Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Android Güvenliğini Arttırmanın Çeşitli Yolları Nelerdir?

0 222

Bilindiği üzere Android cep telefonlarını ve tabletleri kapsayan bir sistemdir. Hemen hemen her marka telefonda bulunan Android işletim sistemi Google tarafından hizmete sunulmuştur. Android işletim sistemi, tabanı Linux olan ücretsiz bir işletim sistemidir. Oldukça kullanışlı olan bu işletim sistemi birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Kullanıcı tercihlerinin en büyük sebebi her türlü uygulamayı çok rahatlıkla uygulayabilmesidir. Android işletim sistemi sayesinde, Google Play market aracılığıyla farklı uygulamaları cep telefonunuza indirip eğlencenin tadına varabilir, farklı sosyal ağları takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra çok rahat bir şekilde oyun uygulamalarından yararlanabilir, telefonunuzu istediğiniz şekilde kişiselleştirebilirsiniz.

Android Telefonlarda Güvenlik Nasıl Olmalıdır?

7837_77Her ne kadar Android birçok kullanıcıyı memnun etse de Android telefonlarının da koruma altına alınması gerekir ki telefon daha iyi çalışabilsin. Android uyumlu telefonlar bazen kullanıcı hatalarından bazen sürüm yeniliklerinden dolayı ortaya çıkan yeniliklerin verdiği karışıklıklardan ötürü güvenlik sorunu yaşayarak kapasitesini yavaşlatır ve olmadık sorunlar çıkarmaya başlar. İşte bu gibi sorunlara fırsat vermemek için Android kullanıcıları, kullandıkları telefona kıymet vererek Android güvenliğini arttırmalıdır.

Android Telefonumun Güvenliğini Nasıl Artırmalıyım?

Android cihaz kullanıcıları telefonların güvenlikleri için anti virüs kullanımına güvenseler de aslında Android telefonların virüs programına ihtiyaçları yoktur. Bunun yerine Android telefonların, yeni sürümlerini kullanmak oldukça yararlıdır. Çünkü artan teknoloji sayesinde güvenlikte daha üst seviyede olacaktır. Ancak bazı Android uyumlu telefonlarda güncelleme gecikebilir ve yahut hiç gelmeyebilir. Bu tür sıkıntılarda kullanıcılar virüs programı kullanmaları telefonun güvenliği açısından önem taşımaktadır. Özellikle Android telefonlar için geliştirilen Dr. Web Anti virüs programı tavsiye edilmektedir. Ancak bu virüs programı satın alınarak kullanılmaktadır.

7837_70Android cihazlarda, güvenliğin sağlanması için sadece PİN kodları ve ekran kilitleriyle sağlanmamalıdır. Bunun yanı sıra güçlü şifreler içeren çok yararlı programlar bulunmaktadır. Bu sayede telefonunuz tüm güvensizlik koşullara karşı korunmuş olacaktır. Kilit adı verilen güvenlik arttırıcı programlardan biri olan Smart App Protector sayesinde kullanıcılar oldukça rahat bir nefes alabilmektedir.

Elbette ki güvenlik arttırıcı yöntemler bununla sınırlı değildir. Android uyumlu cep telefonunuzun güvenliğini arttıracak en iyi programlardan bir tanesi de Applock programıdır. Applock programı da içeriğindeki güçlü gerek desen içerikli şifre yöntemleriyle gerek şifresel rakamlarla kullanıcı güvenliğini ön planda tutar.

Bunların yanı sıra Android uyumlu telefonlarda bulunan gizliliği koruyan en önemli programların silinmemesine özen göstermek gerekir. Bazı programlar dosyalarınızın güvenliğini koruyarak herhangi bir gizlilik kaçağını engellemektedir. Bu programların başında Cleuful Privacy Advisor programıdır. Kullanıcıların telefona yüklediği anda çok rahatlıkla kullanacakları, güvenliği üst seviyede tutulacak eşsiz bir programdır. Bu program kullanıcılığa gizlilik seviyesinin ne kadar kapasitede korunacağını seçmesi içinde olanak tanımaktadır.

Ama Android’in size tavsiye ettiği bu tür programların telefona yüklemenin doğru olmayacağı yönündedir. Kullanıcıların yapacağı bilmeden gereksiz program yüklemelerinden kaçınmaktır. Çünkü bazı programlar reklam uygulamaları altında fark ettirmeden kullanıcıların bilgilerini kolaylıkla almaktadır. Bu yüzden hiçbir reklam içeriğini yanlışlıkla olsa dahi tıklamamakta fayda vardır. Bu tür reklamlar eğer ki telefonunuzda kalıntı bırakmışsa derhal silinmelidir. Ayrıca telefonuz içerisinden bulunan tüm kişisel bilgilerinizi Google Driver ve Online Driver’dan yararlanarak saklayabilirsiniz.

Telefonunuzun iç güvenliğini yukarda bahsettiğimiz sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra telefonun dış güvenliğini de koruyabilirsiniz. Telefonunuzu hırsızlara karşı korumak için geliştirilen programlar vardır. Bu programları telefonunuza yükleyerek ayrı bir güvenlik sorunu olan çalınmalara karşı önlem alabilmem mümkündür. Buna da telefonların dış güvenliği denilebilmektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.