Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cotesia Congregata Nasıl Bir Yaban Arısıdır?

0 24

Parazitik yaban arıları, oldukça çeşitlidir ve otçul böcek zararlı popülasyonlarının bastırılmasında önemli bir rol oynarlar. Daha önce tanımlanmış birkaç parazitik yaban arısı türünün, belirli konakçılara veya Cotesia Congregata Nasıl Bir Yaban Arısıdır?konakçı besin bitkilerine adaptasyonlardan kaynaklanan kriptik türlerin kompleksleri olduğu bulunmuştur. Uzun süredir konakçı-parazitoid etkileşimleri için bir model sistem olarak hizmet eden Cotesia congregata (Say), konakçı ve konakçı besin bitkisi kullanımında farklılık gösteren sempatik popülasyonlar arasındaki çeşitlenme sürecini araştırmak için kullanılabilir bir konumdadır.

Parazitik yaban arıları, tüm karasal hayvanların en parazitik türlerinden biridir ve tarif edilen tüm böcek türlerinin %20’sini temsil eder. Bu çeşitliliğin büyük ölçüde hafife alınması muhtemeldir çünkü çoğu fitofag böcek türü, çoğu şu anda tanımlanmamış olan bir veya daha fazla konakçıya özgü parazitik yaban arısı tarafından saldırıya uğramaktadır.
Bu dikkate değer çeşitliliğe yol açan süreçler iyi anlaşılmamıştır. Fitofag böcekler için ekolojik türleşmenin önemi tartışılsa da parazitik yaban arılarının çeşitlendirilmesinde muhtemelen önemli bir süreçtir. Özellikle, larva konakçılarının (koinobiont endoparazitoidler) içinde gelişen parazitik yaban arıları, yüksek oranda konakçıya özgü olma eğilimindedir.
Birçok endoparazitik yaban arısı, esas olarak lepidopteran konaklarının bağışıklık tepkisini ve gelişimini baskılayan simbiyotik polidnavirüslere (PDV’ler) sahiptir. PDV genomları parazit yaban arısı genomlarına entegre edilir ve ebeveynlerden yavrulara dikey olarak aktarılır. Virionlar, yaban arısı yumurtalıklarının özel kaliks hücrelerinde üretilir, burada virülans genlerini kodlayan DNA halkaları kaplanır ve daha sonra yumurtlama sırasında konakçıya enjekte edilir. Konak dokularında eksprese edildiğinde, PDV virülans genleri, gelişen yaban arısına fayda sağlayan konakçı fizyolojisini, davranışını ve hücresel bağışıklık tepkilerini manipüle eder. Polydnavirüsler Braconidae ve Ichneumonidae’de bağımsız olarak evrimleşmiştir ve Braconidae ile ilişkili olanlara bracovirüsler (BV’ler) denir.

Cotesia Congregata Yaban Arıları

Cotesia congregata parazitoitleri küçüktür (1/8 inç uzunluğa kadar). Bu siyah eşekarıları ince, siyah antenleri olan bir arıdır. Kanatlarda karanlık bir nokta vardır, ancak bunun dışında berrak ve renksiz veya koyu, dumanlı gri renktedir.
Cotesia congregata yumurtaları kama şeklindedir ancak son derece küçüktür ve konağın içine enjekte edilir. Benzer şekilde, soluk, kurtçuk benzeri larvaların çeşitli aşamaları, ikinci aşama larvalarının (neredeyse 3/16 inç uzunluğunda) kabuğu çiğnediği, tüy döktüğü ve kozalarını döndürdüğü durumlar dışında, yalnızca tırtılın içinde bulunur. Pupalar yetişkin boyutlarındadır, ancak bacakları, antenleri ve kanat yastıkları vücuda sıkıca sarılmıştır. Pupa olgunlaştıkça koyulaşır.

Bu parazitoit, nektarı yudumladıkları çiçeklerde bulunabilir. Dişi Cotesia congregataparazitoitler, aktif olarak aradıkları tırtıldan zarar görmüş bitkilerin kokusuna çekilir. Uygun bir tırtılla karşılaşıldığında derisini deler ve hemolenfine (kanına) birkaç ila 300+ yumurta bırakır. Ayrıca enjekte ettiği zehir, zavallı tırtılı felç eder ve verilen virüs parçacıkları yumurtalara karşı bir bağışıklık reaksiyonunu önler. Minik yaban arısı Cotesia Congregata Nasıl Bir Yaban Arısıdır?larvaları yumurtadan çıkar ve hemolenfte gelişir. İkinci aşama larvaları sonunda ortaya çıkar, tüy döker ve tırtılın derisine yapışmış beyaz kozaları aşağı yukarı aynı anda örer. Yaklaşık 3 ila 8 gün sonra, bir pupaya dönüştükten ve kozanın içinde tekrar bir yetişkine dönüştükten sonra, çiftleşmek ve yeni konaklar bulmak için yetişkin bir yaban arısı ortaya çıkar. Geç büyüme mevsiminde ören larva kozaları kozanın içinde kışı geçirir ve sonraki baharda pupa olur. Bu kozalar bazen tırtıldan düşer ve larvalar toprak yüzeyinde hayatta kalır. Yumurtadan tırtılın çiğnemeye kadar gelişmesi genellikle yaklaşık 2 hafta (5 ila 16 gün) sürer.

Cotesia congregata , Cotesia cinsindeki yaklaşık 400 türden biridir. Hepsi parazitoittir, ancak Cotesia congregata benzersizdir, çünkü kar beyazı kozaları ev sahibi tırtılın derisine yapışır.

Kaynakça:
BBC

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.