Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Aşırı İnternet Kullanımı Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

0 332

Aşırı İnternet Kullanımı Beynimizi Nasıl Etkiliyor?Modern dünyanın hayatımıza soktuğu internet, istediğimiz zaman istediğimiz bilgiye ulaşabilme imkanı sağlıyor. İnternet, iletişim kurma, çeşitli yayın organlarını takip etme, sanal mağaza ve sanal banka hizmeti gibi olanaklarla günlük hayatımızda bir çok kolaylık sağlarken, bir yandan yeni kaygıları da berberinde getiriyor. Uzun süre internette zaman geçirmek beyinde yapısal bozukluklara mı neden oluyor? Aşırı internet kullanımı beynimizden salgılanan hormon seviyelerini etkiler mi?

İnternet bağımlılığı konusunda uzmanlaşan, aynı zamanda gelişim psikolojisi, davranış bilim ve anormal psikoloji profesörü olan Dr.Phil Reed, dijital devrimin beyin fonksiyonlarımızı olumsuz olarak etkilediğini belirtiyor. İnternet başında geçirdiğimiz fazla zaman, beynin yapısını bozarak, düşünme ve öğrenme kabiliyetine zarar veriyor. Beynimiz internet kullanırken bilgileri yüzeysel olarak öğrendiği için derin düşünmeyi ihmal ediyor ve bu da öğrenme kapasitemize zarar veriyor. Ayrıca aşırı internet kullanımı anlama kabiliyetimizi de sığlaştırıyor. Çin’de internet bağımlılığı olan 17 genç ile yapılan araştırmaya göre, aşırı internet kullanımı sonucunda, beynin organizasyonu yöneten kısmında yapısal ve fonksiyonel bozukluklar olduğu tespit edildi. Bu bozukluk, kumar ve alkolün neden olduğu bilişsel bozukluğa oldukça benzemekte. 2011’de yapılan başka bir araştırmaya göre ise, pozitron emisyon tomografisi ile internet bağımlılığı olan genç ve yetişkin erkek bireylerde dopamin D2 reseptör seviyelerine bakılmış ve bazı bölgelerde azalma olduğu gözlemlenmiştir. Başka bir tek foton emisyonlu bilgisayar tomografisinde, benzer şekilde internet bağımlısı olan bireylerin beyindeki striatum bölgesinde azalmış dopamin taşıyıcı seviyelerine rastlanmıştır.

Aşırı İnternet Kullanımı Beynimizi Nasıl Etkiliyor?Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen internet, bireylerde bağımlılık haline gelebiliyor. Uzun süre ve bilinçsizce kullanılan internet, kişilerin fiziksel, zihinsel ve psikolojik sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle çocuklarda ve ergen yaşlarda görülen bu bağımlılık için mutlaka bir psikologdan destek almak ve uygun tedavi yöntemleri ile müdahale etmek oldukça önem taşımaktadır.

Yazar: Dilara Yeten

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.