Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Krav Maga Dövüş Sanatı Nedir?

0 1.037

Krav Maga, İsrail Savunma Birlikleri tarafından yaratılmış bir savunma sistemidir. Farklı tip ve özellikteki insanlara etkili savunma tekniklerini en kısa zaman içerisinde öğretmeyi amaçlar. Çeşitli savunma teknikleri ve becerileri en kısa sürede öğretme ihtiyacından dolayı geliştirilmiştir.

Krav Maga’nın Tarihi:

7851_8532941362_55c7036879_bKrav Maga, Imrich Lichtenfeld tarafından bulunmuş bir savaş sanatıdır.Slovakya’nın başkenti Bratislava’da doğan Imrich babasıyla beraber alışılmadık bir çocukluk yaşadı. Imrich’in babası Samuel, Bratislava polis departmanında baş komiser olmasının yanında eski sirk akrobatıydı.

Babasının teşvikleri ile yüzme, boks, güreş ve jimlastik gibi birçok spor dalı ile uğraştı. Imrich güreşte sporcu olarak olduğu kadar antrenör olarak da başarılı oldu. Çeşitli spor dallarında çeşitli ödüller kazandı.

1930’lu yılların ortasında, Bratislava’da faşist ve antisemitik gruplar ortaya çıkmaya başladı. Bu durum şehirdeki Yahudi topluluklarını tehdit etmeye başladı. Imrich, Yahudi komşularını faşist gruplardan korumak için eski boksör ve güreşçilerden oluşan bir grubun da başını çekti. Bu grup antisemitik çeteler tarafında Yahudi bölgelerine saldırılmasını engellemeye çalıştı. Birçok sokak kavgasıyla karşı karşıya kalmış biri olarak Imrich pratik ve hızlı bir şekilde bir dövüş sistematiği oluşturması gerektiğinin farkına vardı.

Yahudi olması nedeniyle Nazi zulmünden kaçarak 1972 de Filistine geldi. Onun gelişiyle İsrail hükümeti onun dövüş becerilerinin farkına vardı. Bundan sonra Imrich uzman olduğu fitness, yüzme, güreş, bıçak kullanma ve bıçaklı saldırılara karşı savunma konularında dövüşçüler eğitti. Bu süre boyunca polis departmanından deniz kuvvetlerine kadar birçok kurumda eğitimler verdi. 1948’de İsrail Devleti’nin ve İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) kurulmasından sonra savunma kuvvetlerine kendi oluşturduğu Krav-Maga sanatı ile ders veren kurumun başına getirildi. Takip eden 20 yıl boyunca İsrail askeri ve polis akademilerinde dersler vermeye devam etti. Daha sonraları Krav Maga, Imrich Lichenfield tarafından Ordu eğitimleriyle bütünleştirildi. Zaman ilerledikçe sistem sadece IDF tarafından değil, İsrail güvenlik güçlerinden olan gizli servis Mossad ve polisler tarafından da kullanılmaya başlanmıştır.

Savunma Sistemi:

7851_4622638784Krav-Maga dövüş sanatı, kişinin doğuştan kazandığı reflekslerden ayrı olarak sonradan kazanabileceği reflekslerini disipline ederek geliştirmeyi amaçlar. Bu yüzden Aikido, Karate, Boks, Judo, Ju jitsui Wing Chun gibi yüzyıllarla ölçülen birikime sahip dövüş sanatlarından da etkilenmiştir. En önemli özelliği yeni durumlara bedensel ve zihinsel olarak hızla adapte olabilmeyi öğretmesidir. Bu özelliği de savunmanın sistematiğini son derece dinamik bir hale getirmektedir.

Krav Maga İsrail savunma kuvvetlerinin resmi silahsız dövüş sistemidir (Göğüs göğüse çarpışma). Çabuk karşı saldırılar ve kural tanımayan savunma teknikleri ile tehlikeli ve beklenmedik olaylara karşı etkili koruma sağlamaktadır. Ayrıca Amerika Emniyet Teşkilatı tarafından da tercih edilmektedir. Krav Maga, Uzakdoğu savunma sanatları gibi geleneksel bir sistem olmamasına rağmen kendini sürekli geliştiren ve yenileyen bir savunma programıdır. Basit prensipler ve içgüdüsel hareketleri temel aldığından dolayı kısa sürede efektif olarak kullanılabilecek seviyeye gelinmesi kolaydır.

Krav Maga Seviyeleri:

1. Seviye: Temel savunma ve dövüşe giriş seviyesidir. Öğrenci Krav-Maga’nın temel duruş pozisyonlarını, hareketlerini, yumruk, tekme, dirsek ve diz darbeleri öğrenilir. Bunun yanı sıra yumruk, boyun kilidi ve tekmelere karşı savunma teknikleri işlenir. Haftada iki ya da üç antenman temposuyla 4 ayda seviye bitirilebilir.

2. Seviye (Sarı Kuşak): Birinci seviye öğretilerinin üzerine farklı yumruk çeşitleri, tekmeler, ani saldırı çeşitleri ve yumruk darbelerini püskürtme teknikleri öğrenilir. Haftada iki ya da üç antrenman ile 6 ayda seviye bitirilebilir.

7851_slider23. Seviye (Turuncu Kuşak): Temel tekniklerin pekiştirilmesi ve atak-savunma bilgisinin derinleştirilmesi ile geçer. Ateşli silah, bıçak ve sopa gibi etkenlere karşı savunma öğrenilir. Haftada iki ya da üç antrenman ile 9 ayda seviye bitirilebilir.

4. Seviye (Yeşil Kuşak): Teknik yeteneklerin ileri düzeyde geliştirilmeye çalışıldığı seviyedir. Silahlı unsurlara karşı savunma, birden fazla kişiyle dövüş ve yer dövüşü becerileri öğrenilir. Haftada iki ya da üç antrenman ile 12 ayda seviye bitirilebilir.

5. Seviye (Mavi ve Kahverengi Kuşak): Sadece ileri seviye öğrenciler eğitim görebilir ve baştan sona tekniklerin pekiştirme ve geliştirmesine yoğunlaşılır. Tüm savunma ve hucum teknikleri birleştirilerek, üzerine meslek sırrı denilebilecek yetenekler edinilir.

Kaynakça:
http://www.dovussanati.com/dovus-sanati-krav-maga.html
http://www.urbandictionary.com/define.php?term=Krav+Maga
http://www.kmseattle.com/what-is-krav-maga
http://www.kravmaga.com/programs/self-defense/
https://en.wikipedia.org/wiki/Krav_Maga
http://www.britishkravmagaassociation.co.uk/what-is-krav-maga.html

Yazar: Burak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.