Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Cincinnati Nasıl Bir Şehirdir?

0 619

Cincinnati, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletine bağlı bir şehirdir. Cincinnati, Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli yerleşim yerleri arasında yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri tarihi incelendiğinde, ülkenin en eski yerleşim yerleri arasında yer alan Cincinnati, Kuzey Amerika’nın keşfinin ardından yerleşim görülen ilk şehirler arasında yer almaktadır. Bu anlamda ülkenin en köklü lokasyonlarından biri olan Cincinnati, Ohio’nun en önemli üç şehrinden biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli eyaletleri arasında yer alan Ohio’nun en önemli yerleşim bölgelerinden birine dönüşmüş olan Cincinnati, Amerika’nın en kalabalık 70 şehri arasında yer almaktadır. Ancak şehir merkezi olarak ele aldığımızda Cincinnati, Birleşik Devletler şehirleri arasında ilk otuz içinde yer alır. Şehrin salt merkezi olarak kabul edilen bölgesinde yaklaşık olarak 300 bin kişi yerleşik olarak ikamet etmektedir. Ancak şehrin merkezi haricinde çevresi de hesaba katıldığında, bu rakam 2 milyondan daha fazaladır.

ECincinnati Nasıl Bir Şehirdir?ğer merkezi ve civarı olarak ele alırsak Cincinnati sahip olduğu yerleşim ve nüfus ile Ohio eyaletinin en önemli şehri olarak kabul edilir. Resmi olarak Ohio eyaletinde bulunan Hamilton bölgesinde bağlı olan Cincinnati’de ilk yerleşim izleri 18. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Amerika’nın en eski yerleşim yerleri arasında olan Cincinnati, resmi kayıtlara göre 1788 yılında kurulmuştur. İlk kurulduğu dönemde bir köy olan Cincinnati, 1819 yılında köy olmaktan çıkarılarak resmi olarak şehir ilan edilmiştir. Şehir statüsüne geçmesiyle beraber hızlı bir büyüme yaşayan Cincinnati, kısa sürede Amerika Birleşik Devletleri için çok önemli stratejik bir yer haline geldi. Her ne kadar günümüzde Amerikan’ın en kalabalık 10 şehri arasında yer almasa da 1800’lü yıllarda şehir olarak ilan edilmesinin ardından Birleşik Devletler’in en kalabalık 5 şehrinden biri konumunda idi.

Bir göçmen ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde başta Avrupa olmak üzere Asya, Afrika hemen hemen her kıtadan gelmiş insana rastlamak mümkündür. Cincinnati, bu anlamda tam bir Avrupa şehri olarak kabul edilir. 19. yüzyılda bölgeye çok sayıda Alman göçmen gelmiştir. Hatta günümüzde bu bölgede yaşayan beyaz Amerikalıların neredeyse yüzde 70’lik bir kesimi 4 kuşak öncesinde Almandır. Almanların çoğunluğunu oluşturduğu bölgede İngiliz ve İrlandalılara da rastlamanız mümkündür. Ancak bunların sayısı Almanlarla kıyaslanamayacak kadar azdır. Cincinnati, her ne kadar turistik bir şehir olmasa da bölgede Türklerin de yaşadığını vurgulamamız gerekir. Bu Türkler göçmen olarak burada yaşamlarını sürdürmektedir. Bunun yanı sıra Cincinnati ayrıca çok önemli eğitim kurumları ile de ünlüdür. Ayrıca elektrik elektronik alanında da ciddi bir şehir olarak kabul edilen Cincinnati, ülke ekonomisine de ciddi bir katkı sunmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku