Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kayak Turizmi Nedir, Nerelerde Yapılır?

0 227

Kayak Turizmi Nedir, Nerelerde Yapılır?İnsanlar fırsat buldukları anda kendilerine tatil imkanları yaratmaktadır. Birçok kişi yılın çok büyük bir kısmını stres ve baskı altında geçirerek yaz aylarında kısa süreli yapacağı tatilin hayali ile yaşar. Her ne kadar durum böyle olsa da tatil yapılan tek mevsim yaz değildir. Başka bir ifadeyle, insanlar aslında fırsat buldukları her an tatil yapma hayali kurduklarından sadece yaz aylarında tatil yapmazlar. 20. yüzyılla beraber tatil kavramı insanoğlunun hayatına girdi ve halen de hayatının çok önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Yıl boyunca yaşanan zor ve stresli günleri sırf hafta sonunun kısacık iki günü dahi olsa kendini yenilemek için kullanan insanlar, artık soğuk havalarda da keyifli vakit geçirmeyi öğrendiler. Özellikle sıcak iklimlere sahip ülkelerde bu durum çok yeni olarak kabul edilse de, soğuk hava şartlarına sahip ülkeler için kış aylarında tatil hayatının bir parçasıdır. Türkiye’de her ne kadar 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülke olsa da iç ve doğu kesimlerinde son derece sert havalara sahip bir ülkedir. Bu da ülkede kış aylarında çok ağır kar yağışlarının görülmesine neden olmaktadır. Her ne kadar durum böyle olsa da insanlar karın da keyfini çıkarmayı öğrendiler. Yurdumuzda kış turizmi kavramı artık kabul gören ve ciddi bir piyasası olan sektör haline gelmiştir. Yerli turistler ve yabancı turistler, Bolu, Bursa, Kocaeli, Erzurum, Erzincan gibi şehirlerde bulunan kayak ve kış turizmi merkezlerine akın etmektedir. Doluluk oranları nazara alınırsa, son derece etki eden rakamlar ortaya çıkmaktadır.

Kayak turizm, yerli vatandaşların en çok rağbet ettiği turizm şekillerinden olmuştur. Kış ayları kayak turizmi için yurtdışına çıkanlar dahi bulunmaktadır. Öyle ki, bu alanda komşumuz Bulgaristan en çok ziyaretçiyi Türkiye’den elde etmektedir. Bulgaristan’da çok sayıda kayak merkezi bulunur ve bunların en hatırı sayılır müşterileri yine Türklerdir. Türkler her fırsatta, Bulgaristan’a gitmeyi benimsemiştir. Ülkenin yakın olması bunda en büyük etken olarak dikkati çeker. Ayrıca Ukrayna ve Rusya da son zamanlarda Türklerin kayak turizmi için tercih ettiği ülkelerin başlarında yer alır. Bu ülkeler haricinde Avrupa Birliği’ne üye olan Avusturya da Türklerce son derece tercih edilir. İsviçre ve Fransa da kayak turizmi alanında markalaşan ülkeler arasında olduğundan başta ünlü Türk simalarını bu mekanlarda görmek doğal bir durum haline gelmiştir. Yurdumuzda da kayak turizmi hiç olmadığı kadar ilerlemiş durumdadır. Bu anlamda Palandöken, Uludağ, Kartalkaya, Kartepe gibi mekanlar son derece ön plandadır. Yılın 4 ila 6 ayı boyunca kar altında kalan bu bölgeler, çok taze kar sunmaları ile de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Kayak Turizmi Nedir, Nerelerde Yapılır?Van da son zamanlarda başta İranlılar olmak üzere bölge ülkelerinden gelen turistleri ağırlamakta, bölgeye daha da yatırım yapılacak olması ilerleyen yıllarda yaşanacak turist artışı için bir ön hazırlık niteliğinde olacaktır. Türkiye yerli ve yabancı turistin yurtdışına çıkmaması için bu konuda ayrıca bir gayret içindedir. Son yıllarda yapılan yenileme ve de teleferik çalışmaları, bu konuda ne denli yol kat edildiğini açıkça ortaya koymaktadır. Yurtiçi kayak tatili yurtdışına nazaran oldukça makul fiyatlardadır. Bunun en büyük nedeni ucuz uçak biletleri ve vizesiz seyahat imkanıdır.

Kaynakça:
https://www.google.com.tr/amp/s/emoji.com.tr/kis-tatili-yerleri/amp/

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku