Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Endülüs Şehri; “Sevilla”

0 267

Sevilla, Avrupa Birliği üyesi İspanya’nın en popüler şehirleri arasında yer almaktadır. Bünyesinde birçok özerk bölge barındıran İspanya’nın, özerk bölgelerinden Endülüs’e bağlı olan Sevilla, buranın en önemli ve aynı zamanda da en popüler şehri konumundadır. Bunların haricinde Sevilla, ayrıca da İspanya Endülüs’ünün başkenti konumundadır. Bu da şehri gerek İspanya gerekse Endülüs için son derece önemli kılmaktadır. Avrupa Birliği ve İspanya’nın en önemli şehirleri arasında yer alan Sevilla, Avrupa’nın en önemli turistik destinasyonları arasında kabul edilmektedir. Endülüs’ün en önemli nehirlerinden Guadalquirir’in hemen yanı başına kurulmuş olan Sevilla, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 1,5 milyon insana ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Sevilla’nın merkezi olarak adlandırılan bölgede ise bu 1,5 milyonluk nüfusun neredeyse yarısına yakın bir kısmının yaşadığını da belirtmemiz gerekmektedir. Avrupa Birliği sınırları dahilinde yer alan en popüler şehirler sıralamasında ilk 30 içinde kendisine yer bulan Sevilla, bu anlamda da birçok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği önemli bir merkeze dönüşmüştür. Sevilla, henüz UNESCO tarafından UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmese de şehrin sınırları içinde yer alan birçok yapı bireysel olarak UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

SBir Endülüs Şehri; "Sevilla"evilla, dünyanın en önemli yerleşim yerleri arasında yer almaktadır. Bu sadece günümüzde böyle olmamıştır. Bu özellik tarih öncesi çağa kadar uzanmaktadır. Bu anlamda çok eski ve köklü bir toprağa sahip olan Sevilla, bir dönem Emevilere de ev sahipliği yapmıştır. Müslümanların batı topraklarında uzandığı en önemli lokasyonlar arasında da yer alan Sevilla, sonrasında İspanyolların egemenliğine girmiştir. Sevilla bir liman şehridir ve bu da İspanya ekonomisi için son derece önemlidir. Sevilla’nın Cebelitarık Boğazı’na çok yakın olduğunu söylememiz gerekir. Öyle ki, Sevilla bu boğaz sadece 80km’lik bir mesafededir. Sevilla, Avupa Birliği topraklarında yer alan şehirler arasında en sıcak olanlarındandır. Yaz aylarında ortalama hava sıcaklığı 35 santigrat derece civarındadır. İspanya’ya bağlı Özerk Endülüs Bölgesi’nin bir parçası olan Sevilla, bir dönem Müslümanlar tarafından fethedilmiştir. Bu dönemde şehirde inşa edilmiş olan camilere de rastlamanız mümkündür.

500 yıl kadar Müslümanların hüküm sürdüğü Sevilla topraklarında 1248 yılı ile beraber Hıristiyanlık ağır basmaya başlamıştır. Daha doğru bir ifadeyle 3. Ferdinand bölgeyi Müslümanların elinden almış ve Hıristiyanlaştırmıştır. Günümüz halen de hem Müslümanlar için hem de Hıristiyanlar için son derece önemli bir lokasyon olarak kabul edilmektedir. Sevilla’ya havayolu, denizyolu, karayolu ve de demiryolu ile ulaşmanız mümkündür. Sevilla’yı Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Asya, Afrika ve Okyanusya’yla bağlayan uluslar arası bir de havalimanı bulunmaktadır. Türkiye’den ulaşmak istediğinizde bölgeye İstanbul’dan tarifeli seferler düzenlenmektedir. Türk Hava Yolları İstanbul ile Sevilla hatları arasında tarifeli seferlere sahiptir. Bu seferler Atatürk Havalimanı’ndan yapılmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.