Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Apron Nedir, Ne İşe Yarar?

0 942

Apron Nedir, Ne İşe Yarar?Havacılığın hayatımıza girişi sadece ama sadece bir asırlık bir geçmişe sahiptir. Aslında tam anlamıyla modern havacılığın bizimle buluşması 50 yıllık bir süreye tekabül eder. Bu dönem ile beraber havacılık gerek teknik gerekse de hukuki anlamda adeta evrim geçirmiştir. İnsanın günümüzde vazgeçemeyeceği ulaşım araçlarının en başlarında yer alan uçaklar, havacılığın en büyük meyveleri arasında yer alır. Hatta en büyük ve önemli meyvesi desek abartmış olmayız. Havacılık her geçen gün daha da gelişmektedir. Bu gelişim havacılığın her alanında yaşanır, örneğin havacılığın en önemli figürü olan uçaklar geliştikçe onların evi olan hava meydanları da ciddi anlamda gelişim göstermektedir. Öyle ki, artık akıllı hava meydanları dahi lügatimize girmiş bulunmaktadır. Hatta bunların arasında en son teknoloji harikası olacak olanlardan biri de İstanbul’da yapımı sürdürülen 3. Havalimanıdır. Aslında havalimanları olmazsa uçaklar hiçbir işe yaramaz. Çünkü hava meydanları doğrudan doğruya uçakların kullanımı için var olan tesislerdir. Bunlar uçakların bir yerden bir yere ulaşmasında ve yorgunluklarını atmaları için vazgeçilmez alanlardır. Bu makalede havalimanlarının en önemli kısımları arasında yer alan apronlardan bahsedeceğiz.

Apron, bir havalimanının uçaklara ayrılmış otel odaları gibi düşünülebilir. Başka bir ifadeyle apronlar, uçakların yakıt ikmali yaptığı, park ettiği, körüklere yanaştığı kısımlardır. İşte bir uçak, kalkış ve inişi haricinde yerde kaldığı sürelerin tamamını apronda geçirir. Apron hava meydanları için vazgeçilmezdir. Kendine has özellikleri vardır. Her hava meydanı kendi özel apron materyaline sahiptir. Bunlar arasında beton ağırlıklı olsa da asfalt olanları da mevcuttur. Apronlar, uçakların taksi yapmaya başlamadan önceki son duraklarıdır. Yada taksi işlemini iniş sonrası sonlandırdıkları yegane alandır. Söz konusu yer, oldukça önemli olduğundan çok sıkı bir şekilde denetlenir. Yalnızca belli başlı hava meydanı personeli aprona girebilir. Bunun haricinde aprona girmek kesinlikle tehlikeli ve yasaktır. Apronlar, çok temiz tutulan mekanlar olarak da dikkati çeker, özellikle uçağın yürüyen aksamına zarar verebilecek herhangi bir şey bu mekanda bulundurulmaz. Daha önce bu konuda yaşanan ihmaller, çok sayıda yolcunun ve canın yitirilmesine sebebiyet vermiştir.

Apron Nedir, Ne İşe Yarar?Apronlar, doğrudan pistlere bağlanan mekanlar değildir. Bu yüzden havalimanlarında apronla pistleri birbirine bağlayan ve ”taxiway” olarak da adlandırılan taksi yolları vardır. Taksi yolu, bir uçağın kalkış ve iniş için pistle apron arasında kat etmesi gereken yola verilen addır. Yapılan işleme ise, taksi denir. Örneğin ticari jetler, kule ile irtibata geçerek taksi yapar bu sayede kalkışlarını ya da inişlerini tamamlarlar. Apron havacılık açısından son derece önemli kabul edilen bir terimdir. Bu terim havacılık sınavlarında da sıkça sorulur. Bir apronda neler olduğu ve olabileceği ve neler yapılabileceği her havacının tereddüt etmeden cevaplandırması gereken konuların başında gelir.

Kaynakça:
http://www.lafsozluk.com/2012/03/apron-nedir-ne-demektir.html?m=1

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku