Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Antibiyotiklerin Sebep Olduğu Serum Hastalığı Nedir?

0 1.249

Antibiyotiklerin Sebep Olduğu Serum Hastalığı Nedir?Serum Hastalığı Nedir?

Serum hastalığı ilk kez at ve sığır kanından elde edilen serumların bazı insanlar üzerinde yan etkilere sebep olması ile ortaya çıkmış ve adını bu şekilde almıştır. Serumun içerisinde bulunan antijenlerle antikorlar birleştiklerinde serum hastalığına sebep olabilmektedir. Bu serumlar gazlı kangren, tetanos, difteri ve yılan sokması gibi durumlarda kullanılmaktadır. Ancak serum verilen her hastada serum hastalığı gelişmez. Bu hastalığın oluşma olasılığı %5’tir.

Günümüze bakarsak özellikle penisilin içeren antibiyotikler damar yolu ile vücuda verilirse serum hastalığı oluşabilmektedir. Ayrıca sigara bıraktırmak için kullanılan ilaçların da bu tür reaksiyonlar gösterdiği test edilmiştir. Bu nedenle, bu tür bağımlılıklardan kurtulmak için tedavi olan hastalar başka bir etken maddeye özellikle penisilin grubuna alerjilerinin olup olmadığını tedavi öncesinde doktorlarına söylemelidirler. Günümüzde ise serum hastalığı penisilin olarak adlandırılan damar yolu ile vücuda uygulanan antibiyotikler nedeniyle antibiyotik verildikten 10 gün içerisinde oluşum göstermektedir.

Bu hastalığın en belirgin belirtileri: Kas ve eklemlerde şiddetli ağrı, kaşıntı, ateş ve deride döküntüler olması şeklinde kendini göstermektedir.

Antibiyotiklerin Sebep Olduğu Serum Hastalığı Nedir?Serum Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Ağrı kesici olarak aspirin, kaşıntı için ise antihistaminikler kullanılmaktadır. Kas gevşeticiler de tedavi için kullanılan ilaçlardandır. Ağrılar ve kaşıntıyı bu ilaçlarla kesmek mümkün olmadığında ise kartizon tedavisine geçilir.Çoğu zaman ilaç kesildikten sonra alerjik reaksiyonlar kendiliğinden kaybolmaktadır. Serum hastalığı ilerlerse tetanosa sebep olabilmektedir. Bu nedenle bu nedenle belirli aralıklarla aşı yapılmasında fayda bulunmaktadır. Bu hastalıkla ilgili poliklinikler İmmunoloji ve Alerji, Çocuk İmmunolojisi ve Alerjisi’dir.

Kaynakça:
serum.gen.tr

Yazar: Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku