Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Android Kilit Kodu Nasıl Sıfırlanır?

0 464

Android telefonlarda güvenlik için size bir kilit kodu desen şifresi verilir. Bu desen şifresini siz kendi istediğiniz şekilde ayarlayarak kullanma şansını elde ediyorsunuz. Bu kilit sayesinde telefonunuza var olan veriler en iyi şekilde korunacak kimsenin sizden izinsiz bir şekilde telefon ayarlarınız ile oynanmasına izin verilmeyecektir. Bunun için güvende olan bir telefona sahip olmanın bilincinde olmanız gerekir. Bu kilit kodunu devre dışı yaptığınız anda telefonunuzda var olan güveni de sıfırlamış olursunuz. Fakat bazen aksilikler söz konusu olabilmektedir. Örneğin desen kilidine yanlışlıkla beş kez yanlış girdiğinizde 30 saniye içerisinde size bir uyarı verilecektir. Desen kodunuzu unuttunuz mu? Sorusu ile karşılaşacaksınız. Bu seçeneği tıkladığınız anda sizden gmail istenecek ve geçerli gmail şifreniz ile bu işlemi yapabileceksiniz. Daha sonra gmail yöntemi ile şifreniz sıfırlanacaktır. Gmail yöntemini kullanarak bu işlemi kolay bir şekilde uygulamış olursunuz.

8758_1449fffffffffffffffDiğer yöntem ise hard reset ile telefonu sıfırlama işlemidir. Peki, bu nasıl olur derseniz size vereceğimiz bilgileri aklınızın bir köşesine yazmanız gerekecek. Hard reset hakkında yaptığımız birkaç analizde, eğer telefonunuzda gmail işlemi senkorize edilmiş durumdaysa numaralarınız aynı şekilde telefonun hafızasında beklemiş sayılacak. Bu reset işlemine geçmeden önce hafıza kartınızda var olan verilerin tamamen korunması için, hafıza kartını çıkartmanız gerekecek. Daha sonra reset işlemine geçebileceksiniz bunu nasıl yapacaksınız. Aynı anda şu tuşlara basmanı gerekecek ses açma + hometuşu + güç tuşu bu üç işleme aynı anda bastığınız anda reset sıfırlama işlemi gerçekleşecek telefonunuz kolay bir şekilde açılacaktır. Daha sonra ses açma işlemlerini aşağı ve yukarı şeklinde ayarlayarak, seçenekte çıkan wipe data / factory reset seçeneğine basıp güç tuşuna basarak bir dakika kadar parmağınızı güç tuşunda bekletiyorsunuz. Bu işlemden sonra ekrana yine bir yazı gelecektir. Onay olarak yapmanız gereken bu tuşa basmanız olacaktır (Yes delete all user data ).

buna bastıktan sonra fabrika ayarlarını dil ayarlarından Türkçe yapıp sistemi eski halline getiriyorsunuz. Hepsi bu kadar basit bir işlemdir. Artık telefonunuza yeni kilit deseni oluşturabilirsiniz.

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.