Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

0 388

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir?Modern tıp nasıl ilerliyorsa alternatif tıpta bir o kadar ilerleme göstermektedir. Özellikle son yıllarda bitkisel çözümlere olan eğilim oldukça artmıştır. İşte andız pekmezi de birçok hastalığa sağladığı fayda ile tanınmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Andız pekmezi bir çeşit çam ağacı çeşidinden elde edilir. Akdeniz bölgesinde yetişen bu ağacın meyveleri toplanır ve bu meyvelerden andız pekmezi yapılır.

Andız pekmezinin tüketiminin yaygınlaşması ile marketlerde bulunma oranı da artmıştır. Bu anlamda andız pekmezine ulaşmak gayet kolaydır. Önemli olan gerçek andız pekmezini bulmaktır. Eğer andız pekmezinin faydalarından yararlanılmak isteniyorsa en orijinal ürünü bulmak gerekir. Yoksa içinde katkı maddesi olan pekmezi tüketmek fayda yerine vücuda zarar verir.

Andız pekmezinin faydalarını sıralarsak:
1- Öksürüğe iyi gelir. Bu pekmezin en belirgin faydalarından biri öksürüğe olan faydasıdır. Balgamı söktürdüğü gibi bronşit için de oldukça faydalıdır.
2- Kışın daha çok yakalanılan grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı da faydalıdır. Özellikle soğuk kış günlerinde andız pekmezi tüketilirse bu hastalıklara karşı korunma sağlanmış olur. Yine bu hastalıklara yakalanan kişiler kahvaltılarında andız pekmezi tüketirse hastalıkları daha kısa sürede geçer.
Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir?3- Ağız yaralarının tedavisinde en çok karadut pekmezi ve şurubu kullanılsa da andız pekmezi de ağız yaralarında oldukça etkilidir ve yaraların geçmesini hızlandırır. Ağızda oluşan yaralar kişinin beslenmesini oldukça olumsuz etkiler ve sağlıklı olarak beslenemeyen kişinin yaralarının iyileşme süreci de gecikmiş olur. Bu da oldukça ıstırap vericidir. Oldukça besleyici olan bu pekmez sayesinde vücut hem direnç kazanmış hem de daha çabuk yaralar iyileşmiş olur.
4- Kalp için yararlı olup kanın da temizlenmesini sağlar.
5- Böbrekler için de oldukça faydalıdır oldukça sancılı olan böbrek taşının düşürülmesine de yardımcı olur.
6- Romatizma ağrılarını hafifletir.
7- Ciltte oluşan birçok rahatsızlığa iyi gelir.
8- Mideyi, karaciğeri korur.
9- İshale iyi gelir.
10- Saç dökülmesini engeller.
11- Bağırsak parazitlerinin azalmasını hatta yok olmasını sağlar.
12- Gut hastalığına iyi gelir.
13- İdrar sökücü özelliği sayesinde vücutta biriken fazla sıvının dışarı atılmasını sağlar ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcıdır.
Bu kadar faydalı olan andız pekmezinin nasıl tüketileceğini bilmek de önemlidir. Özellikle şeker hastalarının bu pekmezi tüketirken dikkatli olmaları gerekir. Yararlarından faydalanırken zararları ile karşılaşılabilir. Bu yüzden şeker hastaları başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunları olanlar andız pekmezini tüketmeden bir doktora danışmalarında fayda vardır.

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir?Andız pekmezi farklı şekillerde tüketilebilir. En çok bilindiği şekliyle kahvaltılarda tüketilebilir. Ya da bir bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar konarak da içilebilir. Eğer pekmezin alerjik bir etkisi görülürse tüketimine son vermek gerekir. Bu pekmez oldukça etkilidir. Bu yüzden tüketirken çok tüketmemeye dikkat etmek gerekir. Çok tüketildiği takdirde kilo almaya sebep olabilir ve kan şekerini yükseltir.

Kaynakça:
https://www.sifalibitkitedavisi.com – Şifalı Bilgiler

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.