde de pek çok firma, belediye, üniversitede kullanımı artmaktadır. Alternative SuperApp kullanıcıların tek bir uygulama ile onlarca işlem yapabilmesine olanak sağladı. Magellan firmasının son ürünü olan Alternative SuperApp, Seri A öncesi yatırım sürecine başlayacak. Hem son ilerlemeleri hem de yatırım ivmesini değerlendiren Magellan CEO’ları, Alternatif SuperApp’ın güçlü ekibiyle çok kısa sürede büyük bir başarı elde ettiği görüşündeler.

Diğer Alternatif SuperApp Uygulamaları Nelerdir?

1. Yandex Go

Yandex Go, talep üzerine ulaşım ve teslimatın tüm temel yönlerini bir araya getiren Avrupa’nın ilk süper uygulamasıdır. Yeni platform, Taxi uygulamasının yerini alacak ve Yandex’in araç paylaşım hizmeti Yandex Drive’a eklenecek. Ayrıca, daha önce Yandex’te mevcut olan yer üstü ulaşım tarifelerini ve rotalarını da entegre ediyorlar. Yandex Go, insanların şehirde dolaşmayı içeren her türlü görevi hızlı ve zamanında çözmelerini sağlayacak.

2. RappiAlternatif SuperApp Nedir?

Latin Amerika’da Rappi, süper uygulama platformunun en önde gelen adaylarından biri. Finansal verilerine aşina olan kişilere göre bugün yaklaşık 3,5 milyar dolar değeriyle Latin Amerika’nın en değerli girişimlerinden biri olan Rappi, ilk olarak sadece yemek teslimatı hizmeti sunmaya başladı. Şu anda bir Rappi teslimatçısından bıraktığınız yerde unuttuğunuz bir şeyi size getirmesini, köpeğinizi gezdirmesini ya da kıyafet satın almasını ve hizmetler için ödeme yapmasını istemek mümkün. Ayrıca, canlı konserleri izleyebilir, müzik dinleyebilir ve video oyunları oynayabilirsiniz.
Rappi tek bir kategorinin ötesine geçen bir şey inşa ediyor ve en azından dünyanın bu bölümünde buna doğrudan bir rakip yok. Sonuçta, Asya’daki süper uygulamalar gibi her şeyin aynı uygulamada olması sezgisel.

3. Line

LINE, Japonya’da başlatılan ve baskın olan sosyal medya platformuna dönüştürülmüş bir sohbet uygulamasıdır. Bir sohbet uygulaması olarak çıkış yapmasına rağmen, tam teşekküllü bir sosyal medya platformu ve entegre bir hizmet sağlayıcısı haline gelmiştir. Sesli arama ve video konferans, ücretsiz oyunlar, taksi rezervasyon hizmetleri, alışveriş merkezlerinin iç mekan haritaları, Japonya’daki haberler için bir merkez, müzik ve video akışı hizmetleri ve hatta doğrudan kullanıcıya reklamcılık. LINE şu anki haliyle bu pratik başlangıca kıyasla çok daha genişletilmiş işlevsellik sunuyor.

Kullanıcıların eşler arası para göndermesine izin vermekle kalmayan LINE Pay, Apple Pay gibi mağazalarda da kullanılabiliyor.
LINE Taxi, kullanıcıların taksi siparişi vermesine olanak tanıyor.
LINE Delima yemek siparişi vermek içindir.
Ya da kendileri almak isterlerse, LINE Pocket kullanılabilir.
Ve LINE MUSIC, Spotify veya Apple Music’e bir alternatif sunuyor.

4. CareemAlternatif SuperApp Nedir?

Aslen Careem, Dubai merkezli önde gelen bir araç çağırma uygulamasıdır. Forbes’a göre bir yıl önce, bu uygulama Orta Doğu ve Afrika’ya hizmet veren günlük bir yaşam tarzı uygulamasına dahil olma isteklerini çok daha belirgin hale getirdi.
Örneğin, Dubai’deki Careem kullanıcıları Araba, Hala Taksi, Bisiklet, Yemek, Teslimat ve Mağazalar hizmetlerini kullanabilir. Bu arada, Lahor’dakiler artık Ulaşım, Teslimat ve Şarj hizmetlerini görüyorlar. Farklı şehirlerdeyseniz, perakende ortakları nedeniyle farklı ürünler sipariş edeceksiniz.

5. Paytm

Dijital ödeme devi Paytm, ürün ve hizmetlerini kullanıcı tabanına sergilemek için ‘Paytm Mini Programları’nı başlattı. Dikkat ederseniz, WeChat Mini Uygulama Programlarına benziyor. Paytm kullanıcıları için, ayrı bir indirme gerektirmeyen ve tercih ettikleri ödeme seçeneğini kullanmalarını sağlayan sorunsuz bir deneyim olacak. Restoran, kafe, moda, perakende, sinema, bakkal, seyahat ve yaşam tarzı gibi işletmeler, yeni bir satış geliştirmek için kullanıcılarından yararlanabilir. Program ortakları, kampanyalar yürütmek ve kullanıcıların ilgisini çekmek için Paytm uygulaması aracılığıyla anlık bildirimler gönderebilir. Kullanıcıların Paytm Mini Programlarının tekliflerini arkadaşlarıyla paylaşmalarına da izin verilir.

6. Truecaller

Truecaller, arayanları tanımlayarak kullanıcıların spam aramalardan kaçınmasına yardımcı olan ve aynı zamanda benzer metinleri filtreleyen bir uygulamadır. Son yıllarda mesajlaşma, telefon görüşmelerini kaydetme ve ödeme hizmetlerini de ekleyerek platformunu genişleten Truecaller, bu yılın Şubat ayında aylık 200 milyon aktif kullanıcıya sahipti. Ayrıca, Nisan 2018’de günlük 100 milyon aktif kullanıcı kilometre taşına ulaştı. Sonuç olarak, Truecaller’ın büyüme hikayesi Hindistan pazarındaki ilginç bir aşamayı gösteriyor. Hindistan’daki süper uygulama savaşı, bazı açılardan Jack Ma’nın Alibaba’sı ile Pony Ma’nın WeChat’i arasında Çin pazarına hakim olmak için verilen savaşın bir benzerini tekrarlamayı vaat ediyor. Ancak bölgedeki her ülkenin farklı ihtiyaçları var. Ve her platformun bu talebi karşılamak için uyum sağlaması gerekiyor.

7. OMNiAlternatif SuperApp Nedir?

OMNi 2019 yılında piyasaya sürüldü ve Orta Amerika ve Karayipler (CAC) bölgesinin ilk süper uygulaması olarak konumlandırıldı. OMNi’nin 2019’daki lansmanından sadece bir yıl sonra, 500.000 indirme ile Kosta Rika’nın Google Play mağazasında en çok indirilen uygulama haline geldi. OMNi’nin kurucusu ve APAC CEO’su Erik Cheong’a göre OMNi dört sektöre odaklanıyor: mobilite, finansal teknoloji (fintech), yaşam tarzı ve sağlık.

Omni süper uygulama, omni dört dikey, Orta Amerika ve Karayipler’de (CAC) süper uygulama örneği, Orta Amerika’da bisiklet paylaşımı yaygın değildi. Bu nedenle, mikro mobilite dikeyinde “bölgesel ulaşım tekliflerinin analog unsurlarını dijital kanallara dönüştürmek” için bir fırsat yaratıldı. Ayrıca, Fintech dikeyinde şirket, Orta Amerika’daki en büyük ve Latin Amerika’daki üçüncü en büyük finansal kooperatif olan Coopenae Bank ile ortaklık kurdu. OMNi ayrıca OMNiGO’yu başlatmak için Asya bölgesindeki en büyük EV scooter üreticilerinden biriyle bir mutabakat anlaşması imzaladı

8. Revolut

Revolut 7.0, finansal süper uygulama Parayla ilgili her şeyi yönetmek için tek bir uygulamadır. Dijital bankacılık Revolut, finansal süper uygulama oluşturma yolculuğuna bir adım daha ekleyerek 7.0 sürümünü yayınladı. Harcama, tasarruf, bütçeleme ve yatırım için çok sayıda uygulama yerine, her şey tek bir yerde düzene sokmayı amaçlıyorlar.

Kaynakça:

BBC, Forbes, NTV

Yazar: Tuncay Bayraktar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku