Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Android’deki Güvenli Mod Nedir?

0 643

7828_71Androidler Google bünyesinde faaliyeti olan işletim sistemidir. Özellikle çağımızın telefon ve tabletlerinin büyük çoğunluğunu kapsamaktadır. Androidler oldukça kullanışlı olan bir işletim sistemi olup birçok uygulamanın başarıyla kullanılmasına olanak vermektedir. Bununla birlikte gelişen teknolojiyle Android sistemi de kendini geliştirerek kullanıcılara kolaylık sağlayan farklılıklarla hizmete devam etmektedir. Birçok kullanıcının vazgeçilmezi olan bu işletim sistemi de zaman zaman tehlike altında kalabilmektedir. Bu yüzden Android telefonunuz ve yahut tabletinizi kurtarmak için bazı seçeneklere ihtiyaç olmaktadır. İşte bunlardan biride güvenli mod durumudur. Nasıl ki Windows bilgisayarlarda bilgisayar tehlikeye girdiğinde kendini güvenli moda alıyorsa android işletim sisteminde de bir güvenli mod sistemi bulunmaktadır.

Güvenli Mod Nedir?

Adından da anlaşıldığı üzere koruma, kurtarma amacıyla işletim sistemlerinde var olan bir kalkandır. Güvenli Mod bir kurtarıcıdır. Kullanıcıların bilinçsizce kullandığı uygulamalar sonucunda uygulamalar ne yazık ki işletim sisteminin beynini karmakarışık hale getirir. Bu yüzden güvenli mod devreye girerek durumun daha da karışmasını engellemek üzere ekranda belirir.

7828_72Bazen kullanıcılar telefonlarını kendi istekleriyle güvenli mod altına alabilmektedirler. Birçok telefon markasına göre güvenli moda giriş şekli değişkenlik göstermektedir. Telefonun güvenli mod altına girmesi ekranda beliren “güvenli mod” yazısı ile belirlenir. Kullanıcılar güvenli mod kapsamında herhangi bir soruna yol açabilecek uygulamaları burada daha güvenli bir şekilde açabilir. Hiçbir problem olmadan işlemlerini yapabilirler.

Güvenli Mod kapsamında telefonla yapılan işlemler bittiğinde, kullanıcı güvendi modan istediği an çıkış yapabilmektedir. Güvenli moda giriş oldukça kolay olsa da çıkış bazen sanıldığı kadar rahat olmayabilir. Bu durum Android kökenli telefonların belleğiyle alakalı bir durumdur. Güvenli modu devreden çıkarmak için telefonunuzun bataryasını çıkarmak yeterli olacaktır. Bataryayı çıkartın ve birkaç dakika bekleyin. Bir diğer güvenli modan çıkma durumu ise telefonunuzu yeniden başlatmak olacaktır. Telefon belleğinden hiçbir sorun yoksa yeniden başlatarak güvenli modan çıkmak daha mantıklı bir yaklaşım olduğu gibi sağlıklıdır.

Güvenli Mod cihazları zarar görmeden kurtarmasına yardımcı olan bir sistemdir. Cihazınıza risk eden durumlarda açıp kullanılması tavsiye edilmektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku