Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Santorini Nasıl Bir Yerdir?

0 24

Santorini ya da resmi adıyla Thira, Ege Denizi’nde yer alan dünyaca ünlü bir adadır. Ada, Avrupa Birliği’ne 1981 yılında resmi olarak tam üye olmayı başaran Yunanistan‘a bağlıdır. Bir dönem için Osmanlı İmparatorluğu’nun da parçası olmuş olan Santorini, önce İtalya’ya bırakılmıştır. İtalya’da söz konusu adayı diğer 11 adayla beraber Yunanistan’a terk etmiştir. Yunanistan’ın en popüler adalarından biri olan Santorini, ülkenin güney doğusunda yer alır ve Türkiye’ye oldukça yakındır. Ege Denizi’nin güney kesiminde yer alan Santorini, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Santorini, Yunanistan ana karasına 200km mesafede yer alır ve ulaşım denizyolu ile sağlanır. Bir dönem için volkanik ada olma özelliği de taşıyan Santorini, günümüzde oldukça sakin bir sismolojik hareketliliğe sahiptir. Yunanistan’ın en çok turist çeken adalarından biri olan Santorini, yaklaşık olarak 16 bin kişiye yerleşik olarak ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en tarihi mekanları arasında yer alan Santorini, Avrupa Birliği üyesi Yunanistan’ın bir parçası olması sebebiyle Avrupalı turistlerce oldukça rağbet gören bir mekan haline gelmiştir. Ancak ülkenin 2002 yılında gerçekleşen parasal birlik sonrasında avro para birimine geçmesi, bölgeye olan Avrupalı turistlerin ilgisinin azalmasına sebep olmuştur.

Ancak bölge son yıllar eski günlerine kavuşmuş gibidir. Her ne kadar bölgeye çok sayıda turist gelse de çoğunluğu Türkler oluşturmaktadır. Türklerin bölgeye ulaşmak için vizeden muaf tutulması oldukça önemli bir gelişme olarak kabul edilir. Bölge son derece kayalık bir coğrafyaya sahiptir. Bunun en önemli nedeni bölgenin Afrika ve Avrupa kıtalarının oluşturdukları gerilim sonrasında tektonik faaliyetlerin yaşandığı kritik bölgelerden biri haline gelmesidir. Bu bölgede irili ufaklı birçok ada vardır bunun nedeni de kıta levhalarının birbirini itmesi hadisesidir. Bölge son derece turistik bir mekan olması sebebiyle havalimanına da sahiptir. Bu anlamda bölgeye dilerseniz, denizyolu, havayolu ile ulaşmanız mümkündür. Bölgeye Yunanistan’ın ulusal havayolu şirketlerinden arasında yer olan Olympic ve Aegean’ın yanı sıra Athens Airways’in yanı sıra Ryanair da tarifeli seferler düzenlemektedir. Santorini, kendi içinde 15’den fazla kasabaya sahiptir.

Türkiye’den bölgeye ulaşmak isteyenler havayolunu tercih etmeleri haline öncelikli olarak Yunanistan’a uçmak zorundadırlar. Oradan aktarma yaparak Santorini’ye ulaşabilirsiniz. Eğer havayolu ile değil de denizyolu ile ulaşmak isterseniz Türkiye üzerinden bölgeye seferleri bulunan devasa gemi şirketleri vardır. Bu gemiler yolcu gemisidir ve seyahat etmek isterseniz herhangi bir vize başvurusu yapmanız gerekmeyecektir. Türkler vizeden muaf olmaları sebebiyle son yıllarda bölgeyi sık tercih eden turistler arasında yer alırlar. Bölgeye İzmir ve İstanbul üzerinden ulaşmanız mümkündür. Ancak Yunanistan üzerinden havayolu ile seyahat etmeniz halinde Yunanistan için Schengen Vizesi almanız gerekecektir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.