Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Europol Nedir?

0 351

Europol Nedir?Europol ya da uzun adıyla ”European Union Agency for Law Enforcement Cooperation”, Avrupa Birliği’nin kendi bünyesi altında hayata geçirdiği bir uluslararası polis teşkilatıdır. Bu teşkilat aslında küresel bazda faaliyet gösteren Interpol’ün bir değişik versiyonudur. Europol, Avrupa Birliği’nin tam üyeleri arasında yer alan 28 ülkenin de Birlik üyeliği sebebiyle taraf olduğu bir polis teşkilatıdır. Bu teşkilatın kuruluş amacı, Avrupa Birliği içersinde ortak bir kriminal faaliyete doğrudan müdahale edebilmektir. Birçok alanda faaliyet gösterme yetkisine sahip olan Europol, aynı zamanda da Avrupa Birliği’nin istihbarat birimi olarak da görev alır. Bu da söz konusu kurumu daha da stratejik bir hale getirir. Kaçakçılık, uyuşturucu, karapara, insan ticareti gibi konuları esas alan Europol, bu anlamda Birliğin içersinde var olan kamusal düzeni tehdit edebilecek her türlü faaliyete karşı önlem alır. Europol’ün faaliyet alanı sadece ama sadece Avrupa Birliği’nin resmi olarak üyeleri arasındadır. Bu anlamda Birliği üye olamayan ülkelerde Europol faaliyeti gözlemlenemez. Son yıllarda Europol özellikle de Avrupa Birliği’ni hedef alan terör saldırıları alanında çok ciddi bir faaliyet yürütmektedir. Her ne kadar faaliyet yürütülse de yine de terör saldırıları tam olarak engellenebilmiş değildir.

Avrupa Birliği’nin var oluş tarihi 60 yılı devirse de Europol’ün geçmişi o kadar da eski değildir. Bu kurum aslında federalizm seslerinin yavaş yavaş duyulmaya başlandığı 1990’lı yıllarla beraber Avrupa Birliği’nin kurumlarından biri haline gelmiştir. Bir Avrupa Federal Devletleri kurma fikri başta Almanya‘ya çok cazip gelse de henüz bu hayata geçirilememiştir. Resmi olarak 1 Ekim 1998 tarihinde kurulan Europol, bu tarihle beraber Avrupa Birliği üyesi ülkelerde aktif olarak faaliyet gösteren bir kurum olmuştur. Europol için Avrupa’nın dış sınırı esas alınır ve de iç kısımlar tek bir devlet statüsü altındadır ve de üye ülkelerin polis departmanları ile ortaklaşa çalışılır. Bu sayede de Avrupa Birliği içinde ortak bir polis teşkilatı tesis edilmiştir.

Europol Nedir?Gücünü Avrupa Birliği’nin kurucu anlaşmalarından alan Europol, bu anlamda Avrupa Birliği ana mevzuatı olan Lizbon Anlaşması’nda yer alır. Aslında daha önce akdedilen anlaşmalarda da yer alan Europol, son güncellenmiş kurucu anlaşma olan Lizbon tarafından yetkilendirilir. Günümüzde Avrupa Birliği’nin milli güvenliğini sağlayan Europol, 1065 personelle faaliyet gösterir. Yıllık bütçesini Avrupa Birliği’nin karşıladığı bu kurum, 117 milyon avroluk bir bütçe ile yönetilir. Europol’ün merkezi, Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Hollanda‘da bulunur. Hollanda’nın Den Haag ya da Lahey olarak adlandırılan şehrinde merkezi bulunan Europol, buradan tüm Avrupa Birliği toprakları üzerinde yetki sahibi olarak faaliyet gösterir. Europol, her ne kadar faaliyet gösterse de asıl iş yine ülkelerin kendi polis teşkilatlarına düşmektedir. Çünkü kolluk güçlerine sahip olanlar onlardır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...